שתף קטע נבחר

הרשות מוכנה להוציא את גופת ערפאת לבדיקה

בעקבות תחקיר אל-ג'זירה שהעלה חשד שיו"ר הרשות הפלסטינית לשעבר הורעל בחומר רדיואקטיבי, הודיע דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, שהרשות מוכנה לשתף פעולה עם חקירה שתגיע ל"סיבות האמיתיות למותו"

הרשות הפלסטינית מסכימה להוציא מקברו את היו"ר לשעבר, יאסר ערפאת, בעקבות תחקיר של רשת אל-ג'זירה, שגילה חשד שערפאת הורעל בחומר רדיואקטיבי. כך הודיע בצהריים (יום ד') דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה. "הרשות תמיד הייתה מוכנה לשתף פעולה ולפנות את הדרך לחקירה שתגיע לסיבות האמיתיות שהובילו למותו של ערפאת".

 

 

אבו רודיינה אמר שהרשות תאשר את בקשת האלמנה, סוהא, להוציא את גופת ערפאת מהמוזוליאום ברמאללה ולהעבירה לבדיקת רעלים. "אני רוצה שהעולם יידע את האמת על ההתנקשות ביאסר ערפאת", אמרה סוהא לאל-ג'זירה. 

 

אבו רודיינה אמר כי אבו מאזן הנחה את ועדת החקירה לעקוב אחר כל המידע והדו"חות הקשורים לנושא. לדבריו, הרשות הפלסטינית מוכנה כמו תמיד לשתף פעולה באופן מלא כדי להביא לחשיפת הסיבות האמיתיות שהביאו למחלתו ולמותו של של יאסר ערפאת. הוא ציין כי אין כל סיבה דתית או פוליטית שתמנע בחינה מחדש של הנושא, כולל בדיקת שרידי גופתו של ערפאת על ידי גורמי מדע ורפואה מהימנים, בהתאם לבקשת בני משפחתו והסכמתם.

 

מתוך תחקיר אל-ג'זירה (צילום: אל ג'זירה) (צילום: אל ג'זירה)
מתוך תחקיר אל-ג'זירה(צילום: אל ג'זירה)
 

בכיר פתח, סאיב עריקאת, אמר כי הרשות תתחיל לפעול בעניין הקמת ועדת החקירה הבינלאומית מייד עם סיום בדיקת הסוגיות הדתיות והמשפחתיות. הוא הוסיף כי ישנן שתי ועדות חקירה שהוקמו בעבר כדי לבחון את נסיבות מותו - האחת ממשלתית והשנייה של הוועד המרכזי של פתח, וכי שתיהן לא פוזרו מאז מותו של ערפאת. "הרשות הפלסטינית מעריכה את התחקיר שעשתה רשת אל-ג'זירה שנמשך תשעה חודשים. אין מנוס מהקמת ועדת חקירה בינלאומית שתחקור ותבדוק את הסיבות למותו ואת הגורמים שעומדים מאחוריו", דברי עריקאת. הוא הוסיף כי הקולות בישראל שנשמעו בשנת 2002, שקראו להיפטר מערפאת משום שהוא מהווה מכשול לתהליך השלום, הם אותם קולות שקוראים להיפטר מאבו מאזן. 

 

המדענים במכון לפיזיקה גרעינית בעיר לוזאן שבשווייץ בדקו דגימות ביולוגיות שנלקחו מחפציו האישיים של המנהיג הפלסטיני המנוח, בהם גם מברשת השיניים שלו וכובעו. הפריטים, שעליהם נמצאו כתמי דם, זיעה ושתן, נמסרו על ידי אלמנתו של ערפאת, סוהא, ליוצרי התחקיר, ששקדו על הפקתו במשך תשעה חודשים.

 

מנהל המכון אישר כי בדגימות האלו נמצאו רמות גבוהות של פולוניום, יסוד רדיואקטיבי רעיל מאוד ומסוכן ביותר, שכמות קטנה ממנו מסוגלת לפלוט קרינה קטלנית. עם זאת, לדברי החוקר הבכיר, כדי לקבוע בוודאות כי זו הייתה סיבת המוות יש להוציא מהקבר את גופתו של ערפאת ולבדוק את עצמותיו או את האדמה שכיסתה אותן - אולם זה דורש את הסכמתה של הרשות הפלסטינית וכן את אישורה של ישראל להוצאת הדגימות משטחי הגדה המערבית.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערפאת. מתוך התחקיר של אל-ג'זירה
צילום: אל ג'זירה
מומלצים