שתף קטע נבחר

פיצוי של מיליונים לאריאל? "לא ניתן שיקנו אותנו"

המועצה להשכלה גבוהה מסרבת להכיר במוסד כאוניברסיטה, אבל במסגרת המו"מ הציעה לטענתו תמיכה בסך 320 מיליון שקל. באריאל דחו את ההצעה ומתעקשים לשדרג מעמד: "יש כסף, וזה מוכיח שההתנגדות לנו היא פוליטית"

האם הוצעו למרכז האוניברסיטאי באריאל מאות מיליוני שקלים כפיצוי על כך שלא יקבל מעמד של אוניברסיטה? על רקע הסערה סביב שינוי המעמד של המוסד, הבוקר (ה') טוענים ראשי המרכז שהוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת) במועצה להשכלה גבוהה, שמתנגדת להפיכתו לאוניברסיטה, הציעה להם בתמורה תמיכה כספית של כ-320 מיליון שקל לתקופה של ארבע שנים.

 

סערת המרכז האוניברסיטאי - כתבות נוספות:

 

בקרוב תצטרך המועצה להשכלה גבוהה של יהודה ושומרון, הכפופה לפיקוד המרכז, להחליט אם לקבל את המלצת ות"ת ולא להעניק למוסד מעמד של אוניברסיטה. מל"ג יו"ש הוא הגוף האחראי על מוסדות אקדמיים ישראליים שהוקמו בשטחי יהודה ושומרון.

 

לאחרונה טענו במועצה להשכלה גבוהה כי ההתנגדות לאוניברסיטה באריאל נובעת רק משיקולים כלכליים ואקדמיים - ולא פוליטיים - שכן המגבלות התקציביות לא מאפשרות פתיחתה של אוניברסיטה חדשה בישראל. אבל בוועד המנהל של המרכז באריאל טוענים שבמהלך המו"מ דווקא הוצע להם מתווה שלפיו יוקם רובד חדש של "מרכזים אוניברסיטאיים" (שיעסקו במחקר ואשר יהוו שלב ביניים בין מכללות לאוניברסיטאות).

 

על פי המתווה המוצע, המרכזים האוניברסיטאיים אמורים ליהנות מקרנות מחקר, שיתופי פעולה בינלאומיים והגדלת התקציב בשיעור של 330 מיליון שקלים בארבע שנים, על פי החלוקה הבאה: 30 מיליון שקל בשנה הראשונה, 60 מיליון שקל בשנה השנייה, 100 מיליון שקל בשנה השלישית ו-130 מיליון בשנה הרביעית.

 

אנשי אריאל דחו את ההצעה ודרשו הכרה כאוניברסיטה. "ההצעה שהוועדה הגישה לנו מוכיחה שבניגוד לטענות של ראשי האוניברסיטאות, כסף מעולם לא היה בעיה ולמעשה לא מדובר פה במצוקה תקציבית אלא בהתנגדות פוליטית", אמר חבר ועד המנהל של המרכז באריאל, אלי איילון. "130 מיליון שקל בשנה אלו התוספות התקציביות שלהן היינו זכאים גם אם היו מאשרים אותנו כאוניברסיטה. לכן התנגדנו לכך בחריפות. לא נסכים שיקנו את השתיקה שלנו בכסף ונמשיך לדרוש הכרה כאוניברסיטה".

 

יו"ר השדולה לקידום מעמד אוניברסיטה למרכז האוניברסיטאי אריאל, ח"כ ציפי חוטובלי, הוסיפה:

 "המל"ג אימץ לעצמו נורמות פסולות. מצופה מאנשי מקצוע בעלי יושרה אקדמית שיקבלו בברכה את המכללה, אחרי שעברה את כל הבדיקות הרלוונטיות, ולא יעסקו בשימור עוצמתם כקרטל מחקרי".

 

מות"ת נמסר בתגובה: "המתווה התקציבי שהוצע במסגרת המשא ומתן הוא בכפוף לקביעת קריטריונים שוויוניים לכל המוסדות האקדמיים והשגת תקצוב ממשרד האוצר. עם זאת, הוועד המנהל של המרכז באריאל דחה את ההבנות והסיכומים שאליהם הגיעו הצדדים. יצוין שהחלטת ות"ת מאמש עולה בקנה אחד עם המתווה המוצע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המכללה האקדמית באריאל. "הוכחה שכסף מעולם לא היה בעיה"
צילום: AP
ח"כ ציפי חוטובלי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים