שתף קטע נבחר

פוצץ הדיון ברפורמת הכבאות: "אין בסיס תקציבי"

ועדת הפנים התכנסה כדי לקדם לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שאמורה להסדיר את הרפורמה במערך הכבאות. נציגי האוצר סירבו להתחייב לעלויות הגבוהות שכרוכות ביישום הרפורמה ובעקבות כך החליט ח"כ אמנון כהן לפזר את הישיבה

גם אחרי דו"ח אסון הכרמל, רפורמת מערך הכבאות ממשיכה להתעכב: ישיבת ועדת הפנים של הכנסת התפוצצה היום (ד') לאחר שנציגי האוצר סירבו להתחייב בדיון לתקצב את המהלך. החוק, שאמור להסדיר מחדש את נושא רפורמת כיבוי האש וההצלה בישראל, יעביר את הכבאים לרשות ממשלתית אחת שתפעל במסגרת המשרד לביטחון הפנים. החוק מורכב ומונה סעיפים רבים. פיצוץ הדיון ברפורמה מתרחש שלושה שבועות לאחר פרסום דו"ח אסון הכרמל שכתב מבקר המדינה היוצא מיכה לינדנשטראוס.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

איבד את חברתו בפרו: "הם ישבו מחובקים"

אולמרט: כשאדם מכיר את האמת, הוא ישן טוב

חשד: הבטיחה להסיר "קללה" וסחטה מיליון שקל

 

הוועדה התכנסה הבוקר כדי לאשר את הצעת החוק לקריאה שנייה ושלישית, אולם כשהגיעו חברי הכנסת לדון בסעיף התקציב, סירבו נציגי האוצר להתחייב לעלויות הגבוהות שכרוכות ביישום הרפורמה. הרפורמה הואצה לאחר אסון הכרמל, שחשף מערך כבאות מיושן שאינו מספק מענה הולם במתכונתו הנוכחית לשריפות בסדרי גודל שהתרחשו באסון.

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), דרש בדיון מנציגי האוצר להתחייב לתקציב של מיליארד שקלים בשנה למשך חמש שנים. זאת לאחר שנציב הכבאות, רב-טפסר שחר איילון אמר כי "לא קיים כל בסיס תקציבי לחוק ובשנת 2012 לא קיבל מערך הכבאות אגורה. במצב כזה אין טעם להעביר את הרפורמה".

 

בעקבות הדברים והיעדר תשובה מספקת מצד האוצר, החליט ח"כ אמנון כהן לפזר את הדיון ללא אישור הצעת החוק עד שהאוצר יקיים את התחייבויותיו מהישיבות הקודמות ויתקצב את הרפורמה.

 

"מוקשים ביורוקרטיים" 

הצעת החוק עלתה בקריאה ראשונה במליאה במרס האחרון ועברה בתמיכת הממשלה. מאז, ולמרות דיונים מרתוניים וישיבות רבות, עדיין לא הושגה הסכמה על קידום החוק. בוועדת הפנים מנסים לפרק שני "מוקשים ביורוקרטיים". מדובר בהעברת הציוד והמבנים של הכבאות מהרשויות המקומיות למדינה ועל העברת הכבאים ועובדי המערך מאיגוד ערים להיות עובדי מדינה - דבר שמנוגד לעמדת ועד עובדי הכבאים.

 

"הצעת החוק החדשה מביאה שינוי מבני של שירותי הכבאות וההצלה", נכתב בדברי ההסבר להצעה, "ממבנה מבוזר, למערך חירום ארצי ואחיד. הצעת החוק מבקשת להניח את התשתית החוקית הנדרשת להפעלת רשות לאומית של כבאות והצלה בישראל. בין היתר באמצעות תפקידי הרשות, הסדרת עבודתם של כבאים ועובדים אחרים כעובדי מדינה ברשות וכן באמצעות הסדרת היבטים מקצועיים שונים הנוגעים לפעילות".

 

בדברי ההסבר מפורט שההצעה מגדירה את אופייה של הרשות הלאומית לכבאות והצלה כיחידת סמך בעלת אופי מבצעי. בשבועות האחרונים קיים יו"ר הוועדה ח"כ כהן פגישות עם נציגי הרשויות המקומיות ונציגי העובדים בניסיון לגשר על המחלוקות הקיימות שמעכבות את המשך החקיקה. כהן, חבר מפלגתו של שר הפנים אלי ישי, שעליו הוטלה ביקורת חריפה בדו"ח, פעל בתקופה האחרונה באינטנסיביות על מנת לגשר על הפערים הקיימים בסוגיות העיקריות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרפורמה תחכה
צילום: אליעד לוי
פיזר את הדיון. ח"כ כהן
צילום: אוהד צויגנברג
"לא קיים כל בסיס תקציבי לחוק". רב-טפסר איילון
צילום: נועם דביר
מומלצים