שתף קטע נבחר

אלפי טורקיות נגד ארדואן: "גוף שלי - בחירה שלי"

כוונתו של ראש ממשלת טורקיה לחוקק חוק נגד הפלות מכעיסה את ארגוני הנשים במדינתו. ארדואן: הפמיניסטיות אומרות שהבחירה שלהן, לאיש אין זכות להפיל את העובר בתוך הגוף

אלפי נשים טורקיות יצאו היום (יום א') לרחובות איסטנבול להפגנה הגדולה ביותר עד כה נגד כוונות הממשלה האיסלאמית בראשות רג'פ טאיפ ארדואן להגביל את האפשרות לבצע הפלות. מבקריו טוענים שהצעד יביא למעשה לאיסור מוחלט על הפלות.

 

אלפים הפגינו באיסטנבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אלפים הפגינו באיסטנבול(צילום: AFP)
 

הנשים נשאו שלטים שעליהם נכתב "הגוף שלי, הבחירה שלי", וצעקו קריאות בגנות הממשלה. על פי החוק הטורקי הנוכחי, ניתן לבצע הפלה במשך עשרת השבועות הראשונים להריון. ארדואן, שכינה הפלות "רצח", מבקש לאסור על ביצוע הפלה לאחר השבוע הרביעי להריון, למעט במקרי חירום.

 

ארדואן התייחס לטענות הנשים בעצרת אתמול: "הן אומרות שזה 'הגוף שלי, הבחירה שלי', הפמיניסטיות אומרות את זה. לאיש אין זכות להפיל את העובר בתוך הגוף".

 

הנשים המוחות באיסטנבול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשים המוחות באיסטנבול(צילום: AFP)
 

ארדואן הוא שמרן דתי וסוציאלי, ובמשך שנים ניסה לקדם מצב שבו לכל משפחה יהיו שלושה ילדים לפחות. לאחרונה נראה שארדואן אינו דוגל עוד ב"שילוש הקדוש": הוא אמר לראש הממשלה הקזחי כי לכל אחד מאזרחיו צריכים להיות חמישה ילדים לפחות. מומחים אומרים כי הוא חותר לחיזוק כוחה האזורי של טורקיה, לצד איזון המצב הדמוגרפי מול שיעור הילודה הגבוה בקרב הכורדים החיים בטורקיה.

 

הצעד החדש נגד הפלות מצד ממשלתו של ארדואן מחזק בקרב מתנגדיו את החשש החדש-ישן כי הוא נחוש לקדם סדר יום איסלאמיסטי. ארדואן אסר על מכירת משקאות אלכוהוליים בבתי קפה באיסטנבול כשהיה ראש העיר בשנות ה-90. ממשלתו ניסתה גם להפוך בגידה לפשע על פי חוק לאחר שעלתה לשלטון לפני כעשר שנים, אך נסוגה מכך לאחר לחץ מצד האיחוד האירופי.

 

שיעור ההפלות בטורקיה פחת באופן עקבי מאז הפיכתן של הפלות לחוקיות במדינה ב-1983, אף שטורקים רבים בוחרים להביא לעולם פחות ילדים. בשנת 2008 היה שיעור ההפלות בטורקיה 14.8 לכל 1,000 נשים, וטורקיה עדיין נמצאת הרחק מאחור בנושא זה לעומת הממוצע העולמי שעומד על 28 לכל 1,000 נשים ומזה האירופי - 27 לכל 1,000 נשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגינה נגד הממשלה, היום
צילום: AFP
ארדואן בסין. מה הוא חושב על מדיניות הילד האחד?
צילום: AP
מומלצים