שתף קטע נבחר

צילום: AFP

היועץ של רומני לעיתונאים בפולין: שקו לי בתחת

מיט רומני ממשיך במסע העולמי שלו - ובתקריות המביכות. קצין העיתונות שלו איבד את סבלנותו כשעיתונאים הציקו לו בנוגע לכעס שעוררו דבריו בבריטניה ובישראל, וסיפק פאדיחה משלו

בלונדון הוא עצבן את הבריטים, בירושלים הוא הרגיז את הפלסטינים, ועכשיו מסתבך מיט רומני גם בפולין. המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב ביקר היום (יום ג') בפולין, והניח זר באנדרטה לזכר מרד גטו ורשה. את האווירה הממלכתית והמכובדת הפר קצין העיתונות שלו, ריק גורקה, שהעיתונאים עוררו את זעמו. "שקו לי בתחת", אמר להם היועץ הבכיר באלגנטיות.

 

רומני ורעייתו באנדרטה (צילום: AP) (צילום: AP)
רומני ורעייתו באנדרטה(צילום: AP)

 

רומני גייס מיליון דולר בארץ והרגיז את הפלסטינים

סין נגד רומני בעניין ירושלים: נץ חסר אחריות

רומני: ישראל והפלסטינים יקבעו גבולות שתי המדינות

 

העיתונאים שליוו את רומני לחצו עליו להשיב לשאלותיהם בנוגע לתקריות שעוררו דבריו בבריטניה ובישראל. כשהתעקשו, איבד גורקה את שלוותו ואמר: "שקו לי בתחת, זה מקום קדוש לעם הפולני. תראו קצת כבוד".

 

גורקה גם אמר לעיתונאי "לדחוף את זה" ("shove it"), ברמיזה נוספת לאיבר המשמש לישיבה. לאחר חצי שעה הוא התקשר להתנצל.

 

רומני וגורקה במטוס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רומני וגורקה במטוס(צילום: AFP)
 

הזוג רומני עם לך ולנסה, ברגע דיפלומטי יותר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הזוג רומני עם לך ולנסה, ברגע דיפלומטי יותר(צילום: AFP)

 

פליטת הפה האחרונה הזו מצטרפת לשתיים שאירעו מוקדם יותר במסע העולמי הראשון של רומני, שנועד למצב אותו כמי שמתמודד היטב גם בנושאי מדיניות חוץ. לפני שהגיע לבריטניה הוא הטיל ספק ביכולתה של לונדון להתמודד עם אבטחת המשחקים האולימפיים. בירושלים הצליח רומני לגייס מיליון דולר מתורמים, אך עורר את זעמם של הפלסטינים כשאמר לתורמים: "התרבות היהודית היא מה שהפך את היהודים למצליחים כלכלית יותר מהפלסטינים".

 

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, אמר בתגובה: "זו הצהרה גזענית, והאיש הזה אינו מבין שהכלכלה הפלסטינית אינה יכולה למצות את הפוטנציאל שלה מכיוון שיש כיבוש ישראלי. נראה לי שלאיש הזה חסר מידע, חזון והבנה של האזור הזה ותושביו. חסר לו גם מידע על הישראלים עצמם. לא שמעתי שום גורם ישראלי רשמי מדבר על עליונות תרבותית".

 

עריקאת גינה את רומני גם על שכינה את ירושלים "בירת ישראל" במהלך ביקורו בארץ. "אנחנו מגנים את ההצהרות האלה. מי שמדברים על פתרון של שתי מדינות צריכים לדעת שלא יכולה להיות מדינה פלסטנית בלי מזרח ירושלים".

 

דבריו של רומני על ירושלים הביאו גם לתגובה מדינית מצדה של סין. הצהרה סינית רשמית הגדירה את הערותיו כ"נציות" וטענה כי אלו התעלמו ממעמדה הרגיש של בירת ישראל. "בדבריו, הוא הזניח לחלוטין את העובדות ההיסטוריות ופעל בחוסר אחריות, מתוך מניעים אלקטוראליים", הצהירה בייג'ינג.

 

ואילו נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד טען בפשטות כי ביקורו של רומני הוא בבחינת "נשיקות לכפות רגליה של המדינה היהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומני בפולין.
צילום: gettyimages
גורקה (משמאל). "דחוף את זה"
צילום: AP
מומלצים