שתף קטע נבחר

מובארק במוות קליני? בקהיר חגגו את "מות הכלב"

הדיווח כי נשיאם המודח במוות קליני זכה תחילה לתגובה ספקנית מצד מתנגדי המשטר שהתקהלו בתחריר: "זו עוד מזימה של המשטר הצבאי". מהר מאוד נשמעו ברחובות הבירה צפירות הצהלה. תומכי מובארק התאספו ליד בית החולים, גם סוזן באה

המהפכה המצרית שינתה הלילה (ד') בבת אחת את סיסמתה. ההמונים שהביאו להפלתו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק צעקו פה אחד: "העם רוצה את הפלת המשטר". ואילו אתמול בלילה, בעיצומה של הפגנת המחאה שארגנו "האחים המוסלמים" והתנועות הסלפיות נגד פיזורו של בית הנבחרים שבו שלטו, נשמעה לפתע מעשרות אלפי גרונות גרסה חדשה של סיסמת המהפכה. גברים מזוקנים, חלקם חובשי כאפיות, ונשים לבושות ניקאב שחור, צעקו בגרונות ניחרים: "העם רוצה את שחרור פלסטין".

 

מתיחות ודיווחים סותרים - עדכונים אחרונים מקהיר:

דיווח: חוסני מובארק במוות קליני

בדרך לעימות: שפיק טוען שניצח בבחירות

במצרים מאשרים שמורסי מוביל, בעזה חוגגים

 

הקריאה, שהדהדה בכיכר "תחריר" המלאה, עלתה באופן כמעט ספונטני, אחרי שאחד הדוברים האורחים בהפגנת המחאה הגדולה, נציג האיסלאמיסטים התוניסאים, השמיע בנאומו דברי תמיכה בחמאס. בבת אחת הוצפה הכיכר בסיסמת המהפכה החדשה, המהפכה האיסלאמית של מצרים.

 

השמועות על מותו של מובארק, שנפוצו במהלך עצרת ההמונים בקהיר, נתקלו תחילה בחוסר אמון מוחלט ודעכו במהרה. "זו מזימה חדשה של המשטר הצבאי", אמר לי אחד המפגינים, "הם יעשו הכול כדי להסיט את דעת הציבור מהמאמצים שלהם לשמור את השלטון בידיהם". רק לאחר פרסום הידיעה בסוכנות הידיעות הרשמית על כך שהנשיא המודח במוות קליני החלו המונים ברחובותיה של קהיר לצהול. בהמשך הכחישו גורמים רשמיים את הדיווח.

 

"הכלב מת", צעקו רבים בשולי ההפגנה ההמונית, שנערכה במחאה על החלטת בית-המשפט החוקתי לבטל את תוצאות הבחירות לפרלמנט המצרי ולפזר את בתי הנבחרים. אלפי מכוניות מילאו את רחובות קהיר בתרועות וצפירות שמחה.

 

תפילה בעצרת בכיכר תחריר. "גובר החשש מהתפרצות מלחמת אזרחים"  (צילום: AP) (צילום: AP)
תפילה בעצרת בכיכר תחריר. "גובר החשש מהתפרצות מלחמת אזרחים" (צילום: AP)

 

הפנים שנראו אתמול בכיכר תחריר היו שונות מאוד מאלו שמילאו את הכיכר בשלביה המוקדמים ביותר של המהפכה המצרית. "כיכר השחרור" - או "כיכר השוהדא (החללים)" בלשון המהפכנים, נכבשה אמש על-ידי פעילי האיסלאם הקיצוני לזרמיו, שבאו להזהיר מפני הבאות: הפגנת הכוח בכיכר הראשית של קהיר היוותה מעין טקס הכתרה רשמי של מועמד "האחים", הד"ר מוחמד מורסי, לנשיאה הבא של מצרים.

 

"אוגרים מצרכים למלחמת אזרחים"

מארגני ההפגנה הגדולה ומשתתפיה רצו לקבוע עובדה בשטח, עוד בטרם יתפרסמו התוצאות הרשמיות של הבחירות לנשיאות. "העם המצרי בחר בד"ר מורסי לנשיא מצרים", חזרו הדוברים בעצרת על המסר הפשוט בפני קהל מריע, שנופף בדגלה של מצרים העתידית, שעליו הוספה הדוֹגמה האיסלאמית: "אין אלוה מבלעדי אללה ומוחמד שליח אללה". גברים הסתובבו עם חולצות טי, שעליהן הודפס דיוקנו של מורסי. ילדים נשאו בלונים עם תעמולת בחירות של מפלגת "האחים המוסלמים".

 

למרות הכתרתו של מורסי כנשיאה הבא של מצרים בכיכר תחריר, הודיעה אמש וועדת הבחירות, המפקחת על ספירת הקולות לנשיאות מצרים, כי עדיין לא סיימה את עבודתה ולכן אין כל בסיס להודעות מטעם שני המועמדים על ניצחונם בבחירות.

 

המטה הפוליטי של המועמד החילוני לנשיאות מצרים, אחמד שפיק, הנחשב למקורב למשטר הקודם, הכריז אתמול על זכייתו בבחירות לאחר שגרף לכאורה 51% מקולות הבוחרים. יממה לפני כן, הודיע מטהו של מועמד "האחים המוסלמים", הד"ר מוחמד מורסי, כי נציג התנועה האיסלאמיסטית זכה ב-52% מקולות הבוחרים.

 

ברחבי מצרים גוברים החששות מפני התפרצות של גל אלימות גדול לאחר ההודעה הרשמית על זהותו של המנצח בבחירות לנשיאות. "אזרחים מצרים וזרים אוגרים בבתיהם אוכל, שתייה ושאר מוצרים הכרחיים, מחשש שעם היוודע תוצאות הבחירות תתחיל כאן מלחמת אזרחים", סיפר לי מוניר, בעל משרה במשרד ממשלתי מצרי, שכבר העביר את אשתו לגור עם חברים באזור הנחשב לבטוח יותר. "אנחנו שומעים סיפורים על אנשים, שמצטיידים בנשק ונערכים להגן על עצמם מפני כל התפתחות, שעלולה להתרחש לקראת סוף השבוע".

 

תומכי האחים המוסלמים בקהיר. עשרות אלפים הפגינו וחגגו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי האחים המוסלמים בקהיר. עשרות אלפים הפגינו וחגגו(צילום: רויטרס)

 

אמש דיווחו גורמים רשמיים במצרים על הידרדרות חדה במצבו של מובארק. הם דיווחו כי הוא עבר אירוע מוחי והתקף לב וכי מצבו "קריטי". מעט לפני חצות הודיע דובר משרד הפנים של מצרים כי מובארק הועבר מכלא טורה השמור, שבו הוחזק מאז נידון למאסר עולם לפני שבועיים, לבית החולים הצבאי אל-מעאדי. זהו אותו בית חולים שבו הוכרז מותו של קודמו בתפקיד, אנואר סאדאת, שנרצח לפני 30 שנה. הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי מובארק מחובר למכונת הנשמה.

 

גורם רשמי בכלא טורה אמר כי רופאים הודיעו שהנשיא לשעבר, בן 84, איבד את הכרתו. הוא אמר כי הם השתמשו בדפיברילטור, מכשיר להחזרת קצב הלב לתקנו בעזרת הלם חשמלי, כדי להשיב את לבו של מובארק לפעילות. זמן מה אחרי הדיווח על האירוע המוחי שעבר מובארק נמסר בסוכנות הידיעות הממלכתית של מצרים כי רשויות הכלא הזעיקו רופאים כדי לטפל בו בעקבות "הידרדרות מהירה במצב בריאותו". עוד דווח כי ניתנו לו תרופות לטיפול בקרישי דם.

 

גם סוזן הגיעה לבית החולים

אחרי חצות דיווחה סוכנות הידיעות המצרית הרשמית כי מובארק נמצא למעשה במצב של "מוות קליני", אך בהמשך הכחישה המועצה הצבאית העליונה את הדיווח, אף שהודתה כי הוא מחובר למכשירי החייאה ומצבו קריטי. במצרים שרר בלבול בעקבות ההודעה, ועלתה בין השאר האפשרות שהצבא נמנע מלהודיע על מותו של מובארק כדי למנוע חגיגות ושמחה מופגנת של רבבות המפגינים בכיכר תחריר.

 

צפו: תומכי מובארק ומתנגדיו מחוץ לבית החולים הלילה

 

ליד בית החולים שאליו הועבר מובארק התאספו הלילה תומכיו. כתב BBC דיווח כי אחת הנשים שהגיעו למקום רעדה מהתרגשות ואמרה "אני אוהבת אותו". מפגין אחר, כך נכתב, החזיק כרזה של מובארק ואמר: "הוא אבי. אני אוהב אותו יותר

מאשר את אבא שלי. האחים המוסלמים הרסו את המדינה, מובארק שמר לנו על השלום במשך 30 שנה". מנגד, כך מסרו ב-BBC, עמדו מתנגדי מובארק וצעקו בתגובה: "אנחנו עניים, והוא לא עשה דבר עבורנו". אחד מהם סיפר: "אני מוכן לחבוט בקבר שלו בנעליי".

 

ברשת "אל-ג'זירה" דווח כי בטלוויזיה הממלכתית של מצרים נמסר שהשלטונות מתכוונים לפרסם "בקרוב" הודעה רשמית על מצבו של מובארק. עוד דווח כי רעייתו של מובארק, סוזן, הגיעה לבית החולים שבו אושפז בעלה ונכנסה אליו מאחת הדלתות הצדדיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקהל בתחריר, האויבים הם הצבא וישראל
צילום: AP
מובארק. דיווחים סותרים על מצבו
צילום: AFP
"תושבים אוגרים מזון ומים מחשש לאנרכיה"
צילום: AP
מומלצים