שתף קטע נבחר

בג"ץ ללינדנשטראוס: חקור פרשת הרפז באישור

הכנסת אמנם אישרה חוק שיאפשר למבקר המדינה היוצא לסיים את חקירת פרשת הרפז, אך הביקורת מבג"ץ לא איחרה לבוא: "טוב היה שלא נברא משנברא", אמרו השופטים, וקבעו כי לינדנשטראוס יוכל לעשות זאת רק באישור המבקר החדש שפירא. לכתוב את הדו"ח הוא יכול להמשיך

שופטי בית המשפט העליון הגבילו היום (א') את החוק שאושר בכנסת, וקבעו כי מבקר המדינה היוצא מיכה לינדנשטראוס לא יוכל לחקור בפרשת הרפז ללא אישור המבקר החדש.

 

דיווחים אחרונים בנושא בחדשות ynet:

גלנט על פרשת הרפז: העובדות נחשפות בהדרגה

ביקורת על המבקר: מה חדש בפרשת הרפז?

היועץ עונה למבקר המדינה: השלם את דו"ח הרפז

 

שופטי בית המשפט העליון עדנה ארבל, אליקים רובינשטיין ועוזי פוגלמן קבעו במהלך דיון בבג"ץ בעתירה נגד חוק הארכת כהונת מבקר המדינה, כי עד לקבלת החלטה סופית בעתירה, לא יוכל לינדנשטראוס להמשיך בחקירת הפרשה ללא אישור מהמבקר המכהן, השופט בדימוס יוסף שפירא. לינדנשטראוס יוכל לסיים לכתוב את הדו"ח בפרשה אם בידיו חומר מספיק לכך עד עתה. ההחלטה התקבלה בהסכמת שני הצדדים.

 

את העתירה הגיש עו"ד שלומי פרידמן, שטען כי החוק עומד בסתירה לחוק יסוד: מבקר המדינה, שבו מוגדרת תקופת כהונתו של המבקר לשבע שנים בלבד. המדינה בתגובתה הודתה כי יש קושי חוקתי בחוק וציינה כי היועץ המשפטי לממשלה התנגד לו, אך מנגד טענה שסמכויותיו של המבקר מצומצמות מאוד, ומלבד חתימת הדו"ח - כל פעולה אחרת מצריכה את אישורו של המבקר הנכנס שפירא. בכך קיבלו למעשה שופטי בג"ץ את עמדת המדינה ושפירא.

 

המבקר יוסף שפירא. המשך חקירה - באישורו (צילום: אוריה תדמור) (צילום: אוריה תדמור)
המבקר יוסף שפירא. המשך חקירה - באישורו(צילום: אוריה תדמור)
  

במהלך הדיון ציינו השופטים פעם אחר פעם כי החוק החדש בעייתי, אך רמזו כי כיוון שזה כבר נחקק, הם לא יבטלו אותו לגמרי. "טוב היה שלא נברא משנברא", פסקו, וטענו כי הוא צמח בצורה לא ראויה, אך הם אינם יכולים לפסול החלטה חקיקתית, ויהיה זה לא נכון אם שפירא יהיה זה שישלים את הדו"ח שאותו הוא אינו מכיר. השופט רובינשטיין ציין: "האמא יכולה להגיד שהילד יפה. הוא לא יפה".

 

העותר עו"ד פרידמן הביע סיפוק מהחלטת בית המשפט והביע תקווה כי השופטים ייענו לעתירתו המלאה ויפסלו את החוק לגמרי. הם ציינו בתום הדיון כי יספקו החלטה מהירה נוכח הזמן הדוחק.

 

חוק לינדנשטראוס בחקיקת בזקלפני כחודש וחצי השלימה הכנסת בחקיקת בזק את "חוק לינדנשטראוס", שנועד להעניק לו ארכה חסרת תקדים של שלושה חודשים מיום סיום כהונתו כדי לסיים כתיבת דו"חות. מדובר רק על דו"חות שלגביהם נמסרו טיוטות למבוקרים. על פי התיקון המבקר יוכל להשלים את הדו"ח בפרשת הרפז, אך מנגד לא ישלים את הדו"ח בפרשת ביביטורס.

 

לינדנשטראוס התייחס לאישור הצעת החוק ואמר: "במערכת בתי המשפט יש אפשרות לכל שופט שמגיע לתום הכהונה. הוא יכול לשבת עוד שלושה חודשים ולנסח כתבי טענות ותיקים שלא סיים עד המועד. השווינו את המצב אצל המבקר למצב שקיים במערכת השיפוטית". עוד הוסיף: "אני חושב שחקיקה פרסונלית היא בעייתית ואני לא בטוח שצריך לתקן גם את חוק היסוד, אבל אני לא יכול להתעלם מכך שמתן שלושת החודשים יאפשר בדיקה מעמיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לינדנשטראוס. די חומר בידו?
צילום: גיל יוחנן
הרפז. חקירה שלא הסתיימה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים