שתף קטע נבחר

צילום: EPA ,AFP

מורסי הושבע לנשיא: עומדים לצד העם הפלסטיני

לאחר שהתייצב אתמול מול מאות האלפים בכיכר תחריר, נשבע מוחמד מורסי אמונים בפני בית הדין החוקתי בקהיר. הוא אמר כי מצרים תכבד את ההתחייבויות הבינלאומיות שלה, ותעמוד לצד העם הפלסטיני "על מנת שישיג את כל זכויותיו הלגיטימיות"

הנשיא הראשון של האחים המוסלמים במצרים : מוחמד מורסי הושבע בצהריים (יום ו') בפני בבית הדין החוקתי, לנשיאה החדש של מצרים, לאחר שגבר בבחירות על אחמד שפיק. הטקס עצמו, שבתחילתו נוגן ההמנון הלאומי, החל באיחור של כשעתיים. באחד משני נאומיו הוא התייחס לפלסטינים ואמר: "אנו נושאים מסר של שלום לעולם. כפי שהבטחנו תמיד, אנו מדגישים כי אנו מכבדים את התחייבויות המדינה המצרית כלפי העולם. אנחנו עומדים לצד העם הפלסטיני על מנת שישיג את כל זכויותיו הלגיטימיות. נפעל להשלמת הפיוס הלאומי כדי שהעם הפלסטיני יעמוד בשורה אחת כדי להחזיר את אדמתו וריבונותו".

 

לאחר כמה נאומים, נשבע מורסי אמונים כנשיא: "אני נשבע באללה הדגול שאשמור, בעודי נאמן, על המשטר הרפובליקני, אכבד את החוק ואת החוקה, שאשמור על האינטרסים של העם באופן מוחלט ושאשמור על עצמאותה של המולדת ועל שלמותה הטריטוריאלית". מורסי אמר כי הוא מברך את העם המצרי: "אנו כולנו, כעם וכרשות מבצעת מחוקקת, נקפיד על כך שהיא תישאר רשות עצמאית, חזקה ומשפיעה שאף אחד לא ישפיע עליה. היא תהיה מוסד חופשי באדמה חופשית עם עם חופשי".

 

בנאומו הוסיף: "אנחנו יוצאים למחר טוב יותר, למצרים חדשה, לרפובליקה שנייה. אמלא את תפקידי כדי לערוב לעצמאות של הרשות המחוקקת והרשות השופטת. אני מכבד את פסקי הדין של בית הדין החוקתי ואת פסקי הדין של השופטים. השבח לאללה שיש לנו כאלה מוסדות, והשבח לאללה שיש לנו אנשים מסורים כאלה במוסדות האלה". על המדינה בתקופתו, אמר: "מצרים היום מדינה אזרחית, לאומית, חוקתית ומודרנית. כך נולדה המדינה הזאת היום - מדינה חזקה באמצעות העם שלה, באמצעות ההיסטוריה שלה, באמצעות האידיאולוגיות של אנשיה, באמצעות מוסדותיה ובלב לבם בית הדין החוקתי". מורסי לא הזכיר את ישראל.

 

מוחמד מורסי בנאום אתמול בכיכר תחריר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מוחמד מורסי בנאום אתמול בכיכר תחריר(צילום: AFP)

 

מוחמד מורסי מושבע לנשיאה של מצרים   (צילום: AP) (צילום: AP)
מוחמד מורסי מושבע לנשיאה של מצרים (צילום: AP)
    

לאחר מכן המשיך מורסי לאוניברסיטת קהיר, שם נאם שוב. הוא פתח את נאומו במילים : "אללה אכבר מעל כולם" והתנצל בפני הסטודנטים שהפסידו מבחן בשל המאורע. "מצרים לא תחזור לאחור", הוא אמר. "העם המצרי השלים הישגים גדולים שאנחנו נשמור עליהם ולא נוותר עליהם לעולם, כיוון שהם נולדו מהסבל. העם המצרי כפה את רצונו את ריבונותו ובפעם הראשונה מימש את שלטונו המלא. העם הזה בחר מועצת עם ומועצת שורא בבחירות חופשיות והוגנות, ששיקפו את הייצוג האמיתי לכל הקבוצות במצרים".

 

"הצבא מתריע כל מי שחושב לפגוע"

הוא התייחס גם לסוגיות ביטחון ואמר: "אני אשקיע את כל המאמצים כדי לשמור על ביטחוננו הלאומי ועל גבולותיה של המולדת עם הכוחות המזוינים - המגן של המולדת וחרבה של המולדת, שמרתיעים כל מי שיחשוב לפגוע במצרים או לאיים על ביטחונה הלאומי. אני אנקוט את כל האמצעים כדי שתהיה חזקה יותר מאשר הייתה. אני נשבע באללה כי אשמור על המוסד הצבאי. המועצה הצבאית קיימה את ההבטחה שהיא נטלה על עצמה".

 

מורסי לא פספס את ההזדמנות לתקוף את קודמו בתפקיד, חוסני מובארק. "אנחנו צריכים באופן דחוף לסלק כל שרידי אנרכיה בכל התחומים ובייחוד בתחום הכלכלי", הוא אמר. "המשטר הישן סייע לאנרכיה הזאת במשך עשורים. אין מנוס מכך שנשיג צדק חברתי במלוא מובן המלה כדי שתהיה יציבות".

 

צעקות נגד טנטאוי

בנאום באוניברסיטת קהיר נכח גם ראש המועצה הצבאית העליונה, הגנרל חוסיין טנטאווי. כלי תקשורת במצרים דיווחו כי כשטנטאווי נכנס נשמעו צעקות מהקהל: "שהמשטר הצבאי ייפול".

 

אמש, יום לפני ההשבעה, התאספו מאות אלפים בכיכר תחריר בקהיר, במסגרת העצרת שנערכה שם תחת הכותרת "העברת השלטון" מורסי הושבע באופן בלתי רשמי "על ידי ההמונים". במהלך הנאום, הוא אף פתח את הז'קט שלבש ואמר לקהל: "תראו, אין לי שכפ"ץ".

 

מצרים החדשה - כותרות אחרונות

זעם במצרים על הציוצים של מפקד משטרת דובאי

הגז לישראל: 15 שנות מאסר לשר הנפט המצרי

יעקוב מקרוב אחרי הנשיא: "טנטאווי - שר ההגנה"

אשת מורסי לא תגור בארמון: "שהבן יסיים בגרות"

 

"אני נשבע באללה לשמור על המשטר הרפובליקני", אמר מורסי ביום שישי. "אכבד את החוק והחוקה, אשמור על עצמאות המולדת ועל שלמותה הטריטוריאלית", אמר בהשבעתו, והמפגינים ענו לו: "אללה הוא אכבר". הוא הבהיר כי ימשיך להיאבק במועצה הצבאית ולא יוותר על הסמכויות

המגיעות לו לטענתו: "אני מדגיש את סירובי לכל ניסיון לקחת בכוח את שלטון העם. לא אוותר על שום סמכות מסמכויותיו של הנשיא".

 

הוא לא התייחס ישירות לישראל, אבל אמר: "אנחנו נושאים מסר של שלום. אנחנו לא תוקפים אף אחד, אבל אנחנו יחד יכולים למנוע תוקפנות נגדנו מכל גורם שיבוא". הוא הבטיח כי מצרים "תהפוך לחופשית ביחסי החוץ", והזהיר כי יפעל נגד כל מי שינסה לפגוע בכבודה של מצרים, או בכבודו של העם המצרי והנשיא המצרי. "לא נוותר על זכויותינו, לא נהיה נתינים במדיניות החוץ שלנו", אמר וסיכם בקריאות קצובות: "כוחנו באחדותנו, כוחנו באחדותנו, כוחנו באחדותנו".

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 30/06/2012 11:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוחמד מורסי. הנשיא החדש
צילום: AFP, NILE TV
מומלצים