שתף קטע נבחר

צילום: חיים צח, דודי ועקנין

חברת החשמל אופטימית: הגדלנו את הרזרבות

החשש מפני הפסקות חשמל עדיין לא פג, אבל המצב נראה טוב יותר. חברת החשמל סבורה שתצליח להפעיל יחידות ייצור קטנות נוספות שיגדילו את הרזרבה. ראשי רשויות: תוקעים פרויקטים של אנרגיה סולארית

אחרי חששות רבים, מרגיעים הלילה (יום א') בחברת החשמל ואומרים כי הם מאמינים שבבוקר יוכלו להגדיל את רזרבות החשמל מ-400 ל-700 מגוואט באמצעות הפעלת יחידות ייצור קטנות שאינן בשימוש כעת.

  

לקראת הפסקת הזרם? "לא תהיה ברירה אלא להתאשפז"

התקלה בשבוע שעבר: "מצב כתום" והפסקות חשמל

 

ייצור החשמל המרבי עמד אמש על 11,650 מגוואט והצריכה המקסימלית צפויה להגיע אחר הצהריים ל-11,200. ככל הנראה יצליחו בחברת החשמל להפעיל יחידות ייצור נוספות קטנות שיספקו 300 מגוואט נוספים, כך שבסך הכול יסופקו 11,950.

 

מתקררים במזרקה בבאר שבע. תכינו את המזגנים להיום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
מתקררים במזרקה בבאר שבע. תכינו את המזגנים להיום(צילום: רועי עידן)

 

במוסדות גדולים נערכים למקרים של הפסקות חשמל. את מערכת הרמזורים בחיפה מגבים גנרטורים. גם בבית החולים רמב"ם יש גנרטורים שיכולים להמשיך ולהפעיל את כל מערכות בית החולים גם ללא חשמל מהרשת במשך 12 שעות. בבתי מלון באילת הזהירו כי ייאלצו להפסיק את פעולת המזגנים אם יעברו להשתמש בגנרטורים.

 

גל החום איתנו עד סוף השבוע

מזג האוויר היום יוסיף להיות חם מאוד. ממרכז החיזוי של חברת "מטאו-טק" נמסר כי גל החום צפוי להימשך עד סוף השבוע, וביום שלישי צפויה הכבדה נוספת. החזאי צחי וקסמן אמר כי מדובר באחד השבועות החמים בקיץ, ויכול להיות שיישברו שיאים של חום לפחות לקיץ הנוכחי.

 

נקודת השיא של החום תהיה היום בשעות 15:00-14:00. ומאיפה הגיע גל החום הזה? לפי החזאים אוויר חם מתפשט לכיוון ישראל מסעודיה וממדבריות עיראק. וקסמן הדגיש כי "מדובר בתופעה לא נדירה, הדבר הנדיר הוא רצף הימים שזה קורה - משך הזמן של גל החום הוא ארוך מהרגיל וזה פחות שכיח".

 

בדרום רוצים תחנות כוח סולאריות

בצל המחסור החמור בחשמל, קובלים ראשי רשויות בדרום על המחדל המתמשך בעיכובים בהקמת תחנות כוח סולאריות. ראש מועצת רמת נגב, שמוליק ריפמן, מספר כי לפני 12 שנה ייעד שטח מישורי עבור הקמת פאנלים סולאריים אך עד היום השטח הזה נותר ריק. "מדובר בהתנהלות שלומיאלית של הממשלה בכל הקשור לדאגה לאנרגיה סולארית, נושא המקבל משמעות גדולה יותר היום לנוכח המחסור הצפוי בחשמל".

 

ריפמן אומר שמשרד האוצר עצמו לא מתלהב לסייע ליזמים שמעוניינים להקים מערכות אנרגיה סולארית. "ישראל התחייבה בהסכם קיוטו שב-2012 תייצר 10 אחוזים מסך תצרוכת החשמל באנרגיה מתחדשת. נכון להיום מדובר רק על אחוז אחד. הכול נובע מחוסר יכולת להסתכל קדימה כמה שנים ולהבין שלמדינת ישראל יהיה מחסור גדול בחשמל".

 

גם ראש המועצה האזורית ערבה תיכונה, עזרא רבין, קובל על המחדל המתמשך: "יש המון בקשות לפרויקטים קטנים של אנרגיה סולארית על גגות בתי אריזה, מבנים עם בעלי חיים ועוד. יש בית אריזה לפלפל שאנו מנסים לקדם הנחה של תאים סולאריים, אך בינתיים ללא הצלחה. יש ביקוש גדול מאוד להקמת פאנלים סולאריים, אבל לא משחררים מכסות. זה תקוע. היו יכולים להיות הרבה יותר פרויקטים כאלה בארץ אילו רק היו מאשרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דלית שחם
תחנת אורות רבין בחדרה
צילום: דלית שחם
מומלצים