שתף קטע נבחר

סבים עתרו לבג"ץ: הכלה מונעת מפגש עם נכדתנו

בעתירה לבית המשפט טוענים בני זוג חרדים מירושלים כי כלתם שהתאלמנה מבנם לפני 10 שנים מפרה את הסדרי הראייה עם נכדתם שנקבעו לפני חמש שנים. בעקבות הסירוב, דורשים כעת הסבים את הזכויות על דירת בנם

הסבא והסבתא כבר חשבו שההסדר שהושג בבג"ץ יאפשר להם לראות את נכדתם האהובה, אבל לטענתם, כלתם לא ויתרה ומנעה את הסדרי הראייה. הסכסוך המתמשך בין זוג מירושלים לכלתם, שהחל כבר לפני חמש שנים, חוזר בימים אלה לפתחו של בית המשפט העליון.

 

עוד בערוץ החדשות של ynet:

במקרה של התקפת טילים: לא מוגנת תל-אביב

אבי דואן: "הפילוג עלה הרבה בשיחות עם מופז"

הפרקליטות: נאשים את "האב המטלטל" בהריגה

 

בעתירה המחודשת שהגישו לפני מספר ימים לבג"ץ, טוענים בני הזוג החרדים כי כלתם שהתאלמנה מבנם לפני כעשר שנים, מסרבת לאפשר להם לראות את הנכדה בת ה-12, אף שבג"ץ ובית הדין הרבני בבירה הורו לכלתם לאפשר לסבים לראות את הנכדה פעם בשבוע למשך כמה שעות.

 

בנם נפטר כאמור לפני כעשר שנים בגיל 23 ולאחר הטרגדיה שפקדה את המשפחה, עלו היחסים בין ההורים לכלתם על שרטון. בשל כך נותקו הסבים מנכדתם. בעקבות העימות בין הצדדים פנו בני הזוג החרדים לבית הדין הרבני בדרישה לעסוק בתוקף הצוואות שהותיר בנם, בנוגע לזכויותיו על הדירה שנרכשה במימון הוריו.

 

שתיים משלוש הצוואות, אחת מהן במעמד נוטריון, עמדו לטובת הוריו של הצעיר מאחר שנכתב בהן כי הזכויות על הדירה יועברו לטובת הסבים ואילו אחת הצוואות עמדה לטובת הכלה מכיוון שצוין בה כי זכויות הדירה יעברו בירושה לנכדה. בית הדין הרבני החליט אז לפסוק לטובת הכלה.

 

"תנו לנו לראות את נכדתנו" (אילוסטרציה) (צילום: דודו אזולאי) (צילום: דודו אזולאי)
"תנו לנו לראות את נכדתנו" (אילוסטרציה)(צילום: דודו אזולאי)

 

בעקבות כך עתרו הסבים לפני חמש שנים לבג"ץ תוך שהם תוקפים את פסיקת בית הדין הרבני. הסבים טענו אז כי הפסיקה ניתנה "בניגוד לחוק ולעובדות" ודרשו שבג"ץ יורה לבית הדין הרבני להשיב להם את חלקו של בנם המנוח בדירה המשותפת לו ולרעייתו, משום שבעת רכישת הדירה הם מימנו את חלקו של הבן בדירה במיטב כספם.

 

בזמן הדיונים בבג"ץ חלה התפתחות דרמטית לאחר שהתברר כי הסבים מוכנים לוותר על תביעתם לקבלת חלקו של הבן בדירה, אם יושג הסדר שיאפשר להם לראות את הנכדה אחת לשבוע למשך שעות ספורות. בעקבות כך הגיעו הצדדים להסדר: ראיית הנכדה לזמן קצר מדי שבוע תמורת ויתור על הזכויות הכספיות של ההורים. בג"ץ קבע אז גם כי הסדרי הראייה יטופלו באמצעות בית הדין הרבני.

 

בעתירה החדשה שהגישו לבג"ץ בשבוע האחרון, טוענים הסבים באמצעות עו"ד הרב צוריאל בובליל (מחבר הספר "גירושין – עזרה משפטית ראשונה"), כי לאחר שהוסר מעליה האיום בדבר העברת הבעלות על חלקו של בעלה בדירה לרשות הוריו, שבה האם לסרבנותה וטענה בבית הדין הרבני כי "אין לכאלו סבים זכות לדרוש הסדרי ראייה". 

 

הסבים האמינו וקיוו שההסדר ייצא אל הפועל ופנו שוב לבית הדין הרבני, שהורה גם הוא לאפשר להם לראות את נכדתם פעם בשבוע למשך שלוש שעות ואף איים על כלתם בביזיון בית הדין ובקנסות, אך ללא הועיל.

 

"התיק יסתיים כשהבת תהיה כבר בת 18" 

מחשש שלא יראו לעולם את נכדתם, דורשים הסבים בעתירה החדשה לבג"ץ לבטל את ההסדר הקודם שהושג בבית המשפט העליון ולהשיב את חלקם בדירה. בעתירה הסבירו הסבים כי הם חוששים שבמסגרת בית הדין הרבני, האם "תמשוך אותם כפי שהיא מייחלת והתיק יסתיים כשהבת תהיה כבר בת 18".

 

הסבים ציינו בעתירה שהוגשה על ידי עו"ד בובליל כי הפתרון היחידי עבורם הוא פנייה לבג"ץ לביטול ההסכם הקודם. בני הזוג הסכימו לדבריהם לוותר בהסדר על כספים רבים "למען יוכלו לקיים קשר תקין עם נכדתם החשובה להם מכול והמהווה זכר יחיד לבנם אשר הלך לעולמו לפני למעלה מעשר שנים".

 

בסיום עתירתם ציינו הסבים כי "העותרים מצרים על כך שהיו תמימים ולא ראו את הכתובת על הקיר, כבר בתגובת האם, בסמוך להסכם בבג"ץ ולא חזרו מיד לבג"ץ. אולם, בוודאי שאין לתת עונש למי שעשו הכול כדי לחדש קשר עם הנכדה. משהוכח שמזימת המשיבה צלחה, וחמש שנים תוכחנה זאת, אין מקום להמתין רגע אחד נוסף. מן הראוי לתת לכך ביטוי חד בפסיקת בג"ץ בתיק זה, ולא נהיה בבחינת צדיק ורע לו, רשע וטוב לו".

 

הסב הסביר ל-ynet כי הוא ורעייתו "מבקשים להציל את מה שנותר מהבן שלנו, וזה הנכדה והחלק בדירה". לדבריו, הוא ורעייתו מימנו למעלה מ-80 אחוז משווי הדירה ולמרות זאת, הם מוכנים גם כעת למשוך את העתירה "ולוותר על הדירה אם נזכה להיות בקשר עם הנצר האחרון לבננו שנפטר בדמי ימיו, זו כבשת הרש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
לאחר הטרגדיה, היחסים בין ההורים לכלתם עלו על שרטון (אילוסטרציה)
צילום: סי די בנק
עו"ד הרב צוריאל
מומלצים