שתף קטע נבחר

עדיף להיות עצמאי או שכיר? התשובה ברורה

החלום של כל שכיר הוא להיות אדון לעצמו ולהרוויח הררי מזומנים. אבל לצד החופש והשחרור מהמנהלים יש לא מעט חסרונות. השווינו בין השכיר לבין העצמאי והמסקנה היא אחת. עצמאות לא קלה כמו שחשבתם. שכיר בישראל נהנה ממטריית חוקים שהעצמאי יכול רק לחלום עליהם

אין דבר מתסכל יותר מאשר לראות את המאבטח של הברינקס, מעמיס על כתפיו שק מרשים עמוס מזומנים, המהווה את הפדיון של בית עסק.

 

העובד השכיר, מביט במחזה ותוהה עד מתי יעלוזו רשעים, עד מתי יקדיש את כל כולו ויתמסר למערכת שמשתמשת בכישוריו לצורך יצירת רווח, בעוד שהוא מוצא את עצמו מדי חודש נלחם מלחמת חורמה בכדי להחזיק את הראש מעל המים ומתפלל כי מאחורי מספר החסום שמופיע על הצג – לא נמצא הבנקאי שמודיע כי החליטו לצמצם את מסגרת האשראי.

 

  

כפי שקורה לא אחת, לעת ערב, בעודו יושב עם זוגתו, הוא מחליט כי הגיע הזמן להביא סוף לעבדות, די לו מהשעבוד, הן למקום העבודה והן של תוכנית החיסכון. אין שום סיבה שבעולם שגם הוא לא יעשה את הסיבוב על החיים האלו, יעשה את המהפך משכיר לעצמאי ויפסיק להיות פראייר.

 

אולם, אם לרגע קט נניח לאמוציות, ונתבונן על המציאות של בעלי העסקים בישראל של שנת 2012, כלל לא בטוח מי הוא הפראייר. המעמסה שנמצאת על כתפיהם מכבידה עד כדי כך שרבים קורסים תחת הנטל. אין הכוונה שלא ניתן לגרוף רווחים נאים בעשיית עסקים וישנם לא מעטים שעושים זאת בהצלחה יתרה, אולם בסופו של יום, אין זה מובן אליו כי מדובר באפשרות העדיפה על פני האפשרות להיות עובד שכיר.

 

מטריית ההגנה של המעביד מחוררת לגמרי

בקרוב ייכנס לתוקפו החוק להגברת האכיפה של דיני עבודה המטיל אחריות על מזמין השירות – קרי בעל העסק או הארגון, שבחר להתקשר עם קבלן לקבלת שירותי שמירה ואבטחה, ניקיון או הסעדה, באופן שמחייב את המזמין לפעול ולוודא כי הקבלן מעניק לעובדיו את מלוא הזכויות המגיעות להם על פי חוק ומקיים את מכלול חובותיו כלפיהם.

 

העובד בישראל נהנה ממטריית חוקים שמגנה עליו ומעניקה לו מכלול של זכויות, שהעצמאי יכול רק לחלום עליהם, וגם זה – רק כאשר מדובר על חלום ענוג, ממנו הוא מתעורר לתוך מציאות אחרת. וכך למשל : לרשות השכיר עומד חוק שכר מינימום לרבות איסור על הלנת שכר, בעוד שהמעסיק אינו יכול לאיים על הלקוח שחייב לו כסף כי יפנה לעו"ד לדיני עבודה.

 

במקרה הטוב, בעל העסק, יפרוס לחייב את התשלומים ובמקרה הרע, הוא יגרר עימו לבית המשפט, שם יגלה כי כל נכסיו של החייב הוברחו.

 

הלויאליות פסה מן העולם

לא אחת, בעל העסק משקיע הררי מזומנים ומשאבי אנרגיה על מנת להכשיר את העובד ולהקנות לו את כל הידע הדרוש ובתמורה, העובד גומל לו ע"י מעבר לעבודה בחברה מתחרה ולו משום שהיא הציעה לו מספר שקלים נוספים.

 

אמנם, לעתים כלולה בהסכם העסקתו של העובד התחייבות לסודיות ולאי תחרות, אולם נטיית בתי הדין לעבודה הינה שלא לאכוף את ההגבלה אלא אם התקיימו מספר תנאים. לעומת זאת, העצמאי נדרש, פעמים רבות, לחתום על סעיף שבו הוא מתחייב שלא להעניק שירותים לבית עסק מתחרה, ואם יוכח כי כך היה, וכפי שקורה לא אחת, ידו של בית המשפט קלה הרבה יותר על הדק אכיפת ההגבלה.

 

החופשה של המעביד יקרה יותר

למעביד אסור להיות חולה, כלומר מותר, אולם את הלקוח זה כלל לא מעניין. מנגד, על העובד חל חוק דמי מחלה המקנה צבירה של 1.5 ימים בכל חודש עבודה. כל חופשה או מחלה של המעביד משמעה הפסד כספי והוא לרוב, איננו זכאי לאילו מהזכויות המעוגנות במשפט העבודה המגן. (ואם לא די בכך, לשון החוק מקנה לעובד את הזכות לקבל דמי הבראה- סכום שללא ספק מגיע ועומדת מאחוריו תכלית ברורה, וזאת ללא קשר אם המעביד מצוי בהפסדים חודש אחר חודש במלחמת הקיום העסקית שלו.

 

המהפכה התעשייתית – גרסת המעבידים

מסגרת שעות העבודה לה מחויב העובד השכיר אינה נתונה לשיקול דעתו וזה נדרש לשהות במקום העבודה עפ"י המסוכם, ולא אחת , אף מעבר לכך ללא כל תשלום נוסף. אין ספק שזה דפוס חמור, אולם לרשות העובדים עומדים לא מעט עורכי דין רעבים, שלא יהססו להפשיט את המעביד ולגרום לו להצטער על כך.

 

מנגד, למעביד אין שעות עבודה מוגדרות בחוק לעיתים, "מצאת החמה ועד צאת הנשמה" אותה מסר לפיקדון לבנקאי שהואיל בטובו להעניק לו עוד קו אשראי - בטרם בית העסק ירד לתהומות הנשייה, כלומר תהומות בהם ממתינים לו נושיו.

 

מתפלל עד יעבור זעם

קל יחסית לעובד השכיר לבצע תחשיב הוצאות והכנסות כך שיתאפשר לו לנהל בקרה פיננסית תוך התבססות על תזרים קבוע. ומה על העצמאי? בשל כל התנודות שמשפיעות על ביצועי בית העסק שלו, בין אם הרגולטוריות ובין אם כוחות השוק שמטלטלים אותו. לעיתים, כל שנותר לו הוא לסמוך על עצמו, להתפלל למען יעבור זעם ולקוות כי רואה החשבון שלו יעניק לו תוך להטטנות חשבונאית – עוד מספר חודשי חסד.

 

שמך מופיע בעיתון – כאילו היית עבריין

ואם ככלות הכל, המעסיק קרס תחת הנטל והחזיר את נשמת עסקו – העובד זכאי לרוב לפנות ולקבל דמי אבטלה בעוד שהמעביד שפשט את הרגל – נותר בלא כלום. סליחה, נותר עם החובות, מתחנן לבית המשפט שיעשה עימו חסד ויכריז עליו כפושט רגל, כך ששמו יופיע ברשומות המתפרסמות בעיתונים, כאילו היה עבריין.

 

חופש: לקוחות נוטשים ועוברים למתחרים

אמת, המעביד רשאי ליטול ימי חופשה כאוות נפשו בלא לשאול איש בעוד שהשכיר זכאי לצאת לימי חופשה בשנה בהתאם למידת הוותק או לפדותם בכסף בתום ההתקשרות עם המעסיק ולתזמן את עיתוי החופשה עם המעסיק.

 

אולם בפועל, המעסיק שמשבית את עסקו לצורך חופשתו – סופג הפסדים: לקוחות נוטשים ועוברים למתחרים. האמנם, העובד חוזר לעבודה סדירה ונאלץ להתמודד עם שורה ארוכה של מטלות שהצטברו, אולם זה מתגמד אל מול הפסדיו של המעסיק.

 

ההפרשה היחידה – לחובות מסופקים

לשון החוק מאלצת את המעביד לבטח את עובדיו בביטוח פנסיוני מינימלי לפי צו ההרחבה בדבר פנסיית חובה, אולם העצמאי נאלץ לדאוג לעצמו.

 

אמנם, הוא יכול להנות מהבטות מס מסוימות לאור הפרשות אלו, אולם אם אין כסף בקופה ובית העסק חווה תקופה קשה – אין מי שידאג לעתידו. הוא אמנם טרח בערב שבת, אולם בהגיעו לגיל הפנסיה כלל לא בטוח שהוא יוכל לכלכל את עצמו בכבוד.

 


יתרונות וחסרונות שכיר מול עצמאי

יתרונות וחסרונות שכיר מול עצמאי
שכיר עצמאי
אין החזר הוצאות בית אולם ניתן החזר על הוצאות מוכרות לצרכי עבודה ניכוי הוצאות בית בהתאם ליחס הפרופורציונלי של מספר החדרים בבית שבהם מנוהל העסק לבין כלל החדרים בבית. ניתן החזר על הוצאות מוכרות לעבודה
מקבלים פיצויי פיטורים אין פיצויי פיטורים
אין קשר רציף עם רשויות המס יש קשר עם רשויות המס
אין חובת הגשה של דוחות שנתיים יש להגיש דוחות שנתיים
ברוב המקרים אין חבות הגשת הצהרת הון אחת לכמה שנים יש להגיש הצהרת הון
אין דיווחים חודשיים למע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי ישנם דיווחים חודשיים/דו חודשיים למע"מ, מס הכנסה וביטוח לאומי
ברב המקרים בסוף שנת המס, לא קיימת חבות למס הכנסה וביטוח לאומי בסוף שנה עלולים להיווצר הפרשים לתשלום מס הכנסה והפרשים לתשלום לביטוח לאומי
תשלומים סוציאליים לפנסיה גבוהה (בדרך כלל) תשלומים סוציאליים לפנסיה נמוכה (בדרך כלל)
תשלומים גבוהים לקרן השתלמות. התשלומים גמישים ומשתנים בהתאם לשכר תשלומים קבועים
אין צורך בניהול ספרים חובת ניהול ספרים על פי חוק
קיום זכויות סוציאליות מסוימות קיום זכויות סוציאליות מסוימות
ברוב המקרים עבודה בצוות בהרבה מהמקרים עובד כבודד
הפסקת התקשרות בכל עת ללא קנס, אין דוחות לא תמיד ניתן לבצע הפסקת התקשרות מרגע לרגע. דוחות עד 3 שנים אחרי

 

הכותב הוא רו"ח ושותף בפירמת שוורץ – צדקיה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נופשים ו...?
צילום: ירון ברנר
צילום: shutterstock
היה שווה?
צילום: shutterstock
רו"ח רמי שוורץ
צילום: גיל טופז
מומלצים