שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס, AP, AFP

שבוי בסוריה: "ג'יהאדיסטים בריטים פעילים"

צלם בריטי נשבה בידי "ג'יהאדיסטים" בצפון סוריה, עם עמיתו ההולנדי, וסיפר כי חלק מהם דיברו אנגלית במבטא לונדוני. לדברי חברו, לא היה ביניהם אף סורי

על איראנים כבר שמענו, אבל האם פעילי ג'יהאד מבריטניה פועלים בסוריה? צלם בריטי, ג'ון קנטלי, שהיה אסור במשך שבוע במחנה בסוריה עם עמית הולנדי, סיפר היום (יום א') כי חלק משוביו היו בריטים. השניים שוחררו בהתערבות "צבא סוריה החופשי", ארגון המורדים החמוש המרכזי.

 

מורדים בחלב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מורדים בחלב(צילום: AFP)

 

"היו בסך הכול כ-30, כתריסר דיברו אנגלית ולתשעה מהם היה מבטא לונדוני", סיפר קנטלי ל"סנדיי טיימס" הבריטי. קנטלי ועמיתו מהולנד, ירון ארלמנס, נחטפו ב-19 ביולי בצפון סוריה ושוחררו כעבור שבוע. מיד לאחר השחרור סיפר ארלמנס כי "לא היה אף סורי" באותו מחנה שתואר כמחנה "ג'יהאדיסטי".

 

קנטלי תיאר את שוביו כ"ג'יהאדיסטים שמוכנים למות במלחמת קודש נגד אסד. איסלאמיסטים פונדמנטליים שיש להם משימה – לגרום למוסלמים הרעים לפעול לפי השריעה (ההלכה האיסלאמית)".

 

"הם הגיעו מפקיסטן, מבנגלדש, מבריטניה, מצ'צ'ניה", אמר קנטלי ל-BBC וסיפר כי כמה משוביו הבריטים היו "נקמניים" במיוחד. הוא סיפר כי הם איימו להרוג אותו מספר פעמים ואף השחיזו סכינים, לכאורה כדי לערוף את ראשו. הוא וחברו נפצעו כשנורו במהלך ניסיון בריחה כושל.

 

הדיווח האחרון מדגיש את החשש בקהילה הבינלאומית מפני חדירת כוחות של ארגוני טרור לסוריה, לנוכח הריק שנוצר באזורים מסוימים עם נסיגת כוחות הנשיא בשאר אסד והפילוג בקרב האופוזיציה.

 

האופוזיציה המפולגת למשטרו של אסד כוללת איסלאמיסטים וחילונים, כורדים וערבים, סונים ואנשי מיעוטים דתיים, עריקים מהצבא לצד מתנגדי המשטר שנהגו לרדוף בעבר, לוחמים בשטח וגולים מחוץ למדינה.

 

פילוג או פלורליזם?

על עומק הפילוג מעידה גם העובדה שבשבוע האחרון העלו שלושה ארגונים שונים הצעות לממשלת מעבר. ראש המועצה הלאומית הסורית (SNC), ארגון הגג המתיימר לייצג את האופוזיציה, אמר כי תוך שבועות יחלו שיחות ליצירת ממשלה. למחרת הציע "צבא סוריה החופשי" הצעה אחרץ שקראה ליצור מועצת הגנה שתשלב כוחות צבאיים ואזרחיים. ביום שלאחר מכן הכריזה קבוצה שפרשה מהמועצה הלאומית על יצירת חזית אופוזיציה חדשה שתיצור ממשלה.

 

אך מה שמדאיג בעיקר את המערב הם הלוחמים בסגנון אל קאעידה שדוגלים במשנה איסלאמיסטית סונית בדלנית. גם אנשי האופוזיציה החילונים וחברי המיעוטים הדתיים מודאגים.

 

עם זאת, יש הרואים פן חיובי לשברים באופוזיציה וטוענים כי הם מעידים על פלורליזם לאחר עשרות שנות דיכוי תחת משטר משפחת אסד. "זו חברה פוליטית שקמה אחרי כלום, כך שהגיוון נורמלי ובריא", אמר נאדים שהדי, מומחה למזרח התיכון מצוות החשיבה London's Chatham House.

 

"הטיעון בדבר חוסר האחידות של האופוזיציה והעובדה שהאופוזיציה לא מהווה חלופה למשטר שימשו בעבר כתירוץ לא לפעול. עלינו לעזור לאופוזיציה להכין תוכנית למעבר וליצור אלטרנטיבה", טען.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך סרטון שפרסמו המורדים, שבו נראים לכאורה לוחמים איראנים שנשבו
צילום: EPA
מומלצים