שתף קטע נבחר

15 שנה לוקח לכל בדל סיגריה להתכלות

עיריית בת-ים בשיתוף עמותת "ארץ ללא בדל" תערוך בשבת קמפיין לשמירה על חופים נקיים מבדלי סיגריות במסגרת פעילות החוף "שומרים ים לכולם". מתנדבי העמותה יסבירו לציבור על נזקי הבדלים ויחולקו מאפרות לשימוש המתרחצים. לקראת הפעילות יאיר וולביץ יו"ר העמותה מספר על פעילות העמותה, נזקי הבדלים והתוכניות העתידיות

בשנת 2007 פנה אלי חנן שטיינגרט והציע שנפעל לצמצום לכלוך בדלי הסיגריות בישראל. כבעל תואר שני באיכות הסביבה התחכמתי ושאלתי אותו מדוע כה חשוב שהסביבה שלנו תהיה נקיה מבדלים כשיתכן וכולנו נמות מהתחממות גלובלית, ובנוסף טענתי שיש דברים חשובים יותר לעסוק בהם. חנן לא ויתר ונתן טיעונים שונים כולל מידע על נזקי הבדלים (ראו בהמשך) ששכנעו אותי להירתם לנושא.

 

מאז החלה העמותה לפעול, יצרנו פעילויות רבות בארץ בשיתוף עם גורמים שונים: עירית ת"א, עירית אילת, עירית כפר סבא, עירית בת ים, אוניברסיטת ת"א, מכללת סמינר הקיבוצים וקק"ל ולקחנו חלק באירועים כמו היריד האקולוגי עמק הירדן, בומבומלה, אקולנוע-ראש פינה, פסטיבל אקטיביזם ועוד.

 

אנו מאמינים שהמפתח לשינוי הוא פעילות מקומית, כייפית, שמעודדת את הציבור להירתם לעשייה, כך למשל עשינו בפעילות "מפריחים את השדרה" במסגרתה הסתובבו פעילי העמותה בשדרות רוטשילד בת"א וחילקו פרח עבור כל בדל סיגריה שאספו התושבים.

 

עוד פעילות הסברה מקיפה ומוצלחת נערכה בסמינר הקיבוצים. הפעילות כללה הצבת מאפרות קונוס לדשא, הצבת מאפרות ציבוריות, חלוקת מאפרות אישיות, תחרות איסוף בדלים, תחרות סלוגנים וחלוקה של עוגיות מזל עם מסרים חינוכיים. בעקבות הפעילות צמצמנו (לפי בדיקה שנעשתה על ידי הסמינר) בכ 50% את לכלוך הבדלים בקמפוס. הפעילות עוררה את הסטודנטים לבקש מההנהלה לצמצם את העישון למקומות מוגדרים ואכן במאי 2011 סמינר הקיבוצים הפך לקמפוס ללא עישון בו ניתן לעשן רק ב-10 אזורים נבחרים.

 

במקביל לעשייה הציבורית קידמה העמותה החלטת ממשלה בשיתוף עם משרד הבריאות שמסמיכה את השר להגנת הסביבה לקדם פתרון לאומי לנזקי בדלי הסיגריות. במסגרת זו מחפשת העמותה פתרון קצה לבדלי הסיגריות ובימים אלה נעשה ניסוי במעבדות נשר לבחינת היכולת לשלב את בדלי הסיגריות בבטון - דבר שאמור לחזק את הבטון ולהקטין את המשקל שלו.


"בעולם המערבי לכלוך בדלי הסיגריות מהווה כ-50% מהלכלוך ברחוב"

 

אז מדוע הבדלים כל-כך מזיקים לנו? השלכת הבדלים היא תופעה שהתגברה בארץ ובעולם ומחקרים מראים שכ 80% מהבדלים מושלכים מחוץ לפח! על פי סקר שבוצע מעשנים טוענים שיפסיקו לזרוק בדלים אם ימצאו מאפרות בקרבת מקום. לכן יש חשיבות רבה לפריסת מערך מאפרות נגיש לציבור המעשנים, בדמות מאפרות אישיות ומאפרות ציבוריות בחופים, ומחוץ למסעדות ופאבים.

 

בדלי סיגריות הם כיום הלכלוך הנפוץ ביותר ברחובות, ביערות ובחופים והגורם הראשי לשריפות היער. ההערכה היא שבישראל לבד מושלכים מדי שנה, מחוץ לפחים, כ-6 מיליארד בדלי סיגריות שהתכלות כל אחד מהם נמשכת כ-15 שנה. הנזקים הנגרמים מבדלי סיגריות רבים כגון שריפות, סכנת בליעה, הרעלת מקורות המים והפסדים כלכליים ישירים - ניקיון, ועקיפים -תיירות.

 

הידעתם?

  • בעולם המערבי לכלוך בדלי הסיגריות מהווה כ-50% מהלכלוך ברחוב.

  • ההערכה היא כי מידי שנה, בישראל בלבד, מושלכים (מחוץ לפחים) כ-6 מיליארד בדלי סיגריות.

  • בדל הסיגריה עשוי מפלסטיק בשם צלולוזה אצטית שמתכלה רק לאחר כ-15 שנים.

  • תפקידם של הבדלים (פילטרים) להגן על המעשן מפני החומרים המצויים בסיגריות. ריכוזי חומרים אלה מסוכנים, ובליעתם עלולה לפגוע בילדים, בעלי חיים קטנים ובחיות מחמד.

  • הערכה היא שכ-10% מהבדלים המושלכים מגיעים למקורות מים, שבמגע איתם משתחררים רעלים מסרטנים (אמוניה, חנקן חד חמצני, ארסן) מהבדל לסביבה. בשנת 2011, דווחו למרכז הארצי למידע בהרעלות 64 מקרים של ילדים (מרביתם מתחת לגיל 6) שבלעו בדלים.

  • במבצעי ניקוי חופים שנערכו בים התיכון מצא כל מתנדב 4 בדלים לעומת 0.2 ברחבי העולם (על-פי דו"ח זיהום סביבה של האו"ם).

 

הכותב הוא יו"ר עמותת "ארץ ללא בדל " - עמותה ללא מטרות רווח הפועלת מ-2007

ביוזמה של אזרחים הפועלים בהתנדבות ומעוניינים לשמור על מרחבים ציבוריים נקיים מבדלי סיגריות. עוד על פעילות העמותה בקבוצת "ארץ ללא בדל ".

 

אירוע "שומרים ים לכולם " יפתח את אירועי הקיץ בבת ים. ביום שישי 15.6 יתקיים משחה ים פתוח, טורניר כדורשת נשים, צעדת נשים ונערות, שיעורי זומבה פתוחים לקהל, שיעורי הליכה נורדית, טאי צ'י, פילאטיס, יוגה ועוד פעילויות רבות. כל האירועים מתחילים ב-07:00 בבוקר בחוף ירושלים בבת ים. לפרטים נוספים לחצו כאן .

 

ב-16.6 יתקיימו סיורים של החברה להגנת הטבע ועמותת אקו אושן וכן יוקמו דוכנים בנושא שמירה על החופים של עמותת ארץ ללא בדל והמשרד להגנת הסביבה, אגף ים וחופים, הפעילויות יתחילו מהשעה 10:00 בחוף ירושלים. אפשר להרשם לסיורים במקום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כ-10% מהבדלים המושלכים מגיעים למקורות מים, שבמגע איתם משתחררים רעלים מסרטנים
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים