שתף קטע נבחר

מצעד הגאווה בחיפה: אנסטסיה, עופי לנו מהעיניים

נציגי הלהט"ב צעדו ברחובות העיר במחאה על כך שהעירייה אינה תומכת, להשקפתם, בצורה מספקת בפעילותם בעיר. ולראשונה, הגיעו גם נציגים של הליכוד והעבודה והניפו את דגליהם בגאווה. וגם שלטי מחאה נגד ח"כ מיכאלי קיבלו מקום

כ-600 אנשים הגיעו היום (ו') למצעד הגאווה בלב שכונת הדר בחיפה, וקראו לעירייה להגדיל את התמיכה בארגוני הלהט"ב (לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים) בעיר ולסייע להם באמצעות הקצאת מבנה לפעילות. בעלי החנויות ויושבי בתי הקפה ברחובות בהם עבר המצעד יצאו לצפות בו בשילוב של שעשוע מהאטרקציה והתעלמות. בניגוד למצעדים בשנים קודמות לא נשמעו קריאות גנאי לעבר הצועדים.

 

בין הצועדים בלטו הפעם גם נציגי המפלגות הציוניות, הליכוד והעבודה, שדגליהן הונפו לצד אלו המסורתיים של חד"ש ומרצ, שהתנופפו במצעד החיפאי בשנים הקודמות. הצועדים הניפו גם את דגלי הקהילה ונשאו שלטים בגנות חברת הכנסת, אנסטסיה מיכאלי, שהתבטאה נגד הקהילה וטענה ש"הומואים הם אנשים שעברו התעללות מינית בגיל צעיר ומתאבדים בגיל 40". בין היתר, נכתב עליהם "אנסטסיה, ישראל אינה ביתך, עופי לנו מהעיניים", והתבטאויות בוטות יותר. הם אף קראו לראש עיריית חיפה יונה יהב להיות "פחות אפור ויותר צבעוני" ו"אם תהיה קוויר, תהיה גם ראש העיר".

 

המצעד בחיפה. גם המפלגות הציוניות הגיעו (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
המצעד בחיפה. גם המפלגות הציוניות הגיעו(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

גם חובשי הכיפות הפגינו נוכחות (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
גם חובשי הכיפות הפגינו נוכחות(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

וגם נציגת הנצרות הושיטה יד (צילום: אחיה ראב"ד) (צילום: אחיה ראב
וגם נציגת הנצרות הושיטה יד(צילום: אחיה ראב"ד)

 

עוד בחדשות ynet:

 

נציגי "גאווה בליכוד" בלטו בדגלי המדינה והמפלגה, למרות שכמה גבות הורמו על השתתפות "נציגי מפלגת השלטון". ראש הארגון, ד"ר אוון כהן, אמר ל-ynet כי יש חשיבות עצומה, לדעתו, למצעדים דווקא בערי הפריפריה. "המצעדים הכי חשובים הם בחיפה, ירושלים ובאר שבע. שם אנשים לא רואים הומואים ולסביות בכל יום", ציין. "לא רואים עדיין שני גברים הולכים מחובקים ברחוב או שתי נשים עם עגלת תינוקות".

 

לדבריו, חל שינוי בתודעה שבא לידי ביטוי בגינויים שנשמעו מתוך הליכוד לדברי ח"כ מיכאלי. "כרמל שאמה-הכהן היה הראשון לגנות ואחריו אופיר אקוניס והשר משה (בוגי) יעלון. זה מראה על שינוי גישה ותפיסה. פתאום גם הימין צריך להתייחס ללהט"ב ולא רק בהתייחסויות הומופוביות".

 

ארגון נוסף שבלט במצעד היה ארגון טכנו-קוויר של הסטודנטים הגאים בטכניון. הארגון התפרסם לפני כשנתיים כאשר בקמפוס התנהל מאבק של ארגונים דתיים, שטענו כי אין לאפשר להומוסקסואלים להתגורר כזוגות במעונות. "כיום אנחנו מקיימים פעילות שוטפת אחת לשבועיים ופעם בשנה פיקניק שפתוח לכל הסטודנטים. חשובה לנו מאוד הנראות בקמפוס, כי היא מעודדת שיח", אמר היו"ר, איתן ליבנה.

 

הצועדים מעוניינים להאיץ בעיריית חיפה להגדיל את תמיכתה בקהילה. לדברי ברוך אורן מארגון "שישה צבעים", המפעיל את מועדון הנוער פיץ' ברחוב מסדה, אמר כי תמיכה העירייה נאמדת ב-13 אלף שקלים בעוד ההוצאות עומדות על 180 אלף שקל לשנה. "את הכסף לכיסוי ההוצאות אנחנו מגייסים לבד", טוען אורן. "גם הבית שמציעים לנו כעת בעקבות הלחץ הציבורי נמצא בעיר התחתית. לא בטוח שנוכל להעביר את הפעילות לשם בגלל התדמית שיש לאזור".

 

בעבר פעל בחיפה ארגון גג של הקהילה בשם "הפורום החיפאי", אולם בתקופה האחרונה נוצרה בעיה מנהלית. כעת מנסים כמה ארגונים ארציים לסייע להקים מחדש פורום בחיפה. יו"ר החוג הגאה במפלגת העבודה, ניב סוניס, טען כי בעקבות הלחץ הציבורי לקראת המצעד מגלה כעת העירייה גמישות, וכי הוא מקווה כי בתוך זמן קצר ימצא פתרון לבעיית המבנה.

 

סמוך לעיריית חיפה נתלו דגלי ישראל, העירייה והקהילה. לדברי גורמים בעירייה הם איתרו עבור הקהילה מבנה בעיר התחתית אולם לא ברור למי הם אמורים למסור אותו, בהיעדר ארגון מייצג. לדבריהם, הנושא בבירור ונערכות פגישות בעניין בין גורמי העירייה לנציגי העמותות השונות בחיפה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גם בעירייה נתלו דלגים. המצעד, היום
צילום: אבישג שאר-ישוב
מומלצים