שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר, חיים צח, שירן גרנות

מופז לא מציב אולטימטום: עניין של מהות, לא זמן

עדיין לא ברור מתי ייפגשו שוב נציגי נתניהו ומופז במסגרת "מסלול עוקף פלסנר". בליכוד מציינים שהמגעים יוכלו להימשך עד אמצע השבוע במטרה לגבש הצעה שתובא לישיבת הממשלה בעוד שבוע

נמשך המשא ומתן בין הליכוד ובין קדימה סביב הניסיון לגבש חוק גיוס חדש, אולם לא ברור לגמרי עדיין אם עורכי הדין דוד שימרון ואלון גלרט, נציגיהם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל המשנה שלו שאול מופז, ייפגשו שוב הערב (שבת) על מנת לנסות להגיע להסכמות לגבי הנושאים שבמחלוקת.

 

משבר הגיוס - דיווחים קודמים ב-ynet:

נתניהו ומופז נפגשו: "לא רוצים פיצוץ בשיחות"

בליכוד מאשימים את פלסנר: מתנהג בצורה מבזה

הפראיירים: נתניהו הודיע על גט כריתות מהציבור

יעלון: לא יהיה חוק חדש, נשרוד פרישת קדימה

 

גורמים בשני הצדדים מסרו דיווחים סותרים לגבי האפשרות של קיום פגישה נוספת. שני עורכי הדין נפגשו אתמול במסגרת מה שמכונה "מסלול עוקף פלסנר", ובמהלך השבת נמשכו המגעים בין גורמים שונים בשתי המפלגות. בסביבתו של מופז לא מציבים בשלב זה אולטימטום, והמגעים עשויים להימשך כמה ימים נוספים. "המשא ומתן הזה תלוי במהות ולא בלוחות זמנים", אמרו בסביבתו של מופז.

 

ח"כ פלסנר טען כי הוא "העביר את השרביט" למופז, כיוון שלא ראה טעם בהמשך קיום מגעים עם מישהו אחר מלבד ראש הממשלה. "יש צורך בקבלת הכרעות מהותיות ועקרוניות ולא ניתן להאציל זאת לאחרים", מסר פלסנר ל-ynet. הוא העריך כי הסיכוי שנתניהו יאמץ את העקרונות של קדימה "קלוש".

 

בליכוד ציינו כי "המגעים יכולים להימשך גם עד אמצע השבוע", והמטרה היא לגבש הצעה לישיבת הממשלה ביום ראשון הבא, ולאפשר הצבעה על החוק במליאת הכנסת ביום שני לאחר מכן. הניסיונות לגבש "הצעת מחליטים" והצעת חוק עד יום רביעי האחרון כשלו, ולכן - הממשלה לא צפויה לדון מחר בחוק הגיוס החדש.

  

ביום חמישי בלילה, במהלך השיחות ביניהם, סיכמו נתניהו ומופז לנסות למצות את המשא ומתן בין שתי המפלגות. "שניהם לא רוצים פיצוץ", אמרו גורמים הבקיאים במגעים. "רוצים להגיע להבנות, וברור לגמרי שאף אחד לא רוצה שהמשא ומתן הזה ייכשל". בליכוד המשיכו להאשים את ח"כ יוחנן פלסנר בגרימת נזק למשא ומתן וביצירת "אווירה של משבר". לדברי בכיר בליכוד, "פלסנר טיפס על סולם גבוה מדי, והוא לא מוכן לשנות את עמדותיו. מופז היה צריך להציב מישהו אחר בתפקיד הזה, ולא את פלסנר, שלא מוכן להתפשר, ואחראי במידה רבה למשבר שנוצר".

  

פלסנר עצמו נשמע היום מעט יותר מרוכך. ב"שבתרבות" בגבעתיים אמר הח"כ: "על ראש הממשלה לקבל החלטה שיהיו לה השלכות מרחיקות לכת על החברה הישראלית. אם ימשיך ראש הממשלה בתמיכתו במתווה הליכוד-ש"ס, קשה יהיה למנוע את המשך מגמת קריסתם של מודל צבא העם ושל ערך השירות. עדיין לא ויתרנו על האפשרות שמר נתניהו יבחר לקבל את ההחלטה הנכונה באחד מן הימים הקרובים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים