שתף קטע נבחר

הערבים שתקו כשישראל צעדה: "לא מגיע להם"

אולימפיאדה: במדינות ערב לא החמיצו הזדמנות לנסות להשפיל את ישראל גם בטקס הפתיחה. שדרי "אל-ג'זירה" שתקו במחאה כששחר צוברי הניף את הדגל, אחד מהם מלמל: "לא מגיע להם". באיראן חתכו ומחו: "צילמו אותנו מעט, ועברו למשלחת הבאה"

עבור מיליארדי בני אדם ברחבי העולם, טקס הפתיחה של אולימפיאדת לונדון 2012 בלילה שבין שישי לשבת היה אירוע חריג ומרגש של אחדות, אבל בתקשורת הערבית יש - כרגיל - מי שמתעקשים לראות בו עוד הזדמנות להציג את ישראל כיישות מצורעת.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

מיליוני הצופים של רשת "אל-ג'זירה" הקטארית, המקדישה בימים אלה לאולימפיאדה כר נרחב משידוריה, זכו בסוף השבוע לשמוע את צמד שדרי הרשת מלווה בשלל פרטי מידע את כניסתה של כל אחת ממשלחות המדינות המשתתפות במשחקים האולימפיים. אבל מיד אחרי כניסתה של המשלחת מאירלנד, נדמו לפתע השניים - כשעל המרקע הופיעה משלחת ישראל, עם שחר צוברי המניף את דגל הכחול-לבן והמתהדר בסמל המגן-דוד שנצבע על שיער ראשו.

 

את שידור הטקס החגיגי סיקרו עבור "אל-ג'זירה" שני פרשני ספורט מוכרים בעולם הערבי, הקטארי יוסף סיף והתוניסאי עיסאם א-שוואלי. כשבמערכת הכריזה באצטדיון נשמע בחגיגיות השם "ישראל", השניים נדמו, לא לפני שא-שווילי נשמע ממלמל: "זה לא מגיע להם". המחאה של השדרים זכתה בסוף השבוע לסיקור בתקשורת הערבית, וקטע שלה אף הועלה ליוטיוב, תחת הכותרת: "עיסאם א-שוואלי מסרב לדבר עם כניסת היישות הציונית".

 

אגב, מי שעוד זכתה לשתיקה מצד השדרים הערבים היא המשלחת ממיאנמר, על רקע מהומות שאירעו לאחרונה במדינה האסיאתית ושבהן נהרגו לפי דיווחים מאות מוסלמים על-ידי ארגונים קיצוניים.

 

אולימפיאדת לונדון - אזור מיוחד ב-ynet

 

כבר ביום שישי, ערב פתיחת המשחקים, אפשר היה להבין שמדינות ערב מתכוונות לנצל גם הפעם את האולימפיאדה כדי להפגין כלפי ישראל הכול חוץ מרוח אולימפית. נבחרת הג'ודו הלבנונית ששובצה לאותו אולם אימונים עם נבחרת ישראל, דרשה מהמארגנים להציב בין הנבחרות מחיצה כדי לא לראות את הג'ודוקאים בכחול-לבן. המארגנים, בהחלטה תמוהה, נעתרו לבקשתם.

 

ערב המשחקים התנהלו בחלק ממדינות ערב דיונים ערים סביב השאלה האם על נציגי המדינות הללו באולימפיאדה להתחרות ביריבים ישראלים אם יוגרלו להתמודד עמם. קולות נגד התייצבות לתחרויות מול ישראלים נשמעו בין השאר במצרים ובאלג'יריה, אולם לא דווח על החלטה רשמית בעניין. בעבר החרימו ספורטאים ממדינות ערב והאיסלאם ספורטאים ישראלים, כולל ההחרמה המפורסמת של ג'ודוקא איראני אלוף עולם באולימפיאדת 2004, החרמה שעלתה לו במדליה.

 

המשלחת האיראנית. לחבר'ה בטהרן הם נראו לא שמחים ()
המשלחת האיראנית. לחבר'ה בטהרן הם נראו לא שמחים

 

ובאיראן, האזרחים כלל לא קיבלו אפשרות לראות את משלחת ישראל צועדת בטקס הפתיחה בשידור ישיר בטלוויזיה הממלכתית. סביר להניח שהרשויות בטהרן בחרו להעביר את קטעים מהטקס בשידור דחוי וערוך, כיוון שלא רצו לחשוף את האזרחים במדינה השמרנית לספורטאיות בלבוש "לא צנוע",

וכמובן ביקשו למנוע מצב שבו משלחת ישראל תוצג על המסך. יצוין כי בין משלחת איראן למשלחת ישראל במצעד המשלחות הפרידו רק שתי נבחרות - אלה של עיראק ושל אירלנד.

 

למרות זאת, אתר האופוזיציה האיראנית "כלמה" דיווח כי איראנים רבים נשארו בלילה ערים וצפו בטקס בשידור ישיר דרך ערוצי הלוויין. לפי הדיווח, האיראנים "לא שמחו לצפות במשלחת שלהם לבושה במדים לא הולמים ובפנים לא ממש שמחות". באתר נמתחה ביקורת על כך שהמצלמות בלונדון לא התמקדו זמן רב ב-53 חברי המשלחת האיראנית, "בניגוד למדינות אחרות, אפילו קטנות יותר, ומשלחות קטנות יותר". באתר הלינו על כך שהבמאי הבריטי בחר לעבור מהר למשלחת הבאה, זו של עיראק.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתף דודי כהן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages
המשלחת הישראלית צועדת בטקס הפתיחה
צילום: Gettyimages
מומלצים