שתף קטע נבחר

יחימוביץ' נגד ההצתות: "מעשה קיצוני ונורא"

לפני הלוויית משה סילמן ואחרי ההצתה העצמית האחרונה ביהוד, קוראים יו"ר העבודה וראשי המחאה לציבור להימנע ממעשים דומים. "אני מתחנן", כתב רגב קונטס, "רק לא זה!". דפני ליף: "להמשיך לשרוד ולא לוותר - זאת גבורה!"

יו"ר העבודה, שלי יחימוביץ', וראשי המחאה מגנים את ההצתות וממשיכים לתקוף את הממשלה. ח"כ יחימוביץ' כתבה בדף הפייסבוק שלה: "נטילת חייך שלך במו ידיך הוא מעשה קיצוני ונורא ואין לבצע אידיאליזציה שלו. סילמן ז"ל אכן היה קורבן של רשת ביטחון סוציאלית פרומה, של תנאי זכאות דיור מחמירים ושל חולשת העסקים הקטנים, אבל אסור בשום אופן להפוך את התאבדותו לאקט לגיטימי של מחאה, כפי שכבר אני שומעת פה ושם".

 

"לא! לא! לא! לא! לא! לא! לא! לא!", כך כתב רגב קונטס בעמוד הפייסבוק שלו בתגובה למקרה ההצתה העצמית האחרון ביהוד. "אני מתחנן, אנחנו זקוקים לכם, חיים, נאבקים ביחד איתנו, המשפחות שלכם זקוקות לכם, ואם אין לכם כוח יותר - נעשה הכול כדי להיאבק גם בשבילכם. רק לא זה! בבקשה!". גם דפני ליף הגיבה: "אל תפגעו בעצמכם. בבקשה מכם".

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות:

 

בצהריים הצית את עצמו ביהוד נכה צה"ל כבן 45. הוא נפצע קשה והובהל לבית החולים שיבא בתל השומר כשהוא סובל מ-70 אחוזי כוויות בגופו. עד ראייה סיפר כי לפני המעשה צעק האיש באוזני העוברים והשבים כי הוא "סובל מחובות".  

 

קונטס הוסיף. "אני מוכן לעשות הסכם עם כל מי שמרגיש שהוא לא יכול יותר, והוא מתייאש מרשויות הרווחה ואני משוכנע שכל חבריי למחאה יחתמו על ההסכם הזה בשמחה", כתב. "תפנו אלינו, תפנו לכל פעיל במחאה, נבוא אתכם - מאות ואלפי אנשים ביחד, לביטוח לאומי, למע"מ, למס הכנסה - נחולל מהומת אלוהים, נשבית את הכול ולא נצא משם עד שתקבלו את מבוקשכם.

 

"אין לנו תקציבים כדי לפתור בעיות, אפילו לא את שלנו, אבל אתם לא חייבים להיות בזה לבד". דפני ליף הוסיפה וכתבה: "אני מלאת הערכה כלפי כל הנשים והגברים שמתמודדים כל יום עם הוצאה לפועל, עם ביטוח לאומי, עם מס ההכנסה, עם הקושי הבלתי רגיל שהמדינה מערימה עליהם ולמרות אותו הקושי ממשיכים לשרוד, לא מוותרים. זוהי גבורה!".

 

מפגין בחיפה. ההצתה הופכת לסמל (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
מפגין בחיפה. ההצתה הופכת לסמל(צילום: אבישג שאר ישוב)

 

"נתניהו, קום ממבצרך הסגור"

לדברי ליף, יותר מהמוות, יש להתמקד בחיים. "אם חד הורית שעובדת מבוקר עד ערב על מנת שילדיה יזכו לארוחה חמה ולציוד לבית הספר היא גיבורה!", כתבה. "אישה בת 80 שעדיין עובדת ולא נכנעת היא גיבורה! אנשי השכונות שנאבקים במנגנונים המסואבים וזועקים את זעקת הדיור הציבורי, הולכים לכנסת ומקדמים את האג'נדה שלהם הם גיבורים!".

 

תגובה ברוח שונה נמסרה מסתיו שפיר שתקפה בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "אדם נוסף, נכה בכיסא גלגלים, הצית את עצמו ביהוד", כתבה שפיר בעמוד הפייסבוק. "ראש הממשלה, זה הזמן להנהיג. לצאת אל העם שבחר בך ולבקש ממנו לחדול להרוס את עצמו, כי יש פתרונות אחרים. לדבר איתו על תקווה, לא על איומי טרור. לדבר איתו על תוכניות הבראה, לא על צמצומים.

 

"זה הזמן להודות בטעויות, לכפר על חיסול שירותי הרווחה ורמיסת הביטחון החברתי שלנו. במקום לברוח מאחריות, דבר איתנו על העתיד. רד אל העם והכר בצרכים האמיתיים שלנו, הראה לנו איך אתה עומד לפתור אותם. קום ממבצרך הסגור ופעל למען המדינה לה אתה מחויב. זה לא מעט, אני יודעת. וזה באחריותך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא אקט לגיטימי. שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
דפני ליף בהפגנה בתל אביב
צילום: ירון ברנר
קונטס, ליף ושפיר במסיבת עיתונאים מהקיץ שעבר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים