שתף קטע נבחר

נשק גרעיני לאיראנים. מי אמר שזה רע?

במשחק הזה - ככל שהנזק מהתנגשות יגדל, כך יקטן הסיכוי להתנגשות. קחו לדוגמה את הודו ופקיסטן

עולם בלי נשק גרעיני איראני הוא עולם טוב יותר, עד ששוכחים שיש לנשק גרעיני איראני גם יתרונות, שכדאי להיות ערים להם. כאשר מחשבים את מאזן העלות-תועלת של מלחמה נגד איראן, יש לקחת בחשבון גם את הפסד התועלת שתצמח מנשק גרעיני בידי איראן. נשק גרעיני בידי איראן יוביל למאזן אימה במזרח התיכון. יש בכך גם יתרונות.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet:

אין אלטרנטיבה לביבי / זיו תדהר

ביבי דופק אותך, אז למה אתה מצביע לו? / ישי מישור

 

יתרון ראשון של מאזן אימה במזרח התיכון הוא יצירת אפקט המפחית את ההסתברות למלחמה. כאשר הנזק הצפוי ממלחמה גדל, הצדדים הופכים זהירים יותר. הפילוסוף ראסל דימה את המלחמה הקרה למצב שבו שני נערים פוחזים שועטים זה לעבר זה עם מכוניותיהם, וכל נער צריך לבחור אם לסטות או לא. אם אחד לא יסטה, והשני יסטה - אזי מי שלא יסטה ירוויח יוקרה חברתית. אבל, אם שניהם לא יסטו - תהא התנגשות ושניהם יפסידו בגדול. ראסל הציג את המשחק הזה כדי להסביר שבהסתברות מסוימת יכולה להיות התנגשות, ועל כן נדרש פירוז נשק גרעיני כללי.

  

שימו לב: במשחק הזה - ככל שהנזק מהתנגשות יגדל, כך יקטן הסיכוי להתנגשות. וכך - אם התנגשות מובילה לשואה אטומית, אזי הסיכוי להתנגשות קטן יותר. הדברים הללו הומחשו בסכסוך ההודי-פקיסטני: שתי המדינות ידעו כמה מלחמות מאז הקמתן. מאז שהן פיתחו נשק אטומי, הסכסוך ביניהם כבר התלבה באופן שבעבר הוביל למלחמות גדולות, אך לא הפעם. הפעם הן היו זהירות יותר. נראה שגם אחת הסיבות שהמלחמה הקרה לא התלקחה מעל ומעבר למה שקרה בה, היה מאזן האימה.

 

יתרה מזאת, במקרה של נשק גרעיני הדדי, לא רק שתי המדינות המסתכסכות תהיינה זהירות יותר, אלא יינתן תמריץ לאומות העולם לעשות כל שהן יכולות למנוע את הסכסוך. הן מבינות, שמלחמה עלולה לגרור את העולם לשואה אטומית. היא עלולה לשבור את הטאבו סביב שימוש בנשק גרעיני, מה שיפתח את שערי הגיהינום בפני האנושות. ועל כן, אם איראן תפתח נשק אטומי, אנו צפויים להתערבות מאסיבית של אומות העולם בסכסוך המזרח התיכוני, כך שהסיכוי ליישובו יגדל.

 

זאת ועוד, נשק גרעיני איראני יכול גם לשפר את ביטחונם של הישראלים ושל הפלסטינים: הוא למשל יכול לתמרץ את החברה הישראלית להפסיק לדבוק בסמלים כמו הר הבית, ארץ ישראל השלמה, ואף לסגת מן הכיבוש או להגיע להסכם פירוז כלל-אזורי.

 

כמובן, לנשק אטומי בידי איראן יש חסרונות עצומים. עולם בלי נשק גרעיני הוא עולם טוב יותר, ועל כן אני מציע לנסות להגיע להסכמי פירוז נשק הדדיים. אבל כשבוחנים את מאזן העלות-תועלת הן של החברה האנושית בכללותה, והן של הישראלים, מתקיפת איראן - יש לקחת בחשבון גם את היתרונות של נשק גרעיני בידי איראן, והם קיימים ומשמעותיים.

 

הכותב הוא מרצה לניתוח משחקי של המשפט

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדינג'אד בכור בטהרן
צילום: EPA
יש גם יתרונות בגרעין. אורי וייס
מומלצים