שתף קטע נבחר

רילוקשיין למכסיקו: רמת חיים גבוהה, חיסכון מועט

במכסיקו עובדים 7 ימים בשבוע, תרבות השוחד עדיין נפוצה ושכונות מסויימות אינן מומלצות לזרים. עם זאת, תקבלו מכונית מהעבודה, תיהנו מרפואה פרטית מצוינת על חשבון המעסיק ותמצאו מוצרי מזון ישראליים. כמה יעלו שכר הדירה, החשבונות בבית וסל המזון? מדריך רילוקשיין למכסיקו

חולמים על נופים אקזוטיים ורוצים גם אפשרות לממן את זה? אולי תבדקו את אופציית הרילוקשיין למכסיקו.

 

 

מעבר לחופי הים המקסימים ולאתרי התיירות הרבים, במכסיקו מתקיימת פעילות עסקית ענפה, בעיקר בתחום תקשורת וטלקום, תשתיות תקשורת, פרויקטים בענף המים וההשקיה, חקלאות, פתרונות IT, אבטחה והומלנד סקיוריטי. כיום קיים ביקוש לאיוש משרות בתחומים אלו, ובכללן לתפקידי מטה תומכים במקצועות כמו כספים, לוגיסטיקה ותפקידי ניהול בכירים.

 

מהגרים מכסיקנים "עושים רילוקשיין" לארצות הברית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מהגרים מכסיקנים "עושים רילוקשיין" לארצות הברית(צילום: רויטרס)

 

חברי הקהילה העסקית במכסיקו מרוכזים במכסיקו סיטי, בירת המדינה. הקהילה היהודית מונה כ-50 אלף איש, מתוכם כ-8,000 עד 10,000 ישראלים אשר שוהים ברילוקיישן.

 

אישור עבודה

השהייה במכסיקו סיטי דורשת הוצאת אישור עבודה מראש. בני הזוג המתלווים לא יהיו זכאים לאישור עבודה אוטומטי, ובכל מקרה, השפה השולטת במכסיקו הינה ספרדית ויתעורר קושי משמעותי לשוהה להשתלב ללא שליטה סבירה בשפה. לעובדים שאובחנו כחולים בדלקת קרום החשק: דעו כי במכסיקו עובדים 7 ימים בשבוע, והעט לא נופלת בשעה חמש.

 

דיור

מרבית הקהילות הישראליות והיהודיות מתרכזות בשכונות אינטרלומס וולונקו. ניתן למצוא היצע של אפשרויות דיור מערבי ומודרני, החל מדירות בבניינים מפוארים וקומפלקסים וכלה בבתים פרטיים, ולרוב, בכל בניין או בית ישנה שמירה 24/7. גובה שכר הדירה הממוצע נע סביב 2,000 דולר לחודש, ולבית פרטי כ-3,000 עד 4,000 דולר לחודש.

 

תחושת ביטחון אישי

רמת הביטחון האישי במדינה אינה גבוהה, בעיקר בערי הגבול אשר נחשבות לטריטוריות הנשלטות ע"י קרטלי הסמים במדינה. אמנם מכסיקו סיטי נחשבת בטוחה הרבה יותר, אולם עדיין יש לנקוט משנה זהירות. לא מומלץ להסתובב לבד בשעות הערב ברחובות ויש שכונות אשר מומלץ למערביים כלל לא להגיע אליהן. מעבר לכך, תרבות השוחד בדרגים ממשלתיים ובמוסדות עדיין רווחת במדינה.

 

תחבורה

אומנם יש מערכת אוטובוסים ורכבת תחתית במכסיקו סיטי, אך היא אינה נחשבת כאופציה מועדפת למערביים ורובם מתניידים באמצעות כלי רכב במהלך היום. אחרים מעדיפים להסתייע בשירותיו של נהג מקומי. כך או אחרת, מכסיקו סיטי היא עיר מאד עמוסה ופקקי תנועה ארוכים הם עניין שבשגרה. בתפקידי רילוקיישן למכסיקו נהוג לתת לעובדים כלי רכב כחלק מחבילת השכר.

 

בתי ספר

יש מספר בתי ספר יהודיים במכסיקו סיטי אשר מציעים מסגרות חינוך טובות למי שמחפש את המסגרת הישראלית/יהודית. בנוסף, ניתן למצוא בתי ספר אמריקאיים ובינלאומיים אחרים. שכר הלימוד לילד הינו גבוה וינוע סביב 12,000-8,000 דולר לשנת לימודים.

 

עלות מחיה

ניתן למצוא רשתות סופרמרקטים אמריקאיות רבות, וכן מוצרי מזון ישראליים כשרים כגון שווארמה ופלאפל. עלויות רכישת סל מזון חודשי למשפחה ינועו סביב סכום של 1,200 דולר. כמו כן, נהוג להחזיק במכסיקו מנהלת משק בית הנמצאת בדירה 24/6, בעלות שכר חודשי של כ-300 דולר. עלויות חשמל, מים תקשורת וכבלים ינועו סביב 420 דולר לחודש יחדיו.

 

שירותי רפואה

ישנה מערכת רפואה פרטית מצוינת, ונהוג כי המעסיק מממן לעובד ובני משפחתו את רכישת פוליסת הביטוח רפואי פרטי.

 

קניות ובילויים

מכסיקו סיטי מציעה מגוון רחב של קניונים, קניות ובילויים לצד מסעדות, בתי קפה ופאבים. ניתן למצוא בעיר גם פארקים רחבים, שווקים מקומיים, אירועי תרבות הופעות ומוזיאונים (ביניהם מוזיאון פרידה קאלו).

 

מסים ותשלומי ביטוח לאומי

רמת המיסוי במכסיקו נעה במדרגות של 1.92%-30% , דרגות המיסוי למי שאינן תושבים שונות במעט, אך מסתכמות גם כן ב-30%. לישראל ולמכסיקו אמנה למניעת כפל מס. תשלומי המעסיק במכסיקו, מעבר לשכר החודשי, הינם גבוהים ומגיעים ל-35% משכר הברוטו.

 

לישראל ולמכסיקו אין אמנה בנושא ביטוח לאומי ועל כן חובת העובד להמשיך ולשלם את תשלומי החובה בישראל לביטוח לאומי ולביטוח בריאות ממלכתי, במהלך השנתיים הראשונות לשהייתו בחו"ל.

 

מקרה המבחן

נבחן את הכדאיות של יציאת מנהל פרויקטים בתחום ההשקיה המשתכר בישראל שכר בסיס של 18,000 שקל ברוטו + רכב ותנאים סוציאליים, למעבר עם משפחתו. בת זוג עובדת במשרה חלקית בישראל וילדם בגיל בית ספר.

 

הצעת השכר של החברה הינה שכר חודשי של 7,000 דולר אמריקאי, בתוספת כיסוי עלויות רכב, בית ספר יהודי וביטוחי בריאות לכל המשפחה.

 


רילוקשיין למכסיקו - עלויות מחיה

רילוקיישן למכסיקו - עלויות מחיה
מרכיב (דולר אמריקאי) עלות לחודש מכסיקו עלות לחודש ת"א
עלויות מחיה וכלכלה למשפחה 1,900 דולר 1,300 דולר
אחזקת רכב ודלק/נסיעות כלול במקום העבודה כלול במקום העבודה
שכ"ד דירת 3 חדרים 2,500 דולר 2,000 דולר
עלויות חינוך לילד מכוסה על ידי המעסיק 350 דולר
סכ"ה הוצאות לחודש (משכר העובד) 4,400 דולר 3,650 דולר

 


רילוקשיין למקסיכו - שכר

רילוקיישן למכסיקו - שכר וחיסכון
רכיב סכ"ה מכסיקו סכ"ה ת"א
שכר נטו לאחר ניכוי חובה ומסים 4,900 דולר 3,230 דולר
הכנסת בן זוג (נטו) ללא 2,000 דולר
הכנסה חודשית פנויה לאחר הוצאות 500 דולר 1,580 דולר
חיסכון סוציאליות (ביטוח מנהלים וק"ה) ללא 947 דולר

 

מסקנה

רילוקיישן למכסיקו מציע אפשרות לאיכות חיים ברמה גבוהה למשפחה. יחד עם זאת, ההגבלה על אפשרויות התעסוקה של בן הזוג לצד שכר הדירה הגבוה, לאו דווקא יאפשר חיסכון משמעותי. יש לשקול את ההצעה הניתנת לעומקה, ולהבין מהי רמת החיסכון האפשרית.

 

הכותבת היא מנכ"לית רילוקיישן ג'ובס , העוסקת ביעוץ והשמה בתחום הרילוקיישן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מכסיקו סיטי
צילום: איי פי
עינת גז
מומלצים