שתף קטע נבחר

צילום: גבי מנשה, נועם מושקוביץ, גיל יוחנן, רויטרס,

"השוחד: ארון קודש עתיק ומזומן ביום הבחירות"

משפט הולילנד: התביעה פירטה מתן 1.2 מיליון שקל עבור בית כנסת לארגון "יד שרה" שייסד אורי לופוליאנסקי. עד המדינה: "מימנתי ארון קודש מהמאה ה-18". עוד טען ש"ד: "נתתי ללופוליאנסקי 120 אלף שקל במזומן כדי לשלם לפעילי בחירות"

הכספים הועברו ל"יד שרה", אבל לא בהכרח לציוד או טיפול באוכלוסיות נזקקות: בדיון שהחל הבוקר (ה') במשפט הולילנד סיפר עד המדינה ש"ד על העברת למעלה מ-1.2 מיליון שקל לארגון, בין היתר למטרה של הקמת בית כנסת בבית "יד שרה" בירושלים, מימון פעילות בחירות לראשות עיריית ירושלים ועוד. הוא התייחס למעורבותו בעניין של אורי לופוליאנסקי, נשיא "יד שרה", שכיהן בתקופה הרלוונטית לאישום נגדו במתן שוחד, כממלא מקום ראש העיר וכיו"ר ועדת המשנה לתכנון ולבנייה.

 

התובעת הציגה בפני עד המדינה שתי קבלות מ"יד שרה" משנת 2000 - האחת על סך 675 אלף שקל והשנייה על סך 520 אלף שקל. העד סיפר כי בסוף אותה שנה ערך עם לופוליאנסקי סיור בבית "יד שרה" בירושלים: "הוא הראה לי את כל המקום ובאותה הזדמנות דיבר איתי על זה שהוא מאוד מעוניין שיהיה בית כנסת במקום. אז דיברתי עם צ'רני וקיבלתי ממנו אישור. הודעתי ללופוליאנסקי שאנחנו נסכים להקים בית כנסת".

 

משפט הולילנד יצא לדרך - כתבות נוספות ב-ynet:

 

לופוליאנסקי (מימין) עם עד המדינה. מכירה פומבית (צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי) (צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי)
לופוליאנסקי (מימין) עם עד המדינה. מכירה פומבית(צילום רפרודוקציה: מוטי קמחי)

  

"בשעתו לופוליאנסקי דיבר איתי ואמר שהוא מעוניין שיהיה ארון קודש בבית הכנסת, ארון מיוחד במינו", תיאר ש"ד. "באותה תקופה התמודדתי במכירה פומבית וראיתי בקטלוג ארון קודש. סיכמתי עם לופוליאנסקי ורכשתי את ארון הקודש הזה והוא הועבר למשמרת ל'יד שרה' עד בניית בית הכנסת. זה היה ארון עץ מהמאה ה-18 והוא נמצא ב'יד שרה'".

 

במקרה אחר, העיד ש"ד והתייחס ליום הבחירות לראשות העיר ב-2003, הוא נתן ללופוליאנסקי 120 אלף שקל במזומן כדי שישלם לפעילי השטח שעבדו עבורו. לדבריו, הוא נפגש במלון המלך דוד עם לופוליאנסקי ועם מאיר רבין, שהיה עוזרו של ראש העיר ויושב כיום גם הוא על ספסל הנאשמים. ש"ד העיד שנתן לרבין 30 אלף דולר שקיבל מצ'רני ו"לופוליאנסקי קיבל את הכסף ביד" מרבין. העד הבהיר כי מאז הכסף לא הוחזר אליו, והוא מעולם לא ביקש ממנו את הכסף חזרה. "זה לא ניתן כהלוואה", הדגיש. 

 

עוד סיפר עד המדינה כי כאשר נפתח סניף המאה של "יד שרה", הוחלט לחגוג את זה בקבלת פנים מפוארת: "נתבקשנו להרים תרומה מכובדת. למטרה זו הקצתי 88 אלף שקל. הייתה קבלת פנים אצל השגריר הבריטי בהשתתפות לופוליאנסקי ואולמרט. כל התורמים הגדולים קיבלו חנוכייה שעליה היה חתום הנשיא דאז קצב".

 

"כל התורמים קיבלו חנוכייה". עד המדינה עם אולמרט ולופוליאנסקי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"כל התורמים קיבלו חנוכייה". עד המדינה עם אולמרט ולופוליאנסקי(צילום: מוטי קמחי)

 

עד המדינה, הבוקר בבית המשפט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עד המדינה, הבוקר בבית המשפט(צילום: מוטי קמחי)

 

בעדותו היום התייחס ש"ד לשני מקרים נוספים: באחד מהם, טען, העביר 40 אלף שקל לבנו של לופוליאנסקי, יצחק, עבור כולל שניהל. במקרה אחר סיפר שתרם עשרות כיסאות גלגלים לנכים ל"יד שרה".

 

כשנשאל עד המדינה מה ידע היזם הלל צ'רני על התרומה לכולל, ענה: "הוא ביקש שהכסף בשלבים האלה יינתן כהלוואה. יש הרבה מאוד התכתבות עם מר צ'רני ביחס לסכומים האלה. אני כתבתי לו שאלו לא יהיו הלוואות למרות בקשתו".

 

ש: אחרי כל כך הרבה כספים שנתן, למה הוא ביקש שדווקא הסכומים האלה יהיו הלוואה? 

ת: "הוא קיווה שהסכומים אלה יוחזרו אחר כך. הוא רצה שחלק מהשוחד יהיה בצורת הלוואות ולא שוחד ישיר. הודעתי לו מפורשות שזה כסף שלא יוחזר".

 

בהמשך סיפר עד המדינה כי בשלב מסוים, ללא ידיעתו, החל לופוליאנסקי לקבל סכומים גבוהים ישירות מצ'רני. בשלב זה התערב השופט דוד רוזן ושאל מדוע לפתע עבר צ'רני לערוץ ישיר מול לופוליאנסקי, ועד המדינה ענה: "כי במשך השנים צ'רני פחד. אני לא יודע באילו נסיבות הם דיברו ומה היה הרקע, אני רק יודע שלופוליאנסקי פנה אלי בכעס ואמר לי מה שאמר, מה שהביא את צ'רני פתאום להבטיח מיליון דולר ואז לא לעמוד בהבטחה. אני לא יודע כמה מתוך המיליון העביר צרני ליד שרה, אני רק יודע מלופוליאנסקי שהוא לא עמד בהבטחה עד הסוף".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

 

משפט הולילנד - השבוע הראשון

משפט הולילנד - שהפרקליטות הגדירה "אחת מפרשות השחיתות החמורות בתולדות המדינה" - נפתח השבוע בעדותו של עד המדינה. כתב האישום, שגובש על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה, עוסק בשלוש פרשיות - פרשת הולילנד, קרקעות חברת "תעשיות מלח", ואלו של חברת "הזרע". על פי הפרקליטות, מעבר לזהותם של הנאשמים, הקו שמחבר בין הפרשות הוא "קידום פרויקטים שונים של נדל"ן בארץ, תוך מתן שוחד לעובדי ולנבחרי ציבור, בדגש על עבירות שליוו את הליכי התכנון בעיריית ירושלים ובמנהל".

 

העבירות העיקריות נגד הנאשמים הן לקיחת שוחד ומתן שוחד, הלבנת הון, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. שישים עמודי כתב האישום מציגים 377 עדים, בהם חוקרי היחידה הארצית לחקירת מעשי הונאה ואנשי רשות המסים.

 

נותני השוחד הנאשמים הם, בין היתר, הלל צ'רני - יזם פרויקט הולילנד, אביגדור קלנר - ממקימיה של חברת הולילנד פארק, מאיר רבין שהיה עוזרו האישי של עד המדינה, וכן דני דנקנר, יו"ר תעשיות המלח ששימש במקביל גם סגן יו"ר דירקטוריון בנק הפועלים. על פי כתב האישום, מקבלי השוחד היו, בין היתר, אולמרט עצמו - בתפקידיו כראש העיר ירושלים וכשר התמ"ת - ראש לשכתו שולה זקן ואורי לופוליאנסקי בתפקידיו כסגן ראש העיר ובהמשך כראש העיר ירושלים.

 

על יחסיו עם אולמרט סיפר עד המדינה: "כיסיתי לו חובות לבחירות, העברתי לו מיליון וחצי שקל . היחסים היו כמו שני גנבי סוסים, ואני מודה שאני אחד הגנבים. היה ברור שאנחנו נפגשים לא מאהבת מרדכי. זה היה מפגש אינטרסים".

 

על שולה זקן, ראש לשכתו של אולמרט, אמר: "ראיתי שכשהיא פונה, אנשים לא מעזים לזלזל. אף אחד לא חלק עליה". בעדותו מסר כי העביר לה 350 אלף שקל והוסיף: "הלל צ'רני הוא שהזרים את הכסף".

פורסם לראשונה 05/07/2012 09:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורי לופוליאנסקי. "נוצרה בינינו כימיה"
צילום: מוטי קמחי
עד המדינה. כל עזרה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים