שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס,  EPA

שקט יחסי במצרים, האחים: התגובה - בקלפיות

פיזור הבית התחתון בפרלמנט נתפש כצעד שנועד להחליש את האחים המוסלמים, שמועמדם מורסי עשוי להפוך מחרתיים לנשיא מצרים אם ינצח את אחמד שפיק החילוני. ההפגנות היום היו מוגבלות, האחים: "לבודד נציגי המשטר הישן בקלפיות"

יממה לפני שהמצרים יילכו לקלפיות כדי להצביע בסיבוב השני והמכריע בבחירות לנשיאות, הזהירו היום (ו') האחים המוסלמים כי החלטת בית המשפט לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט שהיה בשליטת האיסלאמיסטים ולאפשר לאחמד שפיק, מקורבו לשעבר של הנשיא המודח חוסני מובארק, להתמודד בבחירות מחר, היא צעד לעבר מחיקת הישגי המהפכה.

 

התנועה האיסלאמיסטית הקיצונית הפכה למפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט בבחירות שנערכו מאז נובמבר אשתקד ועד ינואר השנה, ושנתפשו

כבחירות הדמוקרטיות הראשונות בתולדות מצרים. אלא שאתמול קבע בית המשפט החוקתי כי יש לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט, מפני שהחוק שלפיו נערכו הבחירות אליו אפשר לאנשים המשתייכים למפלגות להתמודד על מושבים בבית התחתון שאמורים היו להיות מוקצים מלכתחילה למועמדים עצמאים, כלומר - כאלה שאינם משתייכים לאף מפלגה.

 

בהודעה שפרסמו האחים המוסלמים נאמר כי מצרים מתמודד כעת עם מצב "מסוכן אף יותר מזה שהיה בימים האחרונים של שלטון מובארק". לדבריה, ההתקדמות שנעשתה מאז הדחת מובארק בשנה ב-11 בפברואר אשתקד "נמחקת ומתמוטטת". היא קראה למצרים "לבודד את נציגי המשטר הישן באמצעות הקלפיות".

 

מפגינים עם תמונתו של שפיק מול בית המשפט העליון, אתמול (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מפגינים עם תמונתו של שפיק מול בית המשפט העליון, אתמול(צילום: רויטרס)

 

בקריאה "לבודד" את אותם נציגים, התכוונה התנועה לשפיק, שיתמודד בבחירות מחר ומחרתיים מול נציג האחים המוסלמים מוחמד מורסי. רק אתמול דחה בית המשפט החוקתי את עתירת האופוזיציה האיסלאמיסטית שדרשה למנוע משפיק להתמודד על הנשיאות. לדברי האיסלאמיסטים במצרים, בחירה בשפיק תהיה למעשה חזרה למשטר הישן, שבשם הפלתו הקריבו המצרים מאות הרוגים ואלפי פצועים במהפכת הדמים אשתקד.

 

אחד מארגוני הצעירים שהובילו את המהפכה נגד משטר מובארק אשתקד ושתומך במורסי, תכנן לערוך היום הפגנה בכיכר תחריר בקהיר תחת הכותרת "לא להפיכה רכה של הצבא". עם זאת, הערב לא דווח על הפגנות גדולות במיוחד ברחבי מצרים.

 

אמש אמר מורסי לערוץ טלוויזיה בלוויין: "אנחנו הולכים לקלפיות כדי להגיד לא ללוזרים, לא לרוצחים, לא לפושעים". עם זאת, הוא אמר כי הוא

אינו רואה בהחלטת בית המשפט הפיכה צבאית, למרות הצהרה ברוח זו שפרסם לפני כן בכיר אחר באחים המוסלמים.

 

האחים המוסלמים צפויים להיות הנפגעים העיקריים מההחלטה לפזר את הבית התחתון של הפרלמנט, מפני שהם מחזיקים בכמעט מחצית ממושבי הפרלמנט. אם יתקיימו בחירות חדשות, הישגיהם צפויים להיות נמוכים מאלה שגרפו בבחירות הקודמות לפני כחצי שנה, משום שהפופולריות של התנועה דעכה מאז בשל חוסר יכולתם של האחים לתרגם את הדומיננטיות שלהם בפרלמנט לכוח פוליטי ממשי ותפישתם כארגון תאב-כוח הדואג לאינטרסים שלו יותר מאשר לאינטרסים הלאומיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמד שפיק. האחים: "מצב מסוכן יותר מבימי מובארק"
מורסי. נשיא איסלאמיסט למצרים?
צילום: AFP
מומלצים