שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

דרוזים בגולן: "אסד לא רוצח, ישראל זורעת סכסוך"

הזעזוע מהזוועות בסוריה מעסיק לא מעט את הדרוזים בגולן, שלרבים מהם יש בני משפחה מעבר לגבול. חלקם לא מאמינים שהמשטר עומד מאחורי הטבח בחולה. "יש גופים חיצוניים כמו סעודיה, קטאר, ישראל וארה"ב שמנסים לזרוע בסוריה סכסוך"

העדויות על הטבח המזעזע שאירע בסוף השבוע בחולה שבסוריה, שבו נהרגו יותר ממאה בני אדם ובהם לפחות 30 ילדים, מעסיק מאוד את הדרוזים ברמת הגולן, שרבים מהם שומרים אמונים למולדתם. רבים מהם לא מאמינים שהנשיא בשאר אסד עומד מאחורי הטבח ומפנים אצבע מאשימה לעבר ישראל וארצות-הברית, וכן לסעודיה וקטאר, שרקמו לגרסתם מזימה נגד המשטר בדמשק.

 

עוד בחדשות ynet:

 

"קשה לי מאוד לראות אנשים מהעם שלי נהרגים כל יום", אמר חסן עמאשה, תושב בוקעתא שברמת הגולן. "כשאני צופה בטלוויזיה ורואה גופות, אני מתחיל לבכות". לדבריו, האחריות למצב מוטלת על שני הצדדים - השלטון בדמשק וארגוני האופוזיציה. "הם צריכים להגיע לפתרון דחוף, ולהפסיק את ההרג על גב האזרחים".

 

רוב הנרצחים בחולה מתו מירי מטווח קצר ומדקירות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רוב הנרצחים בחולה מתו מירי מטווח קצר ומדקירות(צילום: רויטרס)

 

ניצולי הטבח האחרון סיפרו כי התוקפים היו מקרב מיליציית ה"שביחה", הפועלת בשירות בשאר אסד, וכוחות ביטחון חמושים ברובי קלצ'ניקוב. האו"ם אישר שמתוך 108 הרוגים, רק 20 מתו מירי ארטילרי, והשאר מתו מירי מטווח קצר ודקירות.

 

"מי שאומרים שבשאר אסד אחראי על הטבח בסוריה אלה אנשים שלא מבינים מה מתרחש", טוען גאנדי אל-קחלוני, תושב מג'דל שמס. "יש גופים חיצוניים כמו סעודיה, קטאר, ישראל וארה"ב שמנסים לזרוע בסוריה סכסוך, באמצעות סוחרי סמים ועבריינים שקיבלו את כל התמיכה להרוג אנשים סורים כדי להפיץ שהחיילים הסורים הם הרוצחים". אל-קחלוני, רוקח במקצועו, הוסיף כי "כל מה שמתרחש בסוריה הוא משחק פוליטי ומלוכלך, והאיפול התקשורתי גם מאמת את זה".

 

"ישראל וארה"ב זורעות סכסוך בסוריה". גאנדי אל-קחלוני (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"ישראל וארה"ב זורעות סכסוך בסוריה". גאנדי אל-קחלוני(צילום: אביהו שפירא)

 

גם חסן פכר אלדין ממג'דל שמס סבור שמה שקורה במדינה הערבית "זו עלילה נגד השלטון הסורי, שמאחוריה עומדות ארה"ב, אנגליה, צרפת וגם סעודיה וקטאר". לדבריו, הסיבה לכך היא שהשלטון בדמשק "תומך בחיזבאללה ובנושא הפלסטיני, ונאבק למען החזרת האדמות שנכבשו על ידי ישראל".

 

"קיצונים מוסלמיים שנתמכים ע"י קטאר וסעודיה"

גם הוא דואג לבני משפחתו שנמצאים בסוריה, וטוען כי מי שעומד מאחורי מעשי הטבח במדינה הם "קיצונים מוסלמיים שפועלים בסיוע של סעודיה וקטאר המנצלות את מצבם הסוציו-אקונומי ונותנות להם כסף ואור ירוק לרצוח אנשים, ועושים להם שטיפת מוח ומעניקים להם הסברים מוטעים דרך הדת המוסלמית, אשר מספרים להם שמי משתתף במאבק - מקומו בגן עדן".

 

אלדין טוען כי הנשיא אסד לא רוצח. "אני אומר שלא צריך לשנות את השלטון, כולם יודעים שאסד אדם מבין ויש לו את כל היכולות לקדם את סוריה והעם, כי הוא לא רוצח. אני מרחם על השהידים שנופלים בטבח המזעזע, וצריך שכולם יבינו שאסד יכול לגמור את כל העניין תוך 24 שעות,

אבל הוא מתנהג בצורה דיפלומטית ומקצועית".

 

תושב בית ג'אן שבגליל העליון אמר: "יש לי הרבה חברים וקרובי משפחה בסוריה, שמספרים לי שמי שעומד מאחורי הטבח בסוריה הם עבריינים, והם לא קשורים לחיילים הסורים". לדבריו, אחד מחבריו בסוריה סיפר לו על מקרה אונס מזעזע של משפחה. "תשעה חמושים נכנסו לבית שמתגוררות בו אם ושלוש בנותיה. הם קיללו אותן, ביקשו שיכינו להן אוכל, ואחרי שסיימו אנסו את כל המשפחה מול כולן. המעשים נמשכו במשך שבוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צופה בטלוויזיה ובוכה. חסן עמאשה
צילום: אביהו שפירא
עלילה נגד השלטון הסורי. חסן פכר
צילום: אביהו שפירא
מומלצים