שתף קטע נבחר

נתניה מוכנה לפוטין: "לא האמנו שיבוא"

בעיר החוף מנסים לדלג מעל המבוכה שבאירוח הנשיא הרוסי שמגבה את אסד. האמן הנתנייתי שיצר את האנדרטה לזכר חללי הצבא האדום: "לא ראו פסל כזה בארץ. ניצולי שואה בוכים לידו"

בשבוע הבא יגיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין לביקור קצר בישראל, ולצד אירוח מראש הממשלה ומנשיא המדינה, הוא צפוי לחנוך אנדרטה לזכר חללי הצבא האדום בנתניה. בעיר החוף שבשרון כבר נרגשים, ומנסים לדלג מעל העובדה שפוטין מגבה את משטרו הרצחני של בשאר אסד בסוריה.

 

ולדימיר פוטין - הצאר החדש של רוסיה?

 

יחד עם הנשיא פרס וראש העיר מרים פיירברג, יחנוך ביום שני פוטין את האנדרטה. פיירברג אומרת ששכנעה את הממשלה להקים את הגלעד בעירה ולא בירושלים, לנוכח העובדה כי ניצולי שואה רבים וכן יוצאי ברית המועצות לשעבר ולוחמים לשעבר בצבא האדום מתגוררים בנתניה.

 

"לא ראו דבר כזה בישראל" (צילום: אדוארד שטרן) (צילום: אדוארד שטרן)
"לא ראו דבר כזה בישראל"(צילום: אדוארד שטרן)

 

התבליטים והכתובות ברוסית. "הצטרפתי לבכי" (צילום: אדוארד שטרן) (צילום: אדוארד שטרן)
התבליטים והכתובות ברוסית. "הצטרפתי לבכי"(צילום: אדוארד שטרן)

 

את האנדרטה עיצבו שלושה אמנים רוסים - סלוואט שצ'רבקוב, ווסילי פרפילייב ומיכאיל נרודיצקי, שזכו בתחרות בינלאומית בנושא בניהול קרן היסוד. הביצוע הופקד בידי האמן הנתנייתי חן וינקלר. "כל הזמן יש ליד הפסל מבקרים, גם ב-1 בלילה", הוא אמר ל-ynet לקראת הטקס.

 "זו הייתה חוויה ואתגר גדול לעשות כזה פסל. בארץ טרם נראו פסלי אבן בסדר גודל כזה, המתנשאים לגובה של 15 מטר ושוקלים 320 טון".

 

וינקלר, שמתגורר ליד המקום, רואה בעצמו אמן ללא כל קשר לפוליטיקה: "קיבלתי תמונה של פוטין וביבי עם מודל של הפסל, ככה שידעתי שפוטין מאוד מעורב. כבר אז הוא אמר שהוא יגיע לחנוך אותו אבל אף אחד לא האמין. הפסל מתאר גם את הניצחון וגם את השואה, כשני צדדים. היום ראיתי כאן ניצולי שואה עם דמעות בעיניים, מיד גם אני התחלתי לדמוע איתם".

 

15 מטר לגובה, 320 טון (צילום: אדוארד שטרן) (צילום: אדוארד שטרן)
15 מטר לגובה, 320 טון(צילום: אדוארד שטרן)

 

האנדרטה מתארת את ההיסטוריה של עם ישראל מימיו הקדומים, עד לשחרור היהודים ששרדו את מחנות הריכוז בשואה.

 היא מעוצבת כמבוך, שבו מסומנים האירועים המרכזיים בהיסטוריה של עם ישראל, החל מיציאת מצרים, דרך אירועים טראגיים של חורבן הבית ועד שואת יהודי אירופה. בסיום המבוך ישנה יציאה למרחב הפתוח עם נוף לים. במרכזה עולים לשמיים כנפי יונה כסמל של שלום ותקווה.

 

בתשובה לשאלה לגבי הכבוד שלו זוכה פוטין בעודו מונע פעולה בינלאומית נגד אסד, אמרו בעירייה ש"כידוע, הנשיא פוטין הינו אורח רשמי של מדינת ישראל". מבית הנשיא, המארח לפי כללי הטקס, לא התקבלה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרים פיירברג, ראש העיר המארחת
צילום: עידו ארז
צילום: איי פי
בביקור האחרון של פוטין בארץ, 2005. המארח: הנשיא קצב
צילום: איי פי
מומלצים