שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

חרדים מתגייסים - למלחמה: "המונים ילכו לכלא"

החוק שמבטיחים נתניהו ומופז עוד לא נוסח, אבל בקהילה החרדית מודאגים. ויש גם קולות שקוראים לשילוב בצבא ובשירות אזרחי: "אנחנו נראים שונים, לובשים שחור והפחד מהזר והשונה יוצר התנגדות אצל החילונים"

ההפגנה הגדולה בעד השוויון בנטל וההחלטה שהתקבלה בסיעת הליכוד בנוגע לאישור עקרוני של מסקנות ועדת פלסנר גורמים לדאגה בקהילה החרדית. יישום המלצות הוועדה - שיגררו הטלת סנקציות על חרדים שלא יתגייסו - עלול להוביל לדבריהם, להקצנה נגד מדינת ישראל והציונות.

 

גיוס לכול? - דיווחים קודמים ב-ynet:

השר מיכאל איתן: "בינתיים הכול ועדות ודיבורים"

אושרו עקרונות פלסנר. הפראיירים: נחכה למעשים

עשרות אלפים מחו; דיסקין: משהו רקוב במנהיגות

 

בשכונת קריית קרעטשניף ברחובות נשמעו הבוקר (יום א') קולות של התגייסות, התגייסות למלחמה. "לחילונים אין במה להיתפס, נפתרו כל בעיות העולם ועכשיו הם נתפסים לחרדים", אמר משה, תלמיד ישיבה. "אין לסנקציות סיכוי ואנחנו מוכנים ללכת בהמונינו לבתי הסוהר. אם עמלק לא הצליח להכריע את התורה אז בטח שיהודים אחרים לא ינצחו אותנו ויבטלו את התורה".

 

"אנחנו לא נגד הצבא, אנחנו בעד התורה". קריית קרעטשניף, היום (צילום: תומר ולמר) (צילום: תומר ולמר)
"אנחנו לא נגד הצבא, אנחנו בעד התורה". קריית קרעטשניף, היום(צילום: תומר ולמר)

 

יעקב, אף הוא תלמיד ישיבה בקריה, אמר כי "אנחנו לא נגד הצבא, אנחנו בעד התורה. אין לנו בעיה שאנשים שמשרתים בצבא יקבלו הטבות כאלה ואחרות כי הם בהחלט עושים דבר חשוב למדינה, אבל מצד שני אי אפשר לפגוע בנו על כך שאנחנו רוצים לשבת וללמוד תורה. אנחנו כחרדים, אין לנו באמת מה לעשות בצבא והצבא לא באמת צריך אותנו, זה ייצור ברדק".

 

דעה דומה השמיע רחמים. לדבריו, "כל בר דעת מבין שמסות של חרדים שיתגייסו לצבא לא באמת יהפכו את הצבא ליעיל יותר או איכותי יותר אלא דווקא יפגעו בצבא. אפשר בהחלט לשלב את החרדים בשירות האזרחי, אבל זה חייב להיות בלי קנסות ומרצון טוב, כי ברגע שמכריחים אדם להתגייס לצבא בכפייה התוצאה תהיה מסות של אנשים יושבים בכלא והקצנה בגישה נגד ישראל והממסד הציוני".

 

עם זאת, בשטח נשמעו גם קולות אחרים. מאיר, תלמיד כולל בקריה החרדית אמר כי "הבעיה הגדולה היא שהחילונים לא באמת מכירים את החרדים. אנחנו נראים שונים, לובשים שחור והפחד מהזר והשונה יוצר מיד התנגדות אצל החילונים. רוב החרדים עדיין לא בשלים לגיוס לצה"ל, אבל כן יש מגמה בעד פתיחות לנושא. מבחינתנו, התורה היא הדבר החשוב ביותר, אך גם הצבא חשוב ובהחלט יש מקום שהציבור החרדי ישרת בצבא או בשירות אזרחי במשטרה, במכבי אש או במד"א".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

אהרון חיזק את דבריו של תלמיד הכולל: "החילונים צריכים להבין שהקיצונים החרדים במאה שערים או בבית שמש לא באמת מייצגים את המגזר החרדי, שרובו מבין שצריך להיפתח לחברה ולראות כיצד ניתן להשתלב בתעסוקה או בשירות כזה או אחר, אבל זה חייב להיות בשכל ולא מתוך רגש. אין ספק שגם החרדים צריכים להתגמש, אבל בצורה של 'יד נותנת יד' ולא בצורה של כפייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"זה חייב להיות בלי קנסות ומרצון טוב" (אילוסטרציה)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים