שתף קטע נבחר

צילום: חיים צח, דודי ועקנין

חשמל על הקצה: עומדים בעומס, בזכות הצרכנים

בחברת החשמל עומדים בביקושים הגבוהים בשל מזג האוויר הלוהט ומבקשים לא לאפות או לכבס עד השעה 17:00. שיא החום - ביום רביעי. חזאי: "2012 תירשם כאחת השנים עם עומסי החום הכבדים שפקדו את ישראל"

בינתיים, החשמל ממשיך לזרום ללא תקלות: בחברת החשמל נשמו בצהריים (יום א') לרווחה ועד השעה 14:00 לא נרשמו תקלות שגרמו להפסקות חשמל יזומות, בזמן שבחוץ הטמפרטורות מטפסות. ובהמשך השבוע זה רק יהיה יותר גרוע.

 

עוד בחדשות:

"העוזרת אהבה את נתניהו, קראה לה שרה כפרה"

אב חשוד שהיכה בת שנתיים, גולגולתה נשברה

חברת החשמל אופטימית: הגדלנו את הרזרבות

 

איתן שרעבי, מנהל מחלקת תפעול והשגחה במחוז דן בחברת החשמל, אמר שהחברה עומדת בביקושים הגבוהים, שנובעים ממזג האוויר החם "בעקבות עבודה מאוד אינטנסיבית שעשינו בסוף השבוע, במהלכה הכנסנו יחידת ייצור באשקלון לפעולה. אנו מצליחים לספק כאמור את כל הביקושים", הוא אמר.

 

בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. חברת החשמל עומדת בעומס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בתחנת הכוח "אורות רבין" בחדרה. חברת החשמל עומדת בעומס(צילום: עידו ארז)

 

שרעבי הביע תקווה כי בסיוע של הצרכנים יצליחו בחברת החשמל לעבור ללא תקלות את היום הזה ובכלל את עונת הקיץ החמה. הוא ביקש שלא להפעיל מכשירים זוללי חשמל בין השעות 12:00 בצהריים ל-17:00. המכשירים הם: מכונות כביסה, מדיחים ותנורי אפייה. "ההצלחה שלנו לספק את כל הביקושים היא קודם כול בסיוע הציבור, שמסייע משמעותית לחסוך בחשמל. אני מדבר על 200 מגוואט, שהם שווי ערך לשני מיליון מנורות. אני משוכנע שאם הציבור ימשיך להיענות לפניות נוכל לעבור את הקיץ הזה בצורה טובה".

 

שיא החום צפוי להיות ביום רביעי. בחברת החשמל מתארגנים בהתאם. "אנו צופים עלייה נוספת בביקושים ובהתאם צמצום ברזרבה, אבל עם עבודה טובה שלנו וסיוע של הציבור, אני מקווה שלא נזדקק להפסקות יזומות", הוא אמר.

  

חם, אבל רחוק מהשיא

בירושלים נמדדו בצהריים 35 מעלות, בכנרת ובטבריה עד 40, בערבה ובאילת 44 ובמישור החוף "רק" 32 מעלות - אבל בתוספת הלחות אנו מרגישים חום של 38 מעלות. אבל זה כלום לעומת מה שיהיה באמצע השבוע, אז הטמפרטורות יעלו עוד.

 

החזאי נחום מליק מחברת "מטאו-טק" אמר כי מחר ומחרתיים צפוי להיות חם מהרגיל לעונה ויבש בהרים ובפנים הארץ. הטמפרטורות יהיו גבוהות ב-4 עד 5 מעלות יותר מהממוצע ברוב חלקי הארץ. במישור החוף, שם הטמפרטורות יהיו גבוהות רק בשתי מעלות - הלחות תהיה גבוהה מהרגיל - ולכן גם שם יהיה חם מאוד. אבל זה ממש לא הכול - ביום רביעי הטמפרטורות צפויות לעלות בעוד 2 עד 3 מעלות וזה יהיה שיאו של גל החום. 

 

חדר המצב של תחנת הכוח בחדרה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חדר המצב של תחנת הכוח בחדרה(צילום: עידו ארז)

 


שיאי חום בשנים האחרונות

שיאי חום בשנים האחרונות
  יולי 2002 יולי 2007 יולי 2010 יולי 2012
אזור ההרים 39 37 38 35
הכנרת 46   42 40
הערבה 48 45 45 44
תל-אביב 32 32 32 32

 

מליק אמר כי בעבר נמדדו טמפרטורות גבוהות יותר בחודש יולי. הוא סיפר שבשנת 2002 נמדדו 39 מעלות בהרים, 46 בכנרת, 48 בערבה ו-32 בתל-אביב. הוא אמר כי 32 מעלות בחוף עם שילוב של 75% לחות יוצרות תחושה של 42 מעלות.

 

חמש שנים לאחר מכן, ביולי 2007, שרר גל חום גם כן. אז בהרים היו 37-35 מעלות, בבקעת הירדן 45 מעלות ובמישור החוף 32 מעלות. בגל חום שהתחיל בסוף יולי של שנת 2010 ונמשך עד 5 באוגוסט נמדדו בהרים 38-37 מעלות, בטבריה 42 מעלות, בערבה 45 מעלות ובמישור החוף 32 מעלות ועם אחוזי הלחות הגבוהים, ההרגשה הייתה של 40 מעלות. "כך שכרגע

 אם ניקח את הטמפרטורות מהיומיים האחרונים, זה עדיין לא מגיע לערכים שהוזכרו בשלושת המקרים בעשור האחרון", אמר החזאי.

 

אבל ביום רביעי יש סיכוי להתקרב אל שיאי החום. "אולי ביום רביעי הקרוב נגיע לאחד מהערכים הגבוהים שראינו בשלושת המקרים האלו, כלומר יש לגל החום הנוכחי פוטנציאל של כ-40 מעלות בהרים ובבקעה למשך כשבוע או פחות", אמר מליק. הוא הוסיף כי הסיבה לכך שאנו סבורים שהפעם חם יותר היא בשל הביקוש הגדל לחשמל. "הביקוש רק גדל והייצור לא מדביק את הביקוש ולכן נוצר הרושם כי משהו חריג השנה. אבל אין ספק ששנת 2012 תיכנס גם היא לאחד מעומסי החום הכבדים שפקדו את ישראל", הוא אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתקנים בתחנת הכוח בחדרה
צילום: עידו ארז
מתרעננים בבאר-שבע
צילום: רועי עידן
ארטי דג לחיות בספארי
צילום: רויטרס
חוף מלא בראשון-לציון
צילום: אבי מועלם
מומלצים