שתף קטע נבחר

מפגינים לזכר סילמן: "לתרגם כאב לשינוי חברתי"

שבוע לאחר שהצית עצמו בהפגנה ויממה לאחר שנקבע מותו, התקיימו אירועי מחאה וזיכרון ברחבי הארץ. המפגינים טענו כי "את השריפה הזאת, גם סופרטאנקר לא יכבה". בתל-אביב חסמו את איילון דרום

משה סילמן, מי שהפך לסמל המחאה החברתית בקיץ 2012 ומת אמש מפצעיו, שבוע לאחר שהצית עצמו בהפגנה בתל-אביב, עומד הערב (שבת) במוקד הפגנות בתל-אביב, ירושלים, הוד השרון, באר שבע וחיפה, שם קראו להפוך את הכאב הגדול שלו לשינוי חברתי. "סילמן היה אדם פוליטי שמת מוות פוליטי, בנסיבות פוליטיות", אמרו המפגינים בחיפה. בתל-אביב חסמו מפגינים את איילון דרום במחלף השלום ואחד מהם נעצר. ynet העביר שידור חי מהטקס.

 

עשרות בני אדם התאספו ברחבת הסינמטק במרכז הכרמל בחיפה - שם הוקם מאהל המחאה בקיץ שעבר - וקראו משם להפסקת מדיניות "ההפקרה החברתית", כהגדרתם. "חורים שמשה נפל באחד מהם - חשוב להבטיח שאיש לא ייפול בהם שוב", אמרו. "זה מאבק שמשה היה חלק ממנו. אנו מתכנסים כדי לכאוב, אבל גם כדי לתרגם את האבל לנחישות, את העצב לתקווה ואת הכאב הגדול שכולנו חשים לרצון לשינוי חברתי".

 

אחד מחבריו של סילמן סיפר כי הכיר אותו באירועי המחאה אשתקד. "הוא השתתף בכל המחאות וכל ההפגנות. הכרתי את מצוקתו האישית ואת יחסו אל המצוקה הלאומית שהולידה את המחאה. שני הנושאים היו שזורים אצלו ביחד. הכתובת הייתה על הקיר. מי שהכיר את משה, לא הופתע. הוא זעק זעקה אישית, אבל חברתית".

 

"ייאוש הופך לזעם", הערב בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"ייאוש הופך לזעם", הערב בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

כעשרים פעילים חברתיים קיימו עצרת זיכרון גם בבאר שבע, סמוך למרכז המורים בעיר, ואילו בתל אביב התאספו מאות מפגינים במשרדי עמידר. בעצרת קצרה שערכו במקום, קרא אחד הנואמים: "אנחנו חיים ובוערים, חיים ולא נושמים, נמאס לנו". משם, צעדו לרחוב קפלן מספר 5, שם הצית עצמו סילמן בהפגנת המחאה שהתקיימה לפני שבוע. המשתתפים המשיכו לרחבת הביטוח הלאומי בעיר ולאחר מכן הגיעו למחלף השלום, שם חסמו את איילון דרום למשך כרבע שעה. מפגין אחד נעצר.

 

שלטים שנראו במקום קראו: "את האש הזאת לא נכבה עם סופרטאנקר" ו"פיקוח ציבורי = פיקוח נפש". המפגינים כיוונו את ביקורתם נגד ראש הממשלה ומדיניות האחראים בנושא הדיור הציבורי. ראובן אברג'יל, אחד ממייסדי תנועת "הפנתרים השחורים", שהגיע מירושלים, אמר ל-ynet כי "מדינת ישראל ייבשה את הדיור הציבורי משנת 82' ומאז לא חודשו הדירות. גם המסכנים כבר לא מקבלים דירות. מוציאים עני אחד ומכניסים עני אחר".

 

מפגינים לזכר סילמן, הערב בחיפה (צילום: אבישג שאר-ישוב) (צילום: אבישג שאר-ישוב)
מפגינים לזכר סילמן, הערב בחיפה(צילום: אבישג שאר-ישוב)

 

הפגנת הזדהות, הערב בתל אביב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הפגנת הזדהות, הערב בתל אביב(צילום: מוטי קמחי)
 

יוסי, תושב תל אביב, התייחס למעשה ההתאבדות ואמר כי "ודאי שזה מעשה קיצוני, ההרגשה היא של תסכול וחוסר אונים, העובדה שאנשים מפחדים לשרוף את עצמם לא הופכת את חוויית היומיום שלהם, שהיא מוות אישי, למצב אחר".

 

"נתניהו אחראי למוות"

כ-150 בני אדם התכנסו מול ביתו הפרטי של ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, בעודם נושאים נרות לזכר סילמן. המפגינים, שקראו "כולנו משה סילמן", יצאו לצעדת מחאה שהסתיימה מול מעונו הרשמי של נתניהו, בהמשך הרחוב. יובל לוי אהרון, אחד המפגינים, הטיל את האחרות למותו של סילמן על נתניהו ואמר כי הוא "אחד ממאות אלפי קורבנות של מדיניות ממשלתית כושלת".

 

סילמן, בן 57, שהצית עצמו בהפגנת המחאה בתל-אביב בשבת האחרונה, מת אמש בבית החולים שיבא בתל השומר. אחיותיו, בת-ציון וריקי, שהו במחלקת הכוויות בבית החולים, ולצדן עשרות פעילים חברתיים. "בצער רב אנו מודיעים על פטירתו של יקירנו", הודיעו עידית לב, מארגון רבנים לזכויות אדם, ויוסי ברוך, פעיל החזית החיפאית והחזית החברתית, בשם משפחתו של סילמן. "חייו של אדם קודש הם ביהדות ובעיני המשפחה. אנו קוראים בכל לשון של בקשה מכל אלה שנמצאים במצוקה לא ללכת בדרך שבה הלך משה".

 

לפני שביצע את אקט המחאה, פיזר סילמן עותקים ממכתב שבו הלין על קשייו מול הרשויות. "מדינת ישראל גנבה אותי ושדדה אותי, השאירה אותי חסר כלום. אפילו סיוע בשכר דירה היא לא נותנת. שתי ועדות של משרד השיכון דחו אותי, אף על פי שעברתי אירוע מוחי וקיבלתי 100 אחוז אובדן כושר עבודה".

 

סילמן צבר לפני 12 שנה חוב בסך 15 אלף שקל לרשויות המס ומשם התחיל להסתבך. האיש, בן לאב ניצול שואה, ניהל לפני יותר מעשר שנים בהצלחה עסק למשלוחים שהפעיל ארבע משאיות. הקריסה החלה כשהחל לצבור חוב לביטוח הלאומי, שעמד בשנת 2000 על 15 אלף שקלים, אך הצליח לגרור אותו מטה. הוא הגיש תביעה נגד המוסד

לביטוח לאומי אך לא שילם את אגרת התביעה. השופט דחה את התביעה וכך עשה גם בית המשפט העליון לערעור שהגיש סילמן. "נוצר אצלי אפקט דומינו בשל חוסר יכולת לפרוע את חובותיי", כתב סילמן בכתב התביעה נגד הביטוח הלאומי.

 

הוא פונה בתחילה לבית החולים איכילוב בעיר במצב אנוש, כשהוא סובל מכוויות ב-95% מחלקי גופו והועבר לאחר מכן לשיבא. הוא שהה במחלקת טיפול נמרץ במשך יומיים ורק לאחר מכן הועבר למחלקת הכוויות. העיכוב בהעברתו נגרם בגלל מחסור במיטות אשפוז במחלקה.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ואילנה קוריאל. את הטקס בחיפה צילם עידו בקר והפיקה גליה שיזף
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה סילמן
צילום: עומר צנגוט, החזית החיפאית
מפגינים ומזדהים, הערב בתל אביב
צילום: מוטי קמחי
מומלצים