שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

רשות ההגירה לדרום סודנים: יש לכם שבוע לעזוב

ראש הממשלה כינס דיון מיוחד שבו הכריז על קידום ארבעה צעדי חירום: השלמת הגדר, הקמה והרחבה של מתקני שהייה, מעצר מסתננים בגבול והענשת מעסיקים. הוא נמנע מהמילה "גירוש". ברשות ההגירה אמרו כי בשבוע הקרוב יסייעו לדרום סודנים, שיירצו לעזוב

בנימין נתניהו מיישר קו עם המדיניות שמקדם שר הפנים אלי ישי לעצירה של כניסת המסתננים מאפריקה - כמה שעות לאחר שבית המשפט פסק כי ניתן לגרש את אזרחי דרום סודן: בדיון שכינס היום (ה') בנושא "תוכנית החירום לטיפול במסתננים", פירט ראש הממשלה ארבעה צעדים שעליהם המדינה תיתן מעתה דגש במלחמתה בתופעת המסתננים. ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו: "הרשות מזכירה לכל אזרח דרום סודני שירצה לעזוב מרצונו מבלי להיעצר, שניתן לפנות ליחידה לעידוד עזיבה מרצון במהלך השבוע הקרוב בלבד ולקבל סיוע וליווי". 

 

הצעדים הללו כוללים בין השאר נהלי מעצר בגבול מצרים וקידום חוקים למניעת העסקת מסתננים, ומטרתם היא צמצום של כניסת האפריקנים לתחומי מדינת ישראל ומשם למרכזי הערים. עם זאת, בדבריו נמנע נתניהו מלומר את המילה "גירוש". בדיון השתתפו גם שר הפנים ישי, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', שר המשפטים יעקב נאמן ונציגי צבא, משטרה ושב"ס.

 

כתבות נוספות בנושא המסתננים מאפריקה ב-ynet:

 

ישי, נתניהו, אהרונוביץ' ונאמן, היום בדיון   (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
ישי, נתניהו, אהרונוביץ' ונאמן, היום בדיון (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

"הצעד הראשון הוא השלמת הגדר בגבול מצרים במהירות האפשרית וסגירת הפרצות שבה", אמר ראש הממשלה. "הצעד השני הוא הקמת מתקני שהייה והרחבת המתקנים הקיימים באלפי מקומות נוספים. הצעד השלישי יהיה העברת מסתננים היישר מהגבול למתקני שהייה. הצעד הרביעי הוא בהענשת מעסיקים. בשבוע הבא נשלים הצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת של חוק שיאפשר גם סגירת עסקים".

 

נתניהו הוסיף ש"השר ישי נערך להרחקתם של המסתננים", ושהשר לביטחון פנים יפעל למעצר מסתננים עבריינים באזור תל אביב: "זה ייעשה בהמשך לתגבור פלוגת מג"ב בדרום תל אביב. אמצעים אלה ואחרים יתחילו לסובב את המגמה ונתחיל לפתור אותה. מדובר בבעיה קשה, אבל אנו מטפלים בה".

 

הדיון התקיים אחרי שבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דחה הבוקר את עתירת ארגוני הסיוע נגד החלטת שר הפנים להפסיק את מדיניות "ההגנה הקולקטיבית" על אזרחי דרום סודן ששוהים בישראל. משמעות הדבר היא שהממשלה תוכל לגרש מעתה כ-1,500 אזרחי דרום סודן בחזרה לארצם.

 

בתגובה להחלטת בית המשפט נמסר מרשות האוכלוסין וההגירה: "החל מהיום אין כל מניעה לבצע אכיפה הן כנגד אזרחי דרום סודן והן כנגד מעסיקיהם. הרשות מזכירה לכל אזרח דרום סודני שירצה לעזוב מרצונו מבלי להיעצר, שניתן לפנות ליחידה לעידוד עזיבה מרצון במהלך השבוע הקרוב בלבד ולקבל סיוע וליווי".

 

ההערכה היא שבישראל נמצאים כיום מעל 60 אלף מהגרים אפריקנים ממדינות כגון אריתריאה, סודן, חוף השנהב ועוד. בממשלה מעריכים כי בשנים האחרונות נכנסו לישראל מדי חודש מעל 2,000 איש.

 

בהכנת הידיעה השתתף עומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אפריקנים בדרום ת"א. ארכיון
צילום: עופר עמרם
נתניהו. "צעדים אלה יתחילו לסובב את המגמה"
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים