שתף קטע נבחר

כעס בצרפת על הקלטות מראח: "זלזול במשפחות"

ערוץ טלוויזיה שידר קטעים מהמו"מ בין השוטרים למחבל מטולוז, שרצח 4 יהודים, ובו הוא נשמע אומר "לא פוחד מהמוות" בזמן המצור על ביתו. שר הפנים: "חוסר כבוד לקורבנות". המשפחות: "בסוף יפרסמו גם את סרטוני הרציחות". נפתחה חקירה

משטרת צרפת פתחה בחקירה כדי להבין איך דלפו ההקלטות של חילופי הדברים בין השוטרים בשטח לבין המחבל מטולוז, מוחמד מראח, בעת התבצרותו בדירה בעיר. ההקלטות פורסמו אתמול (יום א') בערוץ הטלוויזיה הצרפתי TF1, ומראח נשמע בהן אומר בשעותיו האחרונות לשוטרי יחידת העילית RAID כי הוא אינו פוחד מהמוות.

 

עוד חדשות מהעולם:

 

מראח, מוסלמי משכונת עוני בטולוז שהושפע עמוקות מקיצונים איסלאמים, רצח במרס השנה ארבעה בני אדם, בהם שלושה ילדים, בבית הספר היהודי "אוצר התורה" בטולוז. הוא רצח שם את הרב יונתן סנדלר (בן 29) ושני בניו אריה (6) וגבריאל (3), וכן את הילדה מרים מונסנגו (8), שבה גם ביצע ללא רחם וידוא הריגה. קודם לכן רצח שלושה חיילים צרפתים, לטענתו בשל העובדה ששירתו בצבא צרפת, הלוקח חלק במלחמתם של הכוחות הזרים באפגניסטן.

 

אחרי הפשיטה על ביתו של מראח בחודש מרס (צילום: AP) (צילום: AP)
אחרי הפשיטה על ביתו של מראח בחודש מרס(צילום: AP)

 

בקטעים שפורסמו נשמע מראח אומר כי הוא נכון להמשיך במסעו הרצחני וטוען שיש לו קשרים לארגון אל-קאעידה ולפשע המאורגן. הוא נשמע גם מסביר כיצד הצליח לחמוק משירותי הביטחון שעקבו אחריו. "אני נחוש", אמר מראח לשוטר שניהל עמו משא ומתן, "לא עשיתי זאת כדי שאתפס, אתה רואה. אנחנו מנהלים משא ומתן, אנחנו במהלך משא ומתן. אחר כך, אל תשכח שיש לי נשק ביד, אני יודע מה עומד לקרות, אני יודע איך אתם פועלים".

 

"אני יודע שאתם עלולים לירות בי, זה סיכון שאני לוקח. דעו שמולכם עומד גבר שלא מפחד מהמוות. אתם אוהבים את החיים", הוסיף מראח, על פי ההקלטות.

 

שר הפנים של צרפת, מנואל ואל, גינה את ההחלטה לפרסם את המובאות מהמשא ומתן עם מראח, שהוקלטו במהלך המצור על דירתו בטולוז שבדרום צרפת, מצור שנמשך 32 שעות ושבסיומו חוסל מראח בקרב יריות עם השוטרים. בהודעה שפרסם זמן קצר אחרי שידורם הביע ואל צער על כך שהפרסום בא בשעה שההליך המשפטי בנוגע למעשי הרצח עודנו נמשך.

 

קיר מנוקב מכדורים בדירת המסתור של מראח, אחרי הפשיטה ()
קיר מנוקב מכדורים בדירת המסתור של מראח, אחרי הפשיטה

 

בהודעה שפרסם אמר עוד שר הפנים כי שידור הדברים הוא גילוי של חוסר כבוד כלפי הקורבנות. משרד הפנים בפריז מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי יחידת המשטרה האחראית על החקירות הפנימיות, IGPN, תפתח בחקירה סביב ההדלפה.

 

אנשי התוכנית: "התחשבנו במשפחות"

עורכי דינם של קרובי קורבנות הטבח בטולוז הביעו גם הם שאט נפש מפרסום ההקלטות. עורך הדין של קרוביו של עימאד איבן זיאטן, החייל הראשון שרצח מראח במסע ההרג שלו, אמר כי הגיש תלונה על הפרת הסודיות של חקירה מתנהלת. "המשפחה זועמת מפני שמעשי הרצח אינם הופעה והמסמכים הם חלק מהליכים משפטיים", אמר עורך הדין מוהאן מוהו, המייצג את הורי הנרצח.

 

סמיה מכתוף, עורכת דינם של קרובי משפחה אחרים של נרצחי מסע ההרג, אמרה כי תדרוש מבית המשפט לאסור על פרסום קטעים נוספים מההקלטות בכל כלי תקשורת. "קרובי הקורבנות התרעמו למשמע ההקלטות בטלוויזיה", אמרה. "בקצב הזה, הקלטות הווידאו של הרציחות יגיעו בסוף לאינטרנט ואז הנזק יהיה בלתי הפיך".

 

עצרת בפריז לזכר הנרצחים בטולוז, לפני ארבעה חודשים (צילום: MCT) (צילום: MCT)
עצרת בפריז לזכר הנרצחים בטולוז, לפני ארבעה חודשים(צילום: MCT)

 

הרשויות בצרפת הודיעו אחרי הטבח כי כפי שחשדו, מוחמד מראח תיעד במצלמת וידאו את מעשי הרצח שלו, אולם

לבקשתן הודיעו כלי התקשורת כי יימנעו מפרסום התמונות.

 

אנשי התוכנית ששידרה את דבריו של מראח הגנו על החלטתם לעשות זאת. "נהגנו באחריות", אמרו שם, וטענו כי לתוכן ההקלטות היה ערך חדשותי רב. "למדנו מהן איך מראח התאמן עם אל-קאעידה ועל הנחישות שלו, למדנו דברים רבים, הקפדנו לתת את ההקשר". לדבריהם, על התחשבות הערוץ בקרובי הקורבנות תעיד העובדה שהחליטו שלא לפרסם חלקים אחרים של ההקלטות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחבל מראח. וידוא הריגה בילדה בת 8
צילום: AFP
המצור על דירת המסתור של המחבל
צילום: EPA
מומלצים