שתף קטע נבחר

איגרת מנתניהו למורסי: להמשיך שיתוף הפעולה

רה"מ העביר בשבוע שעבר מסר לאיש האחים המוסלמים והביע תקווה להמשך היחסים. מורסי הבטיח לשחרר את "השייח העיוור", שעצור בארה"ב מ-1993 על חלקו בפיגוע בתאומים, בנו מאמין לנשיא הנבחר: "המועצה הצבאית לא עזרה"

מסר של ידידות לאיסלאמיסט שהפך אתמול רשמית לנשיא המצרים: ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח בשבוע שעבר איגרת לנשיא המצרי הנבחר מוחמד מורסי, כמקובל ביחסים הדיפלומטיים. נתניהו בירך את איש האחים המוסלמים על ניצחונו בבחירות לנשיאות והביע תקווה שיימשכו היחסים ושיתוף הפעולה בין ישראל למצרים.

 

אתמול (יום שבת) נשבע מורסי אמונים בפני בית הדין החוקתי בקהיר, לאחר שכבר נשבע באופן לא פורמלי בכיכר תחריר, מול מאות האלפים שהגיעו לתמוך בו. לאחר מכן, מסרה המועצה הצבאית העליונה במצרים את מושכות השלטון למורסי, בטקס צבאי שנערך ברובע הצבאי אל-האקיסטיפ שבקהיר.

 

מצרים החדשה - כותרות אחרונות

מורסי הושבע לנשיא: עומדים לצד העם הפלסטיני

הנשיא הנבחר להמונים בתחריר: "באתי בלי שכפ"ץ"

יעקוב מקרוב אחרי הנשיא: "טנטאווי - שר ההגנה"

אשת מורסי לא תגור בארמון: "שהבן יסיים בגרות"

 

במהלך הטקס הזכיר ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל מוחמד חוסיין טנטאווי, כי הצבא עמד בהבטחתו למסור את השלטון לנשיא הנבחר, מכיוון "שאנו נמצאים במצב של דמוקרטיה אמיתית. ביטחונה של מצרים ימשיך להיות מעל כל שיקול". טנטאווי, שצפוי לכהן כשר ההגנה הבא, הבטיח כי "הכוחות המזוינים החליטו לעמוד לצד העם, מקור הכוח לאחר מהפכת 25 בינואר, והם יעמדו גם לצדו של הנשיא". למורסי אמר שליט מצרים עד אתמול: "הדרך ארוכה וקשה, אולם יש לנו המרכיבים שמכשירים אותנו להתמודד עם הקשיים".

 

בסיום נאומו, הגיש טנטאווי למורסי מגן של הכוחות המזוינים ולחץ את ידו. 21 יריות באוויר נורו לכבוד הנשיא החדש. מורסי מצדו ניסה להרגיע בנאומו את אנשי המועצה הצבאית. "אף אחת מהזכויות שלכם לא תיפגע. אני אעשה כל שביכולתי כדי לתמוך במוסד הצבאי. אתם תקבלו ממני יתר תשומת לב כיוון שאתם העיניים העומדות על המשמר ומגנות על המקומות הקדושים של המולדת".

 

מורסי, שגבר על אחמד שפיק בבחירות לנשיאות במצרים, התייחס באחד משני נאומיו אתמול גם לפלסטינים. "אנו נושאים מסר של שלום לעולם. כפי שהבטחנו תמיד, אנו מדגישים כי אנו מכבדים את התחייבויות המדינה המצרית כלפי העולם. אנחנו עומדים לצד העם הפלסטיני על מנת שישיג את כל זכויותיו הלגיטימיות. נפעל להשלמת הפיוס הלאומי כדי שהעם הפלסטיני יעמוד בשורה אחת כדי להחזיר את אדמתו וריבונותו", אמר.

 

בנאומו בתחריר הוא הבטיח לשחרר את כל העצורים הפוליטיים, וזכה לתשואות רמות בעיקר כשהזכיר את שמו של עומר עבד אל-רחמן, "השייח העיוור", שעצור בארצות-הברית מ-1993 על רקע מעורבותו בפיגוע במרכז הסחר העולמי בניו יורק באותה שנה. בנו קיבל בסיפוק רב את דברי מורסי ואמר כי הוא מאמין לו: "המשטר הישן עמד כמכשול לשחרורו של אבי, המועצה הצבאית לא התעניינה בנושא". לעיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" אמר כי הוא מקווה שמורסי יטוס לוושינגטון כדי לשחרר את אביו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מורסי מקבל את התשורה מטנטאווי
צילום: EPA
מומלצים