שתף קטע נבחר

ביקורת על המבקר: מה חדש בפרשת הרפז?

מדוע המליץ מבקר המדינה לפתוח בחקירה פלילית בפרשת בועז הרפז? גורמים משפטיים בכירים המעורים בפרשה העריכו שהסיבה היא שהמבקר אינו מעוניין להעביר חומרים לארז וינר. לשכת המבקר: הוא קיבל חומרים רבים

גורמים משפטיים בכירים המעורים ב"פרשת הרפז" מתחו הלילה (יום א') ביקורת על המלצת מבקר המדינה לפתוח בחקירה פלילית, וטענו כי בניגוד לדברי המבקר, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אין בתשובת הרפז לטיוטת הדו"ח כל מידע חדש. הם הודו שמדובר בתככים ובלחישות בצמרת הביטחונית, אך לא כאלה המהווים עבירה פלילית.

  

"לא ברור לנו מדוע המבקר החליט שיש מקום לפתוח חקירה פלילית נגד המעורבים בפרשת הרפז. הרי כל החומר שמונח כעת בפני המבקר היה ידוע לו כבר קודם לכן. הסיבה היחידה שאנחנו יכולים לחשוב עליה היא שהמבקר משום מה לא רוצה להעביר חומרים לארז וינר, כפי שזה דרש בעתירתו לבג"ץ, ולכן החליט לבקש מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בעוד חקירה פלילית בפרשה כדי לא למסור את החומרים", טענו הגורמים.

  

חצי הביקורת שלהם הופנו גם לתזמון הבקשה של המבקר. הם תמהו מדוע המבקר "נזכר" דווקא עכשיו לבקש חקירה פלילית בנושא והוסיפו: "אם המבקר חשב שיש כאן היבטים פליליים, מדוע מלכתחילה לא העביר את טיוטת הדו"ח ליועץ המשפטי לממשלה על פי סעיף 14 ג'", אותו סעיף שמעבירים על פי חשד לעבירות פליליות. "כל העניין נראה לנו תמוה ומוזר, המבקר עלה על עץ גבוה מדי בנושא זה".

  

בלשכת המבקר הגיבו על טענתו של וינר לפיה לא קיבל לידיו חומרים הנוגעים לחקירתו, ואמרו כי בניגוד לנוהג המקובל במשך שנים רבות במשרד מבקר המדינה, קיבל וינר הרבה יותר ממה שקיבלו עד כה מבוקרים. לדברי הגורמים, קיבל וינר את כל החומרים הרלוונטיים לגביו, את כל הטיוטה, את כל תמלילי השיחות, ואף את כל הקטעים שאחרים מזכירים אותו ושנעשה בהם שימוש בדו"ח.

  

גורמים משפטיים בכירים המעורים בפרשת הרפז העריכו אמש שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, יורה על בדיקה ראשונית של פרשת הרפז כדי לבחון אם יש להורות על חקירה פלילית חדשה בפרשה בעקבות מכתבו של מבקר המדינה שבו ביקש לבחון היבטים פליליים נגד המעורבים בפרשה. בשלב הראשוני ככל הנראה ייבחן כל החומר שהעביר המבקר, ואם יעלה חשד פלילי, יורה היועץ למשטרה לחדש את חקירתה בעניין. וינשטיין מתכוון להמשיך לערוך היום דיונים והתייעצויות בנושא זה וייתכן שיבקש אף הבהרות נוספות מהמבקר על מנת לבחון אם יש מקום להורות על חקירה פלילית.  

 

ביום חמישי האחרון נחשף ב-ynet כי מבקר המדינה שלח מכתב ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד המעורבים בפרשת הרפז על רקע מידע חדש שהגיע לידי המבקר. המידע החדש נעוץ בתשובתו של בועז הרפז לטיוטת דו"ח המבקר. לדברי גורמים במשרד המבקר, יש חומרים חדשים המחייבים בחינת היבטים פליליים בפרשה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תשובתו לטיוטה. בועז הרפז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים