שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם

"המקל" לגיוס חרדים: לחץ חברתי וכלכלי בישיבות

הוועדה שאמורה לגבש חלופה לחוק טל מנסה לרתום את הקהילות ומוסדות החינוך של המועמדים לגיוס כ"מנופי לחץ" עליהם. אלו יזכו להטבות אם יעמדו ביעדים ולסנקציות אם לא. מהחרדים עצמם יישללו הטבות כלכליות אם יבחרו שלא להתגייס

ההטבות ייחסמו, התקציבים יקטנו והזכויות האישיות יעמדו במבחן. מודל חדש שהוצג הבוקר (יום ג') על ידי האוצר בפני ועדת קש"ב (קידום שוויון בנטל) חשף את השיטה שאמורה להחליף את "חוק טל" ולהוביל להתגייסות כללית של חרדים לצבא. על פי המוצע, מועמד לשירות שלא זכה בפטור ובחר בכל זאת לא לשרת, יתמודד עם שורה של סנקציות, ויגרור אחריו גם את מוסדות התורה אליהם הוא קשור.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

 

הנוסחה שגובשה כוללת מנופי לחץ ברמת הקהילה, בהם הטבות לישיבות וכוללים שיעודדו תלמידים לשרת, ושלילת תקציב ממוסדות שתלמידיהם לא ישרתו. המודל קורא בנוסף להפחתה פרופורציונלית מיידית בתקצוב המוסד שלא יעמוד ביעדי השירות שנקבעו, כדי להביא למצב שבו מתקיים קשר ישיר בין תקצוב הישיבות ליעדי הגיוס.

 

 (צילום: צביקה טישלר) (צילום: צביקה טישלר)
(צילום: צביקה טישלר)
 

במקביל, מאמינה ועדת פלסנר, תקצוב גבוה של ישיבה שתציג נתוני גיוס גבוהים, יעודד אותה להשאיר ללימודים רק את

"העילויים". בהקשר זה, ככל שהתלמיד יצהיר על כוונתו להתגייס לצה"ל בגיל מוקדם יותר, כך יגדל התקצוב שתקבל הישיבה "עליו" מהמדינה. מוסד חינוכי שממנו לא יתגייסו תלמידים, יגיע, בכפוף למודל, למצב של תקצוב נמוך. אפשרות נוספת שנבחנת היא הטלת קנס על הישיבה אם תלמידה לא התגייס, בנוסף להחזרת הכסף שהמדינה העניקה לו לצורך מימון לימודיו במקום. 

 

באופן אישי, תינתן לבני המגזר החרדי אפשרות לדחיית גיוסם בתהליך מוגבל בזמן, אך מועמד שלא יזכה לפטור כ"עילוי" ויבחר שלא לשרת, יהיה חשוף לסנקציות אישיות. בין היתר, תישלל ממנו הזכאות להנחות בארנונה ולהטבות בדיור מצד המדינה.

 

בוועדה, בראשותו של ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה, הסבירו כי בכך תיווצר ההבנה האישית שההחלטה משפיעה באופן ישיר על חייו של המועמד לגיוס. במקביל, יזכו

המתגייסים להטבות מהן נהנים חיילי צה"ל - פיקדון, דמי שחרור ועוד.

 

המודל גובש בעבודה משותפת של הוועדה עם משרד האוצר והוא צפוי להיכלל בהמלצותיה הסופיות של הוועדה, שיוגשו בקרוב. במהלך ישיבת סיעת קדימה אתמול, דיווח השר שאול מופז על המלצות נוספות שצפויות להיכלל במסקנות הוועדה, בהן עמידה ביעד של 80% גיוס חרדים בכל מחזור - חלקם לצה"ל ואחרים למסלולים שונים בשירות האזרחי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקל והגזר לגיוס חרדים?
צילום: רויטרס
מומלצים