שתף קטע נבחר

המבקר במתקפה נגד שטייניץ: המציאות כואבת

עם הגשת דו"ח השריפה בכרמל ליו"ר הכנסת, אמר מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס: "אני יכול לומר בלב שקט שזה אחד הדו"חות הקשים שהוציא מבקר המדינה ב-7 השנים האחרונות". הוא הוסיף כי הדו"ח יועבר לעיון היועץ המשפטי לממשלה

מתקפה חזיתית של מבקר המדינה נגד שר האוצר: המבקר מיכה לינדנשטראוס הגיש הבוקר (יום ד') ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, את הדו"ח החריף שלו על אסון הכרמל, והתייחס לביקורת שנשמעה נגד הדו"ח מכיוון משרד האוצר, שבכיריו הגדירו אותו "הזוי". לדברי המבקר, "הדו"ח הוא מציאות כואבת מאוד. השימוש במילים מיותרות, הייתי מעדיף שמי שאומר אותן ישקול אותן היטב. זה אינו דו"ח הזוי, זה דו"ח מציאותי, משמעותי, רציני ויסודי, שעבדו עליו המומחים הטובים". הוא הוסיף שאי אפשר לעבור לסדר היום על ההמלצות בדו"ח, שצפוי להתפרסם בשעה 16:00. ynet העביר שידור חי מהגשת הדו"ח בכנסת.

 

עוד בנושא דו"ח המבקר על אסון הכרמל:

  

"אני יכול לומר בלב שקט שזה אחד הדו"חות הקשים שהוציא מבקר המדינה בשבע השנים האחרונות. משום שהוא בעצם מכיל עובדות שעדיף היה שיימנעו מבעוד מועד על-ידי השלטון המרכזי ולצערנו הדברים לא התרחשו כך", אמר המבקר  והתייחס לגרירת הרגליים ולמחדלים: "כשתקראו את הדו"ח בשעה 16:00, אתם תראו תמונה מעציבה מאוד שמחייבת תיקון. הוא חייב להיות מיידי והשלטונות המוסמכים צריכים לעשות כל דבר אפשרי כדי לבצע את המלצות המבקר מהדו"ח הקשה הזה". הוא הבהיר כי הדו"ח יועבר גם לעיונו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין.

 

"תמונה מעציבה שמחייבת תיקון". המבקר מגיש את הדו"ח (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"תמונה מעציבה שמחייבת תיקון". המבקר מגיש את הדו"ח(צילום: גיל יוחנן)

 

המבקר: אי אפשר לעבור על ההמלצות לסדר היום

לינדנשטראוס התייחס למחדלים שמצאה הביקורת באסון הכרמל, שלדבריו "מחייבים תשומת לב לאומית, ציבורית, ואי אפשר לעבור לסדר היום, מה גם שצריך לבצע את המלצות הדו"ח". הוא ציין כי לא היה מלאי מספיק של חומרים מעכבי בעירה: "נקבע ע"י הגורמים הממלכתיים שהמלאי השוטף של חומרים מעכבי בעירה צריך לכלול 250 טון ומלאי חירום של 200 טון. באותו יום במדינת ישראל היה מלאי כולל של חומרים מעכבי בעירה 20 טון בלבד".

 

בדו"ח שיתפרסם תחת הכותרת "השריפה בכרמל - דצמבר 2010 - מחדלים, כשלים ומסקנות", יטיל המבקר אחריות מיוחדת על השרים אלי ישי ויובל שטייניץ. הדו"ח צפוי להטיל אחריות גם על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ'.

 

לא היו מספיק חומרים מעכבי בעירה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
לא היו מספיק חומרים מעכבי בעירה(צילום: AFP)

 

בתחילת דצמבר 2010 פרצה השריפה הקשה בתולדות מדינת ישראל, שריפה שנדרשו 82 שעות לכבותה. האש פרצה סמוך לעוספיה, ותוך ארבע שעות כבר התקבל דיווח על אוטובוס שנלכד בלהבות - ובו היו צוערי שב"ס שיצאו לחלץ אסירים מבית הכלא דמון. יותר מ-10,000 בני אדם פונו מבתיהם בעקבות השריפה. האסון הכבד הותיר אחריו 44 משפחות שכולות, עשרות בתים חרבים, כ-50 אלף דונמים שחורים והרבה שאלות קשות.

 

בדו"ח, שמתפרס על-פני 506 עמודים, עוסק המבקר בהיערכות מערך הכבאות לפני האסון, בתפקוד המשטרה ושירות בתי הסוהר בזמן האסון וגם בהיערכות מערכת הביטחון לטיפול באירועי חירום, הטיפול במניעת שריפות יער וחורש והיערכותן של הרשויות המקומיות לשריפות. לא מן הנמנע שתימתח ביקורת אישית על בכירים במערכי החירום וההצלה.

 

במערכת הפוליטית ובלשכות של שר האוצר שטייניץ, שר האוצר ישי והשר לביטחון הפנים אהרונוביץ' שומרים על אופטימיות ולא מאמינים שהדו"ח יוביל לטלטלות פוליטיות.

 

בסביבת השרים המבוקרים טוענים כי מסביבתו של נתניהו הועברו מסרים "מרגיעים". לפי אותם מסרים,

נתניהו צפוי לגבות את שריו ולהדגיש את העובדה כי נוכח המחדלים ארוכי השנים בכבאות - הממשלה בראשותו היא היחידה "שעושה" כדי לשפר את שירותי הכיבוי. מקורביו של נתניהו אישרו את הדברים.

 

גם בקואליציה סבורים כי נוכח העובדה שלמבקר אין סמכות להביא לפיטוריהם של השרים האחראים למחדלים שנתקלו בדו"ח - השרים שטייניץ, אהרונוביץ' וישי לא יוחלפו וממשלת נתניהו לא תעבור זעזוע.

 

את השידור החי צילם אבי פרץ
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דו"ח קשה. מבקר המדינה מגיש את הדו"ח
צילום: גיל יוחנן
44 נהרגו בשריפה בכרמל
צילום: בן קלמר
מומלצים