שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

המאבק במסתננים: ארגוני סיוע יחרימו דיון בכנסת

במכתב שהועבר ליו"ר הכנסת ריבלין, הודיעו מנכ"לים של שישה ארגוני זכויות אדם וסיוע לפליטים כי בכוונתם להיעדר מהדיון שאמור לעסוק בהיבטים שונים של תופעת המסתננים. "בישיבות שבהן השתתפנו למדנו כי מדובר בבמה נוספת להסתה פרועה"

"לא נשמש תפאורה למסיתים". על רקע המחאה הגוברת נגד תופעת המסתננים, הודיעו היום (ב') שישה מנכ"לים של ארגוני זכויות אדם וארגוני סיוע לפליטים, כי בכוונתם להחרים דיון שאמור להתקיים מחר בכנסת. הדיון שצפוי להתקיים בוועדת הפנים והגנת הסביבה אמור לעסוק בהיבטים שונים של התופעה כולל אלימות בקרב המסתננים והתמודדות המשטרה בנושא.

 

המתיחות בין זרים לישראלים - דיווחים אחרונים ב-ynet:

מג"ב בדרום תל אביב: "אקמול לחולה סופני"

זרים בת"א: לא מפחדים, עברנו זוועות בדרך מסיני

הטילו אימה על זרים בת"א: ביקשו סיגריה ותקפו

 

במכתב שעליו חתומים ראשי האגודה לזכויות האזרח בישראל, מוקד הסיוע לעובדים זרים, קו לעובד, א.ס.ף, רופאים לזכויות אדם ואמנסטי אינטרנשיונל-ישראל, צוין כי "בעקבות ההסתה

 הפרועה נגד מבקשי מקלט ופעילי ארגוני זכויות האדם על ידי חברי הכנסת, החלטנו שלא להשתתף מחר בישיבה שאליה הוזמנו מחר".

 

המנכ"לים ציינו במכתב שהועבר ליו"ר הכנסת ראובן ריבלין כי "בישיבות שבהן השתתפנו בחודשים האחרונים למדנו כי ישיבות אלה אינן אלא במה נוספת להשמעת דברי הסתה פרועים נגד מבקשי המקלט ופעילי ארגוני זכויות האדם מצדם של חברי כנסת, ובהם יוזמי הישיבה זו הפעם (חברי הכנסת דני דנון ומירי רגב)".

 

"התבטאויות המלבות פחד ושנאה" 

המנכ"לים הוסיפו: "תחת אימוץ פתרונות שיפחיתו את המצוקה, ויצננו את הרוחות הסוערות, נשמעות התבטאויות מתלהמות, המלבות פחד ושנאה. אנו בוחרים שלא לשמש תפאורה למסיתים, ועל כן לא ניקח חלק בישיבה".

 

המנכ"לים ציינו כי הם מודים לריבלין על דבריו מהשבוע שעבר, שבהם הביע מורת רוח מליבוי היצרים ודברי ההסתה נגד מבקשי מקלט. במכתבם הוסיפו כי הם מצטרפים לתביעה מן הממשלה לגבש מדיניות ופתרונות. "המדיניות הנוכחית שמונעת ממבקשי המקלט  אפשרויות תעסוקה, דוחקת אותם לעוני ולמצוקה ומגבירה תופעות של ניצול ושל עושק. כתוצאה מכך, נוצרו ריכוזים של מבקשי מקלט באזורים מוחלשים, שבהם מבקשי המקלט יכולים להרשות לעצמם למצוא מחסה".

 

"אנו סבורים שיש לכך פתרונות", הוסיפו המנכ"לים, "על ממשלת ישראל לאפשר למבקשי המקלט לעבוד, ולאפשר להם נגישות לשירותי בריאות. פעולות אלה תסייענה בהיחלצות מבקשי המקלט ממעגל המצוקה, בפיזור של האוכלוסייה ובהפחתת הנטל על אזורים מוחלשים. יש להשקיע בשכונות, שבהן מתגוררים מבקשי המקלט, כדי לשפר את התשתיות בהן עבור כל תושביהן. לצד כל אלה, יש לקיים הליך אמיתי לבדיקת בקשות מקלט ולהכרה בפליטים".

 

דנון: לא צריך את המתייפייפים 

ח"כ דנון, שעומד בראש השדולה לטיפול בבעיית המסתננים, אמר בתגובה: "אנחנו לא צריכים את המתייפייפים בכנסת. ארגוני זכויות האדם החתומים על המכתב מוכיחים פעם נוספת את העובדה שמדובר בגורמי שמאל קיצוני שמנסים לפגוע במאבק לטיפול בבעיית המסתננים, באמצעות אמירות חסרות בסיס על חשבון המסתננים. נראה שמצבם של המסתננים לא מעניין את אותם ארגונים, אשר במקום לקבל את האפשרות להשפיע על קביעת המדיניות כלפי המסתננים, הם בוחרים בתרגילים פוליטיים מרמה נחותה במיוחד".

 

לדברי ח"כ דנון, "הפתרון היחיד שיכול לעזור למסתננים הבלתי חוקיים הוא גירושם ממדינת ישראל. יש להפסיק את ההתייפייפות של ארגוני זכויות האדם, להתחיל לחשוב על אזרחי מדינת ישראל - ותושבי דרום תל אביב בראשם, ולפעול לגירוש מוחלט של המסתננים ממדינת ישראל".

 

יו"ר הכנסת ריבלין קרא לארגונים לשוב בהם מהחלטתם. לדבריו,"הכנסת איננה במה על תנאי, ואין זה נכון לוותר עליה כזירה של השפעה ופיקוח על פעולות הממשלה, במיוחד בסוגיה חמורה זו". באשר לקריאת הארגונים לקיים את הדיון מחר תחת חסותו ובניהולו, אמר ריבלין: "אני סומך על יושב ראש הוועדה

שיקפיד לקיים דיון הגון, ענייני ויסודי, שיאפשר לכל הגופים להציג את עמדותיהם ומבלי שהדיון יהפוך לבמה של השתלחות והסתה כנגד מבקשי המקלט וגורמים אחרים".

 

ריבלין הוסיף כי "ניסיון העבר מלמד, שדיון זה יכול להביא לפתרונן של בעיות נקודתיות רבות הקשורות בשהייתם של מבקשי המקלט בישראל, ולהוביל לדרישה נחרצת מהממשלה לגבש מדיניות ברורה לטיפול אמיתי בסוגיה קשה זו. על הארגונים לחזור בהם מכוונתם ולהשתתף באופן פעיל בדיוני הוועדה".

 

דובר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ד"ר שמואל חן, מסר בתגובה כי "הוועדה אינה מהווה במה לדברי הסתה פרועים. נהפוך הוא, הדיון שיתקיים מחר הוא דיון מהותי. הוא דיון שכל חלקי החברה הישראלית צריכים ליטול בה חלק. הוא דיון על החשיבות שבהצלת הפליט, הוא דיון על היכולת להכיל את הגר והתושב אך הוא גם דיון על הגנת החברה הישראלית מפני גורמים המבקשים לפגוע בה. מצד אחד יידון בו ערך החמלה אך מצד שני יידון ערך החמלה המופרזת, זו המביאה לידי הרס עצמי. כל המרחם על האכזרים, סופו שיתאכזר לרחמנים".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הסתה פרועה נגד מבקשי מקלט"
צילום: גיל יוחנן
"גורמי שמאל קיצוני". ח"כ דנון
צילום: אליעד לוי
"על הארגונים לחזור בהם מכוונתם". ריבלין
צילום: יהודה שגב
מומלצים