שתף קטע נבחר

שמחון: האוצר מנהל מו"מ עם אינטל מאחורי גבי

שר התמ"ת במכתב לשר האוצר: "בהובלתך מתנהל משא ומתן עקיף, ללא ידיעת הגורמים המקצועיים במשרדי, לרבות מנכ"ל משרדי, וחמור מכך, כפי שמתברר, בניגוד לעמדתם המקצועית". שמחון מאשים את שר האוצר כי הוא מציע לאינטל הקלות והטבות שאינן מחויבות המציאות, על חשבון האינטרס האזרחי

שר התמ"ת שלום שמחון שלח היום (ד') מכתב נזעם לשר האוצר, הדוקטור יובל שטייניץ, ובו הוא מאשים אותו בקיום מו"מ עם חברת אינטל על הרחבת פעילותה בישראל וזאת ללא יידוע משרד התמ"ת.

 

 

"כידוע, זה זמן רב מנהלת חברת אינטל העולמית מגעים עם משרד התמ"ת ומשרד האוצר על הרחבת פעילותה בישראל באמצעות קבלת מענק ממרכז ההשקעות במשרד התמ"ת. כשני השרים הנוגעים בדבר, הפקדנו את הנושא לטיפולו של צוות משותף למשרד התמ"ת, אגף התקציבים, מינהל הכנסות המדינה ורשות המיסים, בראשות מנכ"ל משרדי", כותב שמחון.

 

"לאחר בחינה מדוקדקת של הנושא, הגיש הצוות הצעה לאינטל בשלהי חודש דצמבר בשנה שעברה. מאז ועד היום קולה של אינטל נדם ותגובת החברה להצעה לא נשמעה, או כך היה עד לערב אתמול בו הבנתי כי בהובלתך מתנהל משא ומתן עקיף, ללא ידיעת הגורמים המקצועיים במשרדי, לרבות מנכ"ל משרדי, וחמור מכך, כפי שמתברר, בניגוד לעמדתם המקצועית".

 

"החשיבות של המענק לעתידה של מדינת ישראל חשובה וברורה לכל, אך יש להיזהר מחיפזון המתבטא במתן הצעות משופרות, ללא קבלת חוות דעתם של הגורמים המקצועיים הנוגעים בדבר ואשר מנוגדות לכל בסיס כלכלי ולמצבה הכלכלי של מדינת ישראל, שאת הגזרות הבאות עליה אותן אתה מכיר היטב", מוסיף שמחון.

 

"התנהלות זו מסבה לישראל נזק תדמיתי ומציגה את ממשלתה ככזו בה יד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה. בנוסף, כשר האמון על נושא התעסוקה אני סבור שביטול ההתניה להקמת מפעל בצפון ארץ יסב נזק עצום שכן אזור זה משווע לבלון חמצן בדמותה של אינטל.הדעות לגבי תרומתה של החברה למדינת ישראל אינן חלוקות, אך כך גם לגבי המשך מתן מענקים בלתי מוגבלים".

 

"אני מכיר את ההצעה לפרטיה ואני סבור שהיא משקפת את מה שניתן ואת מה שצריך לתת לחברה. יתרה מזאת, משרד התמ"ת ימצא דרכים מצוינות לשימוש בכספי המענק הנוספים, במסגרת תפקידו להעלאת שיעורי התעסוקה ובמסגרת פעולותיו לפיתוח תעשיית ההיי טק בישראל באמצעות מענקי המדען הראשי".

 

"ברצוני לציין ככל שניתנה הצעה משופרת להצעת הצוות המקצועי הרי שהיא אינה על דעתי וללא קבלת חוות הדעת של נציגי הצוות המקצועי במשרד התמ"ת.  אני פונה אליך בבקשה לאפשר לצוות המקצועי להמשיך ולנצח על המלאכה ולפעול מול החברה".

 

"חשוב לי לציין ולהדגיש", מוסיף השר, "כי הבקשה לקבלת מענק הוגשה למרכז ההשקעות במשרד התמ"ת אשר הינו הגוף בעל המומחיות להכין את הבקשה לדיון במנהלה (הגוף שלו הוקנה בדין הסמכות לקבל החלטה ביחס לבקשות המוגשות במסגרת חוק עידוד השקעות הון, התשי"ט-1959) ואין כל הגיון וסבירות כי במהלכים מול החברה לא ישותפו הנציגים המקצועיים של משרד התמ"ת".

 

"כדרכנו מאז ומעולם אנו נוהגים בשיתוף פעולה עם הדרגים המקצועיים בשני המשרדים ולכן שיתפנו פעולה ופעלנו במסגרת צוות משותף וכך צריך גם להימשך במקרה דנן".

 

במכתבו כיתב שמחון את שרון קדמי, מנכ"ל משרדו, דורון כהן, מנכ"ל משרד האוצר, עו"ד מיכאל אטלן, יועמ"ש משרד התמ"ת, גל הרשקוביץ', הממונה על אגף תקציבים במשרד האוצר וחזי צאיג, מנהל מרכז השקעות במשרד התמ"ת.

 

ממשרד האוצר נמסר: "משחקי הכבוד של השר שמחון פוגעים בשיתוף הפעולה וביכולת למשוך השקעות חשובות לישראל, של אינטל וחברות ענק בינלאומיות נוספות. אנו מקווים כי שיתוף הפעולה ששרר בין משרד האוצר למשרד התמ"ת בתקופת כהונתו של בנימין בן אליעזר, יימשך גם בתקופה הנוכחית למרות חילוקי הדעות מפעם לפעם, וזאת לטובת מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים