שתף קטע נבחר
צילום: EPA ,AFP

מורסי במסר לישראל: נכבד את ההסכמים הבינ"ל

בלי להזכיר את ישראל או את קמפ דיוויד, הבטיח נשיא מצרים הבא בנאום הניצחון: "באנו לעולם במסר של שלום". הוא גם הכריז שיהיה "נשיא של כל המצרים" והודה לקרובי הרוגי המהפכה, אשר "בדמם נטעו את עץ החירות". שפיק בירך

מסר חשוב לישראל שעות ספורות אחרי ההכרזה על הניצחון ההיסטורי בבחירות: מוחמד מורסי, הנשיא הבא של מצרים, התייצב אמש (יום א') מול המצלמות לנאום ניצחון והבטיח: "נשמור על ההסכמים והמחויבויות הבינלאומיים. באנו לעולם במסר של שלום". עם זאת, הוא לא הזכיר במפורש את ישראל או את הסכם קמפ דיוויד.

 

נשיא חדש למצרים - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

נאום הניצחון של מורסי, אמש בקהיר (צילום: AP, Egypt State TV) (צילום: AP, Egypt State TV)
נאום הניצחון של מורסי, אמש בקהיר(צילום: AP, Egypt State TV)
 

זיקוקים בכיכר תחריר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
זיקוקים בכיכר תחריר(צילום: רויטרס)

 

מורסי שלח מסר למשפחות: "הדם של בניהם לא נשפך לשווא" (צילום: AP) (צילום: AP)
מורסי שלח מסר למשפחות: "הדם של בניהם לא נשפך לשווא"(צילום: AP)

 

מועמד האחים המוסלמים, שגבר בבחירות על יריבו החילוני אחמד שפיק, הכריז שיכונן "יחסים מאוזנים" עם כל מדינות העולם על בסיס אינטרסים משותפים. הוא גם הבטיח שיהיה "נשיא של כל המצרים - המוסלמים, הנוצרים, הזקנים, הילדים, הנשים, הגברים, האיכרים, המורים, הפועלים, עובדי המגזר הפרטי והציבורי והסוחרים".

 

המפגינים בכיכר תחריר הניפו דגלים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המפגינים בכיכר תחריר הניפו דגלים(צילום: רויטרס)

 

תמונתו של מורסי על דגל ענק. "הראשון שנבחר ברצון המצרים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תמונתו של מורסי על דגל ענק. "הראשון שנבחר ברצון המצרים"(צילום: רויטרס)

 

מורסי לא שכח להזכיר בנאומו גם את קורבנות המהפכה שהובילה להדחתו של חוסני מובארק לפני כשנה וחצי. "הרגע הזה נכתב על ידי המצרים, ברצונם, בדם שלהם ותוך ההקרבות שלהם", אמר, "אני עומד ביניכם היום כנשיא הראשון שנבחר ברצונם של המצרים".

 

הוא אמר שהוא מברך את החללים, את הפצועים ואת בני משפחותיהם, אשר "בדמם הם נטעו את עץ החירות. הם פתחו בפנינו את הדרך להגיע לרגע הזה". הוא הוסיף כי "הדם של בניהם לא נשפך לשווא". הוא הודה גם לצבא מצרים ולמערכת המשפט: "הם הרשות השלישית שחייבת להישאר עצמאית מהרשות המבצעת והמחוקקת".

 

במקביל לנאום הניצחון, בירך שפיק את מורסי שגבר עליו בבחירות: "האדון הדוקטור מוחמד מורסי, נשיא מצרים, ברצוני לשלוח לך את מיטב הברכות על זכייתך בבחירות לנשיאות ואני מקווה שתצליח במשימה הקשה אשר העם המצרי הדגול הטיל עליך", כתב במברק ששיגר.

 

הרחק ממוקד ההתרחשויות, דיווח מקור רפואי שמקורב לצוות שמטפל בנשיא המודח מובארק, כי מצבו יציב וכי הוא קיבל את החדשות ללא תגובה, ואפילו "באדישות מוחלטת". כלי תקשורת אחרים, עם זאת, דיווחו כי מובארק נדהם והתפלא לנוכח ההודעה.

 

על פי ועדת הבחירות המרכזית, ניצח מורסי בפער קטן מאוד: 51.7% לעומת 48.3% - 13,230,131 קולות לעומת 12,347,380 קולות. ראש המועצה הצבאית העליונה של מצרים, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, בירך את מורסי על ניצחונו.

בכיכר תחריר בקהיר המתינו בזמן ההכרזה מאות אלפי תומכים, ועם ההכרזה, הם פרצו בחגיגות. דגלי מצרים הונפו באוויר, וזיקוקים נורו לשמיים. המראות הזכירו במידה רבה את שהתרחש בכיכר ביום הדחתו של מובארק, ב-11 בפברואר אשתקד.

 

הניצחון הוביל להבעת תמיכה מהירה מצד תנועת חמאס ולתהלוכות שמחה ברצועת עזה. ממשלת ישראל הגיבה בתגובה דיפלומטית מאופקת, וברחבי העולם בירכו ראשי מדינות ומנהיגים רבים את המנצח המצרי, תוך שהם מדגישים את הצורך בהשלמת התהליך שיוביל את אזרחי מצרים לדמוקרטיה.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 24/06/2012 23:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חגיגות במצרים
צילום: רויטרס
כיכר תחריר
צילום: רויטרס
גם בעזה צהלו
צילום: AFP
מומלצים