שתף קטע נבחר

פדופיליה ברשת: איפה השוטרים?

דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת מעלה את השאלה היכן אותה יחידת מחשוב המונה 200 איש, שעל הקמתה המליצה וועדה מיוחדת בשנת 2007. אנחנו מבטיחים לחזור לבדוק שוב ב-2017

ביום שני לפני שבוע נחשף כי תושב השרון בן 40 חשוד שהטריד מינית מאות ילדים בני 10 עד 13 באינטרנט. לפי החשד, הוא התכתב עם הילדים, ושכנע אותם להתפשט ולבצע בעצמם מעשים מגונים. הוא הודה במיוחס לו וניסה להתאבד במעצר.

 

אין ספק, לעידן המידע יש גם צד אפל. ישנו ויכוח עד כמה הרשת החברתית מעודדת תופעות כאלו, אך מה שבטוח: זו זירה שיש להתמודד איתה, גם בחינוך ובמודעות, גם באכיפה. כאן עולה בוועדה השאלה, האם נעשה מספיק.

 

עוד ב-ynet מחשבים:   

 

 

יו"ר הוועדה ח"כ רונית תירוש פתחה את הדיון, באומרה שאין שינוי מאז 2007 אז פורסם דוח של המרכז למחקר ומידע של הכנסת בנושא פדופיליה ברשת, ונעשה דיון בוועדת המדע על האמצעים למיגור התופעה.  ''ההתרשמות שלי שגם בחוקים הקיימים היה אפשר לעשות יותר'', אמרה תירוש.

 

גם יצחק קדמן, מנכ"ל האגודה לזכויות הילד התייחס לכך שלא נעשה כלום במשך חמש שנים: ''נציגים של המשטרה יצאו בהצהרה מיוחדת שתקום יחידת מחשב מיוחדת של 200 שוטרים. לא נותר ממנה זכר''. קדמן הגדיר את הנושא כ"מגה פיגוע'': ''עשרות אלפי ילדים נפגעים מהטרדה באמצעות הרשת מדי שנה'', אמר קדמן. ''אנחנו לא אנטי אינטרנט, אבל אנחנו חושבים שלצד היתרונות הרשת מספקת אנונימיות בלתי רגילה ועברייני מין לא צריכים לצאת מהבית. הכל נמצא תחת ידם והקלות הבלתי נסבלת הזו מלווה בחוסר אונים מוחלט של הרשויות – גם של המשטרה".

 

נציג משטרת ישראל, רפ"ק ירון שטרן, קצין חקירות במפלג מחשב הודה כי אכן, רק 12 שוטרים נמצאים ביחידה המיועדת לכך, אולם הם לא היחידים שעוסקים בעבירות מחשב.

 

הסמכות ההורית

רפ"ק שטרן תיאר מקרה בו דווקא מודעות של ההורים הביאה לחשיפתו של פדופיל: הורה שחזר הביתה לאחר הרצאה של שימוש בטח ברשת הפתיע את בתו שמיהרה לסגור את הלפטופ שלה. לאחר בדיקה התברר כי הקטינה שלחה תמונות לבחור שטען כי הוא בן 18. האב ניגש למשטרה שהגיעה לפדופיל. שטרן הוסיף כי המשטרה גם עוסקת בפעילויות יזומות אולם אין ביכולתו לפרט אותן. ''ברור שאם הייתה קמה יחידה מיוחדת הנושא היה מטופל על ידי יותר שוטרים'', אמר.

 

גם קדמן התייחס לתפקיד ההורים, ועל הצורך בשימת גבולות, ''יש לבדוק אם הנערה בת ה-14 היא לא גבר בן 45'', אמר. אבל עם זאת, קדמן חושב שאי אפשר להטיל עליהם את כל כובד האחריות. ''כפי שאנחנו לא מטילים על ההורים לצבוע מעברי חצייה, להציב תמרורים ולשלוח ניידות, כך אנחנו לא יכולים להטיל את הדברים רק עליהם''.

 

נציג הפרקליטות, עו"ד חיים ויסמונסקי, דיבר על הזווית המשפטית הפלילית: ''המצב הוא שכרגע לא נכנסים לכלא על עבירת החזקה. גם אם מדובר על רבבות תמונות של קטינים רבים ושונים''. ויסמונסקי סיפר על מקרה שאירע לפני כעשור בו נאשם החזיק תיעוד של מעשי אינוס, ולא נשפט למאסר בפועל. ''הפרלקיטות עמדה במתקפה חסרת תקדים על כך שהיא חודרת לתחום הפרט ומהווה בעצם אח הגדול'' הוסיף ויסמונסקי ואמר כי עבריין המין ביצע עבירות בזמן עבודות השירות. ואז הוגש כתב אישום ו''הקולות נדמו'', כך ויסמונסקי.  

 

עוד אמר ויסמונסקי מפרקליטות אמר כי משטרת ישראל אינה מבצעת מספיק פעילות חשיפה עצמאית שמניבה תיקים אלא מגיבה לפניות. הוא ציין כי בארה"ב יש ל-FBI מחלק ספציפי העוסק בפדופיליה והוסיף כי הפרקליטות פועלת להעלאת רף הענישה בבתי המשפט

 

חינוך ומניעה

נציג איגוד האינטרנט הישראלי פרופסור גוסטבו מש, טען בוועדה כי ההתמקדות של החברה צריכה להיות בחינוך ולאו דווקא בשיטור. הוא התייחס לכך שאף אחד מהמתכנסים לוועדה לא סיפק מספרים לתופעת ההטרדות המיניות ברשת.. ''ההקשר צריך להיות ש-50 אחוז מהפגיעות מיניות בילדים קורות לרוב בתוך המשפחה. נוסף על כך - 35 אחוז נפגעים על ידי מכרים''.

 

עוד הוסיף מש כי ישנה ירידה בפעילות הפדופילית הבין לאומית ונוצר מעין קונצנזוס רשתי גם במקומות ליברלים ואפילו אנרכיסטים ברשת, על כך שדברים כגון אלה אסורים. מש גם ציין כי גם אתרי פורנו מבקשים דיווח אודות תמונות וסרטונים המראים ניצול קטינים.

 

מש טוען כי 20 עד 25 אחוז מוטרדים ברשת – החל מקללה ועד איום לפגיעה פיזית במציאות. מתוכם 3 אחוז מוטרדים מינית. ''הדבר לא הופך לפחות חמור'', אמר מש, ''אולם צריך לקחת את הדברים בפרופורציות''.

 

כבשים הולכות לטבח?  

ימים יגידו מה יתפתח בנושא הטיפול בעברייני מין ברשת. יצחק קדמן אמר בדיון כי פעם ההורה היה אומר לבנו שלא ייקח סוכרייה מזר. היום הטורף נמצא איתו בחדר, איתו בצ'אט, והילד אפילו לא יודע. אין שום ספק שהזירה המשמשת או מאפשרת פשעי מין מתועבים השתנתה. האנונימיות שמאפשרת הרשת מאתגרת את רשויות האכיפה לפעולה.

 

מצד שני, גם החברה משתנית. האנתרופולוג והמטפל אורי כרמי דיבר בוועדה דווקא על ילדים (ומתבגרים) שתפיסת המיניות שלהם משתנה עקב השינויים בצריכת המדיה, הנגישות שלה, והתכנים המסופקים. ''אתם לא מודעים לכמות המסרונים המיניים שילדים מפיצים'', אמר כרמי. וסיפר על ילדים שהוטרדו על ידי ילדים אחרים ורק לאחר כמה שנים בכלל הבינו ששנפלו קורבן. כרמי גם סיפר על ילדים בהם  טיפל וצפו באנימציה יפנית פורנוגרפית (הנטאי) ועל ילדים בני 14 שמבצעים פשעי מין בילדות בנות 4 בפועל יוצא של החשיפה הזו.

 

כרמי מדבר על דור שלם שהשתנה. ''שרוצה להופיע, שגיבורי הילדות שלו מופיעים בחוטיני בהישרדות'', כרמי טוען כי ''נוצר ציבור או תפיסה שמשתפת פעולה עם פדופיליה - הילדים שלנו. ישנם קטינים שמעלים תמונות עירום לרשת מרצונם''.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מי נמצא בצד השני?
צילום: Gettyimages
מומלצים