שתף קטע נבחר

ח"כים בקואליציה: "תירוצי האוצר - ניצול ציני"

בכנסת חוקקו למען ניצולי שואה, חולי פוליו ונשים שלא מקבלות מזונות. באוצר הסבירו שלא תוכנן תקציב ולכן נדרשים קיצוצים - והח"כים עונים: "זו הונאה. שהאוצר יוציא את האנשים לעבוד ויפסיק לשלם לישיבות"

אחת הסיבות לקיצוצים הנרחבים במשרדי הממשלה שעוד יעמיקו ב-2013, מסביר משרד האוצר, היא חוקים חברתיים שעברו במליאת הכנסת ולא נמצא להם מקור תקציבי. יוזמי החוקים, חלקם מהקואליציה, מגחכים הבוקר (יום א') וזועמים על מה שהם מגדירים "תירוצים וניצול ציני".

 

עוד בחדשות ynet:

 

בהצעת המחליטים שתובא מחר לאישור השרים, ובה יציבעו בין היתר על העלאת מסים וקיצוצים רוחביים, נימקו את חלק מהסיבות להיווצרות הגירעון בחוקים שעברו בקדנציה הנוכחית בלי ששוריין עבורם תקציב מתאים. בין החוקים: החוק למען נפגעי פוליו, חוק נכי רדיפת הנאצים, חוק הבטחת תשלומי מזונות, חוק פיצוי לילדים של חיילי מילואים שנהרגו בעת מילוי תפקידם וחוק הבטחת הכנסה.

 

באוצר ציינו כי הסתמכו גם על דחיית עדכון קצבאות הילדים מהילד השני עד הרביעי, אך הנושא לא קיבל את אישור הכנסת.


חבילת הצעדים המעודכנת

חבילת הצעדים המעודכנת
הגזירה

תוקף

הכנסות למדינה

השלכות על האזרח

קיצוץ רוחבי של 5% ב-2012 ועוד 3% ב-2013

מיידי

1.3 מיליארד שקל

פגיעה בשירותים לאזרח. ייתכן שיבוטלו פרויקטים חשובים כגון רכבת קלה לגוש דן ותוספות תקציב לאוניברסיטאות

העלאת מס הכנסה ב-1%

מ-1 בינואר 2013

1.2 מיליארד שקל מי שמרוויח מעל 8,881 ישלם יותר מסים

העלאת מע"מ ב-1%

מ-1 באוגוסט 2012

4.4מיליארד שקל

התייקרות רוחבית של כל המוצרים למעט פירות וירקות

העלאת מס קנייה על סיגריות

בוצע

כחצי מיליארד שקל

עלייה של בין 2.5 ל-3 שקלים במחיר חפיסה

העלאת מס קנייה על בירה

בוצע

כחצי מיליארד שקל

תיתכן עלייה של כ-4 שקלים במחירה של כוס חצי ליטר

מס מעסיקים בשיעור של 0.6%

מ-1 בינואר 2013 950 מיליון שקל אובדן הכנסות לחברות, ייתכנו פיטורים

העמקת הגבייה – תגבור כוח אדם ברשות המסים ושינויים חקיקתיים

עם אישור החוק בכנסת

כ-2 מיליארד שקל

אין

הארכת תוקף הוראת מס הרכישה

בוצע

כ-300 מיליון שקל

ירידה בכדאיות של השקעה בנדל"ן

2% מס על הכנסות של מעל 67 אלף שקל בחודש

מ-1 בינואר 2013 כחצי מיליארד שקל

בעלי הכנסות גבוהות במיוחד ישלמו יותר מסים

שחרור הרווחים הכלואים של חברות

עם אישור החוק בכנסת

כ-3 מיליארד שקל

אין

ביטול הפחתת המכס על מוצרי אלקטרוניקה בידורית   250 מיליון  שקל

 
אי עדכון המדד בשלוש מדרגות המס הגבוהות   300 מיליון

שקל

 

 

חוק הבטחת המזונות שיזמו ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) ודב חנין (חד"ש) גרר מאבק פרלמנטרי ארוך וממושך והוא קובע כי אשה שהתגרשה תמשיך לקבל את תשלומי המזונות גם בחודש שבו יצאה לחו"ל, מה שעד עכשיו לא ניתן. באחד הסעיפים גם נקבע שאם החייב אינו משלם, המוסד לביטוח לאומי ישלם באותו חודש את המזונות ויגבה את התשלום מהחייב.

 

"הסברי הממשלה - ספין שקרי"

"מדובר בניצול ציני של המציאות", אמרה ח"כ קירשנבאום. "כל החוק של דמי המזונות עולה שלושה וחצי מיליון שקל והוא לא חוק תקציבי. אם בשביל זה צריך גזירות כלכליות כל כך קשות, פשוט אין מה לומר". שרי ישראל ביתנו, אגב, צפויים לתמוך בקיצוצים.

 

"זה עניין זניח, בגלל זה מעלים מע"מ? בגלל זה מטילים גזירות?", תוהה קירשנבאום. "שהאוצר יוציא את האנשים לעבוד, שידאג לשיוויון ויפסיק לשלם לישיבות ואולי ככה יקטין את החור שנוצר בקופת המדינה. החוקים שהוא מונה הם עניין זניח. איך אפשר בכלל להתכסות בהם"?

 

"עמדת האוצר היא הונאה", מוסיף ח"כ חנין. "החוק הזה הוא לא חוק תקציבי והוא לא עולה כסף למדינה. המוסד לביטוח לאומי משמש בעצם מערכת מימון ביניים. זו זריית חול בעיניים והטעייה מכוונת שנועדה כנראה להסתיר את העובדה שעשרות מיליארדים מוזרמים ללא בקרה וללא פיקוח למטרות אחרות. רק לא מזמן ביקשתי דיון בנושא ניסור והדבקת בתי האולפנה שנאמד בעשרות מיליונים ולא קיבלתי תשובה. העלות של זה אגב, היא כמו כל החוקים הפרטיים שלי יחד. הסברי הממשלה הם ספין שקרי. במקום להסתכל על הפיל שנמצא במרכז החדר, מסתכלים על הזבוב שנמצא על הקיר".

 

תירוצים תירוצים. ראש הממשלה ושר האוצר (צילום: אוהד צוינגברג) (צילום: אוהד צוינגברג)
תירוצים תירוצים. ראש הממשלה ושר האוצר(צילום: אוהד צוינגברג)

 

גם יוזמי התיקונים לחוק נכי רדיפת הנאצים מתקוממים הבוקר על הסברי האוצר. מדובר בהצעת חוק רחבה וכוללת המאגדת את הטיפול בניצולי השואה בישראל וכולל הקמת רשות לזכויות הניצולים, השבת רכוש, קצבאות ועוד. ח"כ זאב בילסקי (קדימה) אמר: "אני מצטער ששר האוצר משתמש בניצולי השואה כדי לתרץ העלאת מיסים שפוגעת בראש ובראשונה בשכבות המוחלשות. החקיקה שלי בנושא ניצולי השואה מיועדת לעשיית צדק עם אותם ניצולים שהממשלה הייתה צריכה לדאוג לרווחתם ולא עושה זאת".

 

גם יוזם חוק הפוליו - הקובע כי נפגעי המחלה יקבלו פיצוי על טיפול קלוקל גם אם לא נדבקו בישראל - בטוח שמדובר בתירוץ לא משכנע.

ח"כ ציון פיניאן מהליכוד אמר ש"צר לי שהאוצר משתמש בחוקים חברתיים כמו נכי רדיפת הנאצים וחוק הפוליו כדי לנמק את הגזירות שלו. מדובר בחוקים המהווים תיקון עוול של שנים ואין יותר צודק מהם".

 

לדברי פיניאן, ששרי מפלגתו מובילים את המהלכים האחרונים, "אלו חוקים שהפרידו בין אדם לאדם ללא כל סיבה. המדינה נהגה ברוע לב כשלא חוקקה אותם ואני מציע לאוצר לחפש סיבות אחרות לנמק את הגזירות הכלכליות ולא להתשמש באלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ פאינה קירשנבאום. "איך אפשר להתכסות בזה?
צילום: נועם מושקוביץ
"ספין שקרי". ח"כ דב חנין
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ זאב בילסקי. לא דואגים לניצולים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים