שתף קטע נבחר

סטודנטים דרוזים בסוריה: "החזירו אותנו לישראל"

על רקע המצב המידרדר בסוריה, פנו כ-100 סטודנטים דרוזים ששוהים בדמשק לצלב האדום, בבקשה להשיב אותם בהקדם לארץ. קרוב משפחה: "אם לא יוציאו אותם, הם ימותו מרעב"

בזמן שהמורדים בסוריה ממשיכים במאמציהם להתקרב לראשו של בשאר אסד, מבקשים כ-100 סטודנטים דרוזים שמתגוררים בצפון רמת הגולן ושוהים בימים אלה בדמשק בשל לימודיהם, לשוב בהקדם לישראל. כך נודע ל-ynet. הסטודנטים העבירו את הבקשה לצלב האדום דרך משפחותיהם עקב המצב הביטחוני המידרדר בבירת סוריה.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

נכה צה"ל הצית עצמו ביהוד: "למד ממשה סילמן"

הארוסה נהרגה: "הלוויה במקום בחירת טבעות"

 

בשלב זה הדבר אינו מתאפשר בגלל הקושי שקיים באבטחת שיירת הסטודנטים מדמשק לעבר מעבר הגבול בקוניטרה שבמרכז רמת הגולן. הבקשות הועברו ביום חמישי שעבר לנציגי ארגון הצלב האדום, שאחראי על מעברי הדרוזים לסוריה ומסוריה. המועד המקורי לחזרת קבוצת הסטודנטים נקבע ל-16 באוגוסט.

 

דובר הצלב האדום בישראל, רן גולדשטיין, אמר בשיחה עם ynet כי "כרגע אנחנו לא יכולים לתאם את חזרתם של הסטודנטים ארצה, ונעשה זאת כשזה יתאפשר מבחינה ביטחונית. המצב בסוריה מחמיר, מהבחינה ששכונות שלמות מנותקות בשל הלחימה ואנשים נאלצים לעזוב את בתיהם ולעבור לשהות בכ-60 בתי ספר. רק במשך יומיים בשבוע שעבר, כך עודכנו מעמיתינו בסוריה, עברו את הגבול ללבנון 18 אלף פליטים".

 

קושי באבטחת השיירה לעבר ישראל. מעבר קוניטרה (צילום: יואב זיתון ) (צילום: יואב זיתון )
קושי באבטחת השיירה לעבר ישראל. מעבר קוניטרה(צילום: יואב זיתון )

 

בצלב האדום בישראל מקיימים הערכות מצב אחת לכמה שעות עם נציגי הארגון בדמשק, על-מנת לאפשר את תיאום חזרתם של הסטודנטים לישראל, ולא ברור עדיין האם כולם חידשו את הקשר עם משפחתם בארץ. מבחינת גורמי הביטחון בישראל, לא צפויים בעיות באישורים לחזרתם של הסטודנטים ארצה.

 

וויאם עמאשה, קרוב משפחה של מספר סטודנטים ששוהים בסוריה, אמר כי "הם רוצים לחזור לבתיהם באופן דחוף, בשל המצב הביטחוני המסוכן בסוריה. נפגשתי עם בני המשפחות והם דואגים מאוד לילדים שלהם. חלק מהסטודנטים לא יוצאים מהדירות שלהם ואפילו לא יכולים לצאת לקנות אוכל".

 

עמאשה ששוחרר מהכלא הישראלי במסגרת עסקת שליט הוסיף כי "היו כאלה שסיפרו שאפילו הלחם אזל בדירות של הסטודנטים. הם ממש מפחדים לצאת מהאזורים שבהם הם מתגוררים ונשקפת סכנה לחייהם. אנחנו מחכים שהצלב האדום יעשה את הצעדים המתאימים כדי להחזיר את הסטודנטים בריאים ושלמים ולהציל אותם מהסכנה".

 

"אנחנו חוששים מכל מה שקורה בסוריה". דמשק, השבוע (צילום:AP) (צילום:AP)
"אנחנו חוששים מכל מה שקורה בסוריה". דמשק, השבוע(צילום:AP)

 

עמאשה אף תקף את ממשל אסד ואמר כי "המשטר הסורי אשם בכל הטבח שקורה בסוריה. הגיע הזמן להפיל את השלטון ולבחור שלטון בצורה דמוקרטית".

 

אב של אחד הסטודנטים ששוהים בסוריה אמר כי "בני לומד בדמשק ואני לא יודע באיזה מצב הוא נמצא עכשיו. כולנו מודאגים ומפחדים כי המצב בסוריה הפך להיות מסוכן ובלתי נסבל, במיוחד במקום שבו מתגוררים ילדינו. רק אחרי שהאירועים יסתיימו נוכל לשלוח את ילדינו שוב. הילדים שלנו ימותו מרעב ולכן אנחנו מבקשים מכל הגופים האחראים להזדרז בסיוע להחזרת הסטודנטים למשפחות שלהם". 

 

דיונים חשאיים בנושא הפליטים 

במקביל נודע כי בשבועות האחרונים התקיימו במערכת הביטחון דיונים חשאיים על האפשרות לקלוט פליטים שינסו לחצות את הגבול לישראל, יחד עם ארגוני הסיוע וההצלה, על-מנת להעניק טיפול ראשוני לפליטים לפני העברתם למחנות אוהלים, שלפי ההערכה יוקמו מחוץ לרמת הגולן.

 

למרות השקט היחסי בשנה האחרונה בכפרים שסמוכים לגבול, היה עד שר הביטחון אהוד ברק ביום חמישי שעבר לחילופי אש בין כוחות המורדים לצבאו של אסד בכפר ג'ובתא אל-חשב, כקילומטר מהגבול עם ישראל.

 

עדיין לא ברור אם המצב הביטחוני המידרדר בסוריה השפיע על כמות הדרוזים שחוצים את הגבול לרמת הגולן, רובם למטרות לימודים ומיעוטם לביקורי קרובי משפחה שחיים בכפרים הסמוכים למג'דל שמס, בצדו הסורי של הגבול, או לביקורי ניחומי אבלים וניתוחים רפואיים.

 

בשל החשש ששלטונו של אסד יתנכל לקרובי המשפחה שחיים בסוריה, משפחות אלו שומרות על פרופיל נמוך ביציאתם וחזרתם לישראל. בסוף חודש יוני חזרו לישראל כ-50 דרוזים, רובם סטודנטים, ומאז חודש מאי יצא רק דרוזי אחד לסוריה. בתקופה זו מרבית התנועה במעבר הגבול היא בלאו הכי לכיוון ישראל, בשל חופשת הסמסטר.

 

Read this article in English

 

בהכנת הכתבה השתתף חסן שעלאן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"המצב הביטחוני בסוריה מסוכן"
צילום: AFP
מומלצים