שתף קטע נבחר

כשאמצא עבודה במקצוע שלי אחיה מהדמוקרטיה

התשובות שקיבלתי במהלך כל חיי לשאלה - למה לא קיבלנו אותך לעבודה היו תמיד "מאחורי הקלעים". אף אחד לא יעז להגיד לי בפנים: "אני לא מקבל אותך כי אתה ערבי"

שמי מתאני יחיא, אני אב לשלושה, בעל תואר ראשון בפילוסופיה כללית, תואר שני בשפה וספרות ערבית מאוניברסיטת ירושלים ושתי תזות מצוינות בנושא התרבות הערבית הקלאסית. יש לי אין ספור רעיונות, ידע ורצון לחקור ולהדריך את הדור הבא, אבל אני עובד כיום בחיפויים ועבודות אבן.

 

 

את לימודיי סיימתי בשנת 1983 ואת התזה האחרונה בשנת 2005. מאז אני מנסה כל שנה מחדש למצוא עבודה כחוקר או מורה לשפה וספרות ערבית. אני ממשיך לחפש כי אין לי מה להפסיד, אני רוצה לנצח את המערכת גם אם זה יהיה בגיל פרישה. אני מחפש את האדם האחד מבין האלפים שאני פונה אליהם כל שנה, שיחליט כן להרים את הכפפה וייתן לי במה לנצל את הכישרון שלי. אם אני אמצא עבודה, אני אוכל להגיד סוף סוף שאני חי בדמוקרטיה.

 

אני אומר זאת כי אני מאמין בכך שכל אחד יכול לחיות לפי מוצאו ועדיין לחיות ביחד, וזה המכשול העיקרי העומד ביני לבין עבודת חלומותיי. אני חושב שזו אמונה תמימה, לצערי, כי בפועל המוצא שלי מונע ממני לקבל עבודה ראויה להשכלתי. רוב התשובות שקיבלתי במהלך חיי לאי קבלה למקום עבודה היו "מאחורי הקלעים". אף אחד לא יעז להגיד לי בפנים: "אני לא מקבל אותך כי אתה ערבי". חשבתי שאני חי במדינה דמוקרטית, אך העובדות מראות אחרת.

 

שרק תבוא ההזדמנות

אני ערבי שמאמין בדו קיום וגם פועל למען מטרה זו, וההתמחות שלי בתרבות הערבית יכולה לעזור לי לחקור את הפוליטיקה בארצנו מנקודת מבט אחרת, נקודת מבט פילוסופית פוליטית, אם רק תבוא ההזדמנות והכלים לעשות זאת.

 

אני לא רוצה לוותר על הרצון שלי לעסוק במה שלמדתי, אך אני עדיין חייב להאכיל ארבעה פיות בביתי שלי – את אשתי והילדים. לכן אעשה כל מה שצריך על מנת שלא ירגישו את מה שאני מרגיש, גם אם מדובר על ויתור מקצועי.

 

אנשים שלמדו איתי בשני התארים, רובם המכריע, השתלבו במערכות הקיימות בלי לנסות אפילו לשנות. אני מבין אותם, הם מסתכלים על הבית, על הפרנסה, על האוכל שהם צריכים לשים על השולחן. מי שהעז לנסות לשנות, או שנתקע במקום או ש"עזב". המרכאות מכוונות כמובן. אני מעדיף לעבוד בחיפויים מאשר להתכחש לשייכות ולמוצא שלי.

 

אני מתאני יחיא, הייתי רוצה יותר מכל לקבל הזדמנות שווה ולקבל מקום שבו אני אוכל להטביע את חותמי לדורות הבאים. אתם מוזמני לפנות אלי במייל .

  

הפניה שלי ל-ynet הגיעה באמצעות קו משווה, המסייעת לאקדמאים ערבים להשתלב בשוק התעסוקה במקומות עבודה הולמים. לאתר העמותה .

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתאני יחיא: חייב להאכיל ארבעה פיות
מומלצים