שתף קטע נבחר

צילום: AFP

רומני גייס מיליון דולר בארץ והרגיז את הפלסטינים

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב קיבל 25-50 אלף דולר מכל אחד מ-40 תורמים אמריקנים שהצטרפו אליו לארוחה בירושלים. הוא הרגיז את הפלסטינים כשאמר: "התרבות היהודית הפכה את היהודים למצליחים כלכלית יותר מהפלסטינים"

המועמד הרפובליקני לנשיאות ארצות הברית, מיט רומני, סיים היום (ב') את ביקורו בישראל עם יותר ממיליון דולרים שגייס לקמפיין הבחירות שלו. התרומות אינן של ישראלים, אלא של תומכי המפלגה הרפובליקנית שהגיעו לירושלים במיוחד לארוחת הבוקר עם המועמד לנשיאות. יותר מ-40 תורמים באו לארוחה עם רומני, וכל אחד מהם התחייב לתרום בין 25 אלף דולר ל-50 אלף דולר, למסע של בעלי ההון להפלת הנשיא המכהן ברק אובמה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

לא ברור עד כמה ישנה הביקור בארץ הקודש את עמדת המצביעים היהודים בארה"ב, שמרביתם תומכים באופן מסורתי במועמד הדמוקרטי, אבל מה שברור הוא שרומני הצליח לעשות את מה שהוא יודע כנראה לעשות הכי טוב - לגרוף כסף. בין לבין הוא הצליח גם להרגיז את הפלסטינים, כשלא הזכיר אותם בנאומו אתמול אפילו פעם אחת. בארוחת הבוקר היום הוא כבר הזכיר אותם, כשאמר: "התרבות היהודית היא מה שהפך את היהודים למצליחים כלכלית יותר מהפלסטינים".

 

מיט רומני ורעייתו אן לצד רה"מ נתניהו ורעייתו שרה (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
מיט רומני ורעייתו אן לצד רה"מ נתניהו ורעייתו שרה(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

 

דבריו של רומני הרגיזו את הפלסטינים, ויו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר בתגובה: "זו הצהרה גזענית, והאיש הזה אינו מבין שהכלכלה הפלסטינית אינה יכולה למצות את הפוטנציאל שלה מכיוון שיש כיבוש ישראלי. נראה לי

שלאיש הזה חסר מידע, חזון והבנה של האזור הזה ותושביו. חסר לו גם מידע על הישראלים עצמם. לא שמעתי שום גורם ישראלי רשמי מדבר על עליונות תרבותית".

 

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שמועמד לנשיאות ארה"ב מגייס בישראל תרומות לקמפיין שלו. הקמפיין של רומני מקבל תרומות רק מאזרחים אמריקנים, בהתאם לחוק הבחירות. עוד לפני שגרף מיליון דולר בישראל, הספיק רומני לגייס שני מיליון דולר באירוע דומה בלונדון.

 

רומני, מורמוני אדוק, ביטא בנאומו בארוחת הבוקר בירושלים את אמונתו שהקמת ישראל ומה שקורה בה הם נס אלוהי. "אני מתרשם עמוקות מידהּ של ההשגחה העליונה, בכל פעם שהיא בוחרת להתגלות, וכך גם מגדלות הרוח האנושית, ומהאופן שבו אנשים פרטיים המחפשים את הגדולה וחותרים למטרה כלשהי מסוגלים לבנות ולהשיג דברים שיכולים להיעשות רק על-ידי מי שנוצרים בצלם אלוהים", אמר רומני.

 

רומני נואם בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
רומני נואם בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

הוא הוסיף: "באתי לכאן עם תחושה עמוקה של צניעות, כשאני מתבונן סביבי באנשים הנהדרים שהשיגו דבר נהדר, וגם תחושה של חיבור רוחני, מתוך הכרה בכך שיד ההשגחה העליונה בונה את המקום הזה והופכת אותו לעיר קדושה".

 

עריקאת גינה את רומני גם על שכינה את ירושלים "בירת ישראל" במהלך

ביקורו בארץ. "אנחנו מגנים את ההצהרות האלה. מי שמדברים על פתרון של שתי מדינות צריכים לדעת שלא יכולה להיות מדינה פלסטנית בלי מזרח ירושלים". עריקאת אמר כי "מה שהאיש הזה עושה כאן זה רק לקדם קיצוניות, אלימות ושנאה, וזה לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת. הצהרותיו רק נותנות פרס לכיבוש ולתוקפנות".

 

גם דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי הצהרות רומני אינן מועילות. "הן מכשול בפני הסכם שלום, וסותרות את העמדות שהביע הממשל האמריקני בעבר". מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, יאסר עבד רבו, אמר: "על מכתיבי המדיניות האמריקנים לנטוש את דרך הצביעות ולהפסיק לנסות לגרוף קולות על חשבון זכויות העם הפלסטיני".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המועמד לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, בירושלים
צילום: גיל יוחנן
רומני בכותל המערבי
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים