שתף קטע נבחר

מורסי פונה למתונים: "נשים יתלבשו כרצונן"

מועמד האחים המוסלמים לנשיאות מצרים מבקש להרגיע את החוששים משלטון איסלאמי שיכריח נשים לעטות רעלות. "המטרה שלי היא להשיג חירות, צדק יציבות, ביטחון ואת כבוד האדם. לצעירים במצרים יש זכות להפגין באופן לא אלים"

לאחר שהתברר רשמית כי הוא אחד משני המועמדים הסופיים לנשיאות מצרים, מועמד האחים המוסלמים מוחמד מורסי מבקש לשדר פרגמטיות ולמשוך בוחרים מתונים. "אם אבחר, לאשה המצרית תהיה חירות ללבוש מה שהיא רוצה, כחלק מהחירויות האישיות במדינה", הצהיר היום (יום ג') מורסי, בניסיון להרגיע את החוששים מפני הפיכת מצרים למדינת הלכה איסלאמית בעקבות עליית כוחה של תנועת האחים המוסלמים.

 

מורסי במסיבת העיתונאים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורסי במסיבת העיתונאים(צילום: AFP)

 

נשים מצריות בלבוש מסורתי ליד חנות בגדים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשים מצריות בלבוש מסורתי ליד חנות בגדים(צילום: AFP)

 

מורסי, שמתמודד מול אחמד שפיק, ראש ממשלת מצרים האחרון בזמן חוסני מובארק, ערך היום מסיבת עיתונאים ובה תיאר את מצרים תחת הנהגתו. דבריו על הנשים, שרשאיות כעת להתלבש כרצונן, נאמרו על רקע החששות כי תחת שלטון דתי של האחים המוסלמים הן יהיו מחויבות לעטות רעלה.

 

מורסי גם פנה למיעוט הנוצרי הקופטי שככל הנראה בחר בהמוניו ביריבו שפיק ואמר: "הנוצרים הם שותפים של המולדת ויש להם זכויות מלאות כמו למוסלמים, וגם חובות. כל המצרים שווים בזכויות ובחובות". הקופטים, המהווים כ-10 אחוזים מאוכלוסיית מצרים, סבלו לאחרונה מהתגברות האלימות נגדם.

 

לדברי מורסי, מטרתו היא להקים מדינה דמוקרטית חוקתית מודרנית שיש בה הפרדת רשויות. "המטרה שלי היא להשיג חירות, צדק יציבות, ביטחון ואת כבוד האדם. לצעירים במצרים יש זכות להפגין באופן לא אלים", הצהיר מורסי, בקריצה לצעירי המהפכה, שהחילונים שבינם חוששים גם הם משלטון איסלאמי.

 

באשר לממשלה שתקום, חזר מורסי על דבריו כי הוא יפעל להקמת קואליציה נרחבת שהעומד בראשה לא יהיה בהכרח מטעם מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים. מורסי אף הבטיח כי מוסד הנשיאות לא יהפוך למונופול של האחים המוסלמים והסגנים לא יהיו מהתנועה וממפלגתה בפרלמנט.

 

נשים שהצביעו בבחירות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נשים שהצביעו בבחירות(צילום: AFP)

 

מורסי, שזכה במקום הראשון בסיבוב הבחירות הראשון, המשיך לפזר הבטחות. לדבריו,

תחת שלטונו יוחל במדינה חינוך חינם, יוענק טיפול רפואי מובטח לאיכרים ויבוטלו חובותיהם. הוא ידגיש את נושא הביטחון ברחובות וסבסוד מוצרים ויפעל לשיקום ענף התיירות במדינה. "הביטחון והיציבות במדינה בראש סדר העדיפויות שלי", הכריז. הביטחון האישי והיציבות היו הנושאים שעמדו במרכז מסע הבחירות של יריבו שפיק.

 

מורסי זכה ליותר מ-24 אחוזי תמיכה בסיבוב הראשון ושפיק ניצב במקום השני בפער קטן, עם יותר מ-23 אחוזי תמיכה. שפיק ומורסי יתמודדו ביניהם בסיבוב שני, שייערך מחוץ למצרים ב-3 ביוני ובתוכה ב-16 וב-17 ביוני. ב-21 ביוני תכריז ועדת הבחירות העליונה על נשיא מצרים הבא.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי. מדינה דמוקרטית עם הפרדת רשויות
צילום: AFP
מומלצים