שתף קטע נבחר

אבו מאזן לא ממהר להוציא את ערפאת מקברו

יומיים לאחר שידור "תחקיר ההרעלה" של רשת אל-ג'זירה, אמר יועץ של אבו-מאזן כי הוא מחכה למידע נוסף לפני שיורה על הוצאת גופת ערפאת מהקבר. ומה זה החומר פולוניום 210?

יאסר ערפאת יוצא מהקבר? יועץ של הנשיא הפלסטיני אמר אחר-הצהריים (יום ה') כי אבו-מאזן ביקש מידע נוסף ממעבדות בשווייץ, לפני שיורה על הוצאת שרידי גופתו של יו"ר הרשות הקודם מהקבר ברמאללה.

 

ערפאת הורעל? כתבות אחרונות ב-ynet:

הרשות מוכנה להוציא את גופת ערפאת לבדיקה

ברמאללה לא מופתעים: "למי כבר יש פולוניום?"

 

ביום שלישי דיווחה רשת אל-ג'זירה כי מותו ב-2004 של ערפאת בגיל 75 נגרם מהרעלה רדיואקטיבית. הטענות על הרעלה אולי נשמעו בעבר, אך הפעם מציגה הרשת הקטארית ראיות - רמות גבוהות של פולוניום שנמצאו על בגדיו של יו"ר הרשות בבדיקות שנערכו במעבדה בשווייץ.

 

מתוך התחקיר של אל-ג'זירה (צילום: אל ג'זירה) (צילום: אל ג'זירה)
מתוך התחקיר של אל-ג'זירה(צילום: אל ג'זירה)

 

המדענים במכון לפיזיקה גרעינית בעיר לוזאן שבשווייץ בדקו דגימות ביולוגיות שנלקחו מחפציו האישיים של המנהיג הפלסטיני המנוח, בהם גם מברשת השיניים שלו וכובעו. הפריטים, שעליהם נמצאו כתמי דם, זיעה ושתן, נמסרו על ידי אלמנתו של ערפאת, סוהא, ליוצרי התחקיר, ששקדו על הפקתו במשך תשעה חודשים.

 

מה זה פולוניום 210?

פרופ' חיים כהן מהמחלקה לכימיה ביולוגית במרכז האוניברסיטאי באריאל הסביר מהו החומר שנמצא על בגדי הראיס: "פולוניום 210 הוא חומר רדיואקטיבי קשה מאוד להשגה. הדרך היחידה לייצר אותו היא בכור גרעיני ולכן אין שום סיבה שאדם נורמלי ייחשף לחומר זה, אלא אם כן הוא הורעל או שהוא עבד בכור גרעיני ונחשף לחומר בטעות".

 

הוא הוסיף כי פולוניום 210 פולט כמויות גדולות של קרינת "אלפא", שהיא מסוכנת מאוד לבני אדם, אך להבדיל מהקרינה הרדיואקטיבית "גמא" שיכולה לחדור לתוך הגוף, ה"אלפא" אינה מסוגלת לחדור לתוך הגוף, אלא אם כן בולעים את החומר. לכן, אם אכן הייתה הרעלה, אז סביר שהיה זה באמצעות מזון.

 

אלכסנדר ליטוויננקו. גם בגופו נמצאו שרידי פולוניום (צילום: איי פי) (צילום: איי פי)
אלכסנדר ליטוויננקו. גם בגופו נמצאו שרידי פולוניום(צילום: איי פי)

 

כמו כן הפולוניום 210 הוא חומר רדיואקטיבי "קצר חיים" שמאבד מהר מאוד

 את היכולת הרדיואקטיבית שלו ומתפרק לעופרת. למעשה ניתן לומר שכל שנה הפולוניום 210 מאבד 90% מהאטומים שלו, כך שאם למשל בתחילת השנה היו בגוף מסוים מאה אטומים, הרי שבסוף אותה שנה ייוותרו בו עשרה אטומים בלבד.

 

על פי נוסחה זו ניתן להניח שאם ערפאת אכן הורעל, הרי שיהיה קשה מאוד לזהות את החומר בגופו, שכן הוא מת בשנת 2004 ומאז חלפו שמונה שנים.  

 

לפני חמש שנים דווח כי גם בגופו של אלכסנדר ליטוויננקו, סוכן הק-ג-ב הרוסי שנמלט לאנגליה, קיבל שם מקלט מדיני וחוסל ב-2006 - נמצאו כמויות גדולות של פולוניום 210. גם אז זה העלה את הסברה כי ליטוויננקו חוסל בהרעלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערפאת זמן קצר לפני מותו
צילום: אל ג'זירה
מומלצים