שתף קטע נבחר

חוששים מגיוס: זינוק בפניות חרדים לשירות אזרחי

רק אתמול נרשמו 77 חרדים לשירות לאומי, בדומה לממוצע לחודש שלם. במנהלת השירות הלאומי מעריכים כי מספר השיא הוא תוצאה של חוסר הוודאות של תלמידי הישיבות מהחלופות לחוק טל. ראש המנהלת: "המגמה הזו תימשך"

האם הכוונה לשנות את חוק טל והלחץ לגייס בני ישיבות לצה"ל ולשירות אזרחי כבר נותנים אותותיהם בשטח? מנתונים של מנהלת השירות הלאומי-אזרחי עולה, כי 159 חרדים ביקשו להתגייס למסגרות המיועדות להם בשירות הלאומי במהלך חודש יוני, נתון שמצביע על עלייה של כ-50% ביחס לחודש שעבר, וזינוק של 100% ביחס לנתונים שנרשמו עד אפריל 2012. רק אתמול (יום ד') נרשמו 77 צעירים חרדים לשירות, מספר שיא של פונים ביום אחד, ששבר גם את שיא המתגייסים לחודש שלם. 

 

ועדת פלסנר לשוויון בנטל - דיווחים נוספים בחדשות ynet:

ח"כים בקדימה: חוק גיוס צודק - או פילוג

ישי נפגש עם נתניהו: 'פלסנר טיפס על סולם גבוה'

מחנה הפראיירים: נתניהו ומופז עבדו עלינו בעיניים

 

לצורך השוואה, באפריל 2011 הצטרפו 43 צעירים חרדים למסלול, במאי שאחריו נרשמו 80 וביוני: 74. מאז הנתונים נותרו יציבים עד אפריל 2012, שבו גויסו 72 חרדים. מדובר בנתונים רשמיים שהציג מנכ"ל מנהלת השירות הלאומי-אזרחי, שר-שלום ג'רבי, בפני ועדת פלסנר, הוועדה לקידום שוויון בנטל. 

 

בחודש מאי האחרון עם הקמת ממשלת האחדות שהצהירה על חתירה לשוויון בנטל, נרשמה עלייה משמעותית ראשונה כאשר 103 חרדים פנו לשירות אזרחי, וביוני נמשך הזינוק עם 159. כאמור, 77 מהם נרשמו ביום אחד.

  

במנהלת השירות הלאומי-אזרחי מסבירים כי כל המתנדבים החדשים מתגייסים במרוכז אחת לחודש, ולכן מי שיצטרף לשירות החל מהשבוע הבא, בתחילת יולי, יגויס רק באוגוסט. ההערכה של המנהלת היא כי חוסר הוודאות של תלמידי הישיבות לגבי האפשרויות "להינצל" משירות צבאי ברגע שיפוג תוקפו של חוק טל, גורמת להם "ללכת על בטוח" ולהתגייס למסלולים נוחים יותר בהקדם, וזו הסיבה לעלייה בנתונים.  

 

יש הטוענים כי החרדים חוששים גם מפני שינויים בתנאי השירות האזרחי עצמו, ולא תמיד לטובתם - כפי שהמנהלת הציעה בוועדת קש"ב - ולכן הם ממהרים לנצל את המצב הקיים.  

 

אך למרות העלייה באחוז הנרשמים לשירות, במכתב ששיגר השבוע ג'רבי אל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלאס, הוא הזהיר כי חוסר הוודאות עלול לפגוע קשות במערכת השירות האזרחי, ודרש "לקבל החלטות דחופות לגבי תקופת הביניים שעד לשינוי ההסדר הנוכחי".  

 

ג'רבי הסביר: "אנו מבקשים להיערך לקראת השבועות והחודשים הקרובים ולקבל החלטות, בין השאר בסוגיות אלו: האם ניתן להמשיך ולקלוט מתנדבים שהצבא מפנה אלינו החל מחודש יולי? האם ניתן לא להפנות לשירות האזרחי בחורים שמופנים אלינו מהצבא? האם ניתן לערוך במהלך חודש יולי עוד מועד שבו יתחילו לשרת?".  

 

על הזינוק במספר הפונים לשירות אמר ג'רבי: "מספר המתנדבים הגבוה מצביע על כך כי התהליך שהובילה מנהלת השירות האזרחי-לאומי בהידברות עם החברה החרדית נותן כעת את פירותיו. החברה החרדית נותנת אמון במסגרת ההתנדבות לשירות האזרחי במגוון תחומים למען החברה והקהילה בישראל".  

 

לדבריו, "התהליך שהובלנו יחד עם השינויים המתגבשים במסלול במסגרת ועדת קש"ב יבטיחו כי מגמה זו תימשך גם בשנים הבאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
חרדים מתנגדים לגיוס, השבוע
צילום: שמואל בן ישי, חדשות 24
פלסנר וישי. מחליפים את חוק טל
צילום: אוהד צויגנברג
ג'רבי. החרדים נענים
צילום: ששון תירם
מומלצים