שתף קטע נבחר

חדש במצרים: ערוץ עם נשים רעולות פנים בלבד

המהפכה המצרית מגיעה לטלוויזיה - ברמדאן יעלה לאוויר ערוץ מיוחד במינו: המנהלות, המגישות והצלמות - כולן נשים. לגברים אסור לעלות לשידור, האורחות חייבות לכסות את פניהן - או שיטושטשו. לא רק על דת ידברו שם - גם על בגידות. כך זה נראה

לרעולות פנים בלבד. כלי תקשורת במצרים מדווחים בהרחבה בימים האחרונים על ערוץ לווייני מיוחד במינו שאמור לעלות לאוויר בחג הרמדאן הממשמש ובא: ערוץ שבו עובדות ומופיעות רק נשים עם כיסוי פנים לראשן, ללא עזרה משום גבר. לפי הדיווחים, בערוץ שאותו גם ינהלו הנשים יהיה לגברים אסור לעלות לשידור בתכלית האיסור.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

הערוץ החדש שמעורר מחלוקות ועניין רב במצרים נקרא "מריה" על שם אשתו המצרית והקופטית של שליח אללה, מוחמד, כפי שמסבירים בארץ הנילוס. מנהלת הערוץ, ספא ריפעאי, המשמשת כמטיפה ומורה לקוראן, הסבירה לאתר האינטרנט של העיתון "אל-אהראם" באנגלית כי התוכניות שיוצגו בערוץ יעסקו בכיסוי הפנים של האשה, בחיי הנישואים, בחינוך ובלימוד של הנשים המוסלמיות את דתן ואת עקרונות המסורת של הנבואה האיסלאמית.

 

שקט, מצלמות! (התמונות - מתוך העיתון המצרי "אל-אהראם") ()
שקט, מצלמות! (התמונות - מתוך העיתון המצרי "אל-אהראם")

 

המגישות שלכם להיום. נשות הערוץ "מריה" ()
המגישות שלכם להיום. נשות הערוץ "מריה"

 

הקדימון לערוץ

 

בשלב הראשון ישדר הערוץ במשך שש שעות ביום, החל משעות הצהריים ועד אחר הצהריים, כיוון שבאותן שעות שיעור הצפייה בקרב קהל היעד של הערוץ גבוה. הערוץ יערוך ראיונות ופאנלים עם נשים רעולות פנים. לפי התקשורת המצרית, הערוץ אמור להיות המשך לערוצי הדת של המטיפים המוסלמים במצרים שעלו לאוויר בשנת 2005, כמו הערוצים "א-רחמה" ו"א-נאס". מטרת ערוץ הנשים הרעולות, כך דווח, היא לקרב בין האשה רעולת הפנים לבין כל צעירה, כדי לגרום לה לעטות גם היא את כיסוי הפנים המסורתי.

 

מנהלת הערוץ החדש סיפרה כי הרעיון להקימו עלה במוחה כבר בשנת 2005. היא הדגישה כי בערוץ יהיו לא רק תוכניות דת אלא גם תוכניות שיעסקו בתחומי חייה השונים של האשה. עוד דווח כי אחד הנושאים שיזכה לבמה בערוץ הוא נושא הבגידה בחיי הנישואים, שיוצף במסגרת התוכנית "זיכרונותיה של אשה": התוכנית תנסה לברר מהן הסיבות לכך שאשה בוגדת בגבר באמצעות הצגת דוגמאות מחיי היום-יום.

 

בינתיים גבר אחד מסייע. כי אין ברירה ()
בינתיים גבר אחד מסייע. כי אין ברירה

 

מי שלא רוצה להתכסות תוכל להתראיין - דרך הטלפון ()
מי שלא רוצה להתכסות תוכל להתראיין - דרך הטלפון

 

ריפאעי אמרה כי כיסוי הפנים הוא קו אדום ותנאי לעבודה בערוץ מבחינתה. לדבריה, אם אורחות יבואו ללא כיסוי פנים ויתעקשו שלא לעטות אותו, יעמדו בפניהן שתי אפשרויות - שפניהן יטושטשו או שהערוץ יסתפק בראיון טלפוני בלבד איתן. ריפאעי סיפרה כי לאחת הנשים שביקשו להתקבל לתפקיד מגישה הוצע לעטות כיסוי פנים במהלך הצילומים, ולהסירו עם יציאתה מהאולפן.

 

לפי שעה כולל הערוץ צוות של 30 נשים רעולות פנים. למרות הצהרתו של הערוץ כי הוא ערוץ "לנשים בלבד", מסתייעת

המנהלת בבמאי מוחמד דניא, איש הטלוויזיה המצרית הממלכתית. מנהלת הערוץ הסבירה כי מדובר באילוץ זמני, עד שיוקם צוות עבודה עצמאי המורכב מנשים בלבד. היא גם סיפרה כי ב"וויתור" נוסף מעסיקה כעת הרשת צלמות שאינן עוטות כיסוי פנים, אולם הדבר ישתנה ברגע שתוכל להשיג צלמות המקפידות לכסות את פניהן כהלכה.

 

יצוין כי בעת שלטון המשטר החילוני של חוסני מובארק במצרים, אסור היה לנשים בטלוויזיה לעטות כיסוי ראש בשידור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כיסוי הפנים הוא תנאי קבלה. נשות הערוץ
מומלצים