שתף קטע נבחר

מי יותר הומופוב? איראן ואזרבייג'ן בקרב אירוויזיון

עזבו אתכם משירים, זה הזמן לחיסול חשבונות פוליטי: המארחת אזרבייג'ן מאשימה את איראן כי הפיצה שמועות שבכוונת האזרים - שומו שמיים - לקיים מצעד גאווה בזמן התחרות. "בניגוד לפרסית, בשפה שלנו אין אפילו מילה כזו", התרברבו בבאקו

אזרבייג'ן האשימה היום (ב') את שכנתה איראן, כי היא מפיצה שמועות זדוניות לפיהן מצעד גאווה ייערך בבירה האזרית באקו, שבה תתקיים השבוע תחרות האירוויזיון. "הם משמיעים הצהרות על משהו שלא קיים", מסר עלי חסנוב, בכיר בממשל האזרי, במסיבת עיתונאים שקיים. "אנחנו מקיימים את האירוויזיון, לא מצעד גאווה".

 

 

"למעשה", הוסיף חסנוב, "בשפה האזרית אין בכלל ביטוי כזה 'מצעד גאווה', שלא כמו בשפה שלהם". הוא האשים את איראן כי היא "מקנאה" בהצלחה הכלכלית של אזרבייג'ן ומודאגת מהמערכת החילונית שלה.

 

שמועות לא מבוססות הופצו החודש באתרי אינטרנט איראניים, לפיהן מצעד גאווה ייערך בבאקו במהלך תחרות האירוויזיון. שלבי חצי הגמר שלה ייערכו מחר וביום חמישי, ושלב הגמר יתקיים בשבת. בתחרות תייצג את ישראל להקת איזבו עם השיר "Time".

 

להקת איזבו. בחצי הגמר הראשון, מחר (צילום: אילן בשור) (צילום: אילן בשור)
להקת איזבו. בחצי הגמר הראשון, מחר(צילום: אילן בשור)

 

בהתקפה מילולית קשה על "אויבים" לכאורה, תקף חסנוב גם את התקשורת האירופית וארגוני זכויות אדם כמו "אמנסטי אינטרנשיונל" ו"Human Rights Watch", תוך שהוא מאשים אותם כי הם מנסים לפגוע בתדמיתה של אזרבייג'ן לקראת האירוויזיון.

 

"הצהרות חסרות בסיס מצד שני הארגונים מעוררות צער באופן מיוחד", אמר. "אני רוצה להגיד שאם הארגונים האלה

ימשיכו לפעול באותה הדרך, הם יסתכנו באובדן אמונו של העם האזרי, מפני שהעם באזרבייג'ן אינו רואה בהצהרות של שני הארגונים האלה שום דבר שעולה בקנה אחד עם המציאות בפועל במדינה".

 

כלי תקשורת במערב סיקרו בהרחבה בימים האחרונים את טענותיהם של פעילי זכויות אדם כי הממשלה באזרבייג'ן, תחת הנהגתו של הנשיא אילהאם אלייב, מפרה באופן שיטתי זכויות אדם, כולאת מתנגדי שלטון, מעמידה לדין עיתונאים ומדכאת את חופש הדיבור.

 

אזרבייג'ן היא מדינה סובייטית לשעבר, ומאוכלסת בעיקר במוסלמים, רובם שיעים. עם זאת, הממשלה באזרבייג'ן היא

חילונית, והיחסים בינה לבין המשטר האיראני הפכו בשנים האחרונות מתוחים יותר ויותר.

 

למתיחות בין האיראנים לאזרים תרמו יחסיה הטובים של אזרבייג'ן עם ישראל. בחודשים האחרונים דיווחו כלי תקשורת זרים על פעילות ענפה של המוסד בשטחי השכנה של איראן, וציינו גם כי מתקפה ישראלית על מתקני הגרעין האיראניים עשויה לצאת משטח אזרבייג'ן. עוד דווח כי ישראל מייצאת נשק יקר לאזרבייג'ן, וכי אזרבייג'ן עצרה לאחרונה חוליות טרור איראניות שנשלחו לפגוע במטרות יהודיות וישראליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירוויזיון 2012 באזרבייג'ן. היא חברה טובה שלנו
מומלצים