שתף קטע נבחר

צילום: AFP

לאסד נותר חלל: האסטרונאוט הסורי הראשון ערק

מוחמד פארס זכור לסורים כמי שבעת שליחותו לחלל ב-1987 שוחח עם חאפז אסד. כעת הוא מפנה גב לבנו בשאר - ומכריז על הצטרפות למורדים. אחרי "טיהור דמשק", צבא אסד ממשיך להילחם בחלב. המורדים פרסמו סרטון עם 48 חטופים איראנים

חלליות רודפות אחריך, בשאר: נמשך גל העריקות ממשטרו של נשיא סוריה, בשאר אסד, ולפי דיווחים היום (א'), העריק התורן הוא הגנרל מוחמד פארס, האסטרונאוט הראשון בתולדות סוריה. גורמי אופוזיציה סוריים פרסמו סרטון וידאו שבו מאשר הגנרל פארס כי ערק לשורות המורדים, וכי הוא נלחם כעת נגד צבא אסד בצפון סוריה.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

בסרטון הווידאו שהוקלט בחלב הביע האסטרונאוט הסורי הראשון הזדהות עם "צבא סוריה החופשי", הארגון החמוש המבוסס ביותר של המורדים, ואיחל לו הצלחה. רוב הסורים זוכרים את פארס משיחת וידאו מפורסמת שערך עם נשיא סוריה לשעבר, חאפז אסד, אביו של הנשיא הנוכחי בשאר, בזמן שהותו בחלל עם עמיתיו האסטרונאוטים ב-1987.

 

פארס נולד בחלב ב-1951, והגיע לתחנת החלל מיר ב-22 ביולי 1987 במסגרת תוכנית החלל של ברית המועצות. הוא שהה בחלל עם שני אסטרונאוטים רוסים במסגרת שיתוף הפעולה בין סוריה לסובייטים בתחום החלל באותה התקופה. הוא ערך בחלל ניסויים מדעיים. יצוין כי בתקשורת הערבית מגדירים אותו אסטרונאוט אף שטס לחלל עם הסובייטים, המכנים עצמם "קוסמונאוטים".

 

השיחה ההיסטורית בין האסטרונאוט הסורי לחאפז אסד ב-1987:

 

בתוך כך נמשכים הקרבות העזים בין המורדים לבין צבאו של אסד בעיר חלב, העיר הגדולה ביותר בסוריה והבירה הכלכלית שלה. לפי האופוזיציה הסורית, צבא אסד תקף הבוקר בשכונת סלאח א-דין בעיר, והקרבות בין הצדדים נמשכים גם בכמה אזורים אחרים בה.

 

לפי ארגון האופוזיציה הסורי Syrian Observatory of Human Rights שמושבו בלונדון, הצבא הסורי הפגיז הבוקר מטרות בשכונת סלאח א-דין שעליה הוא צר, אך המורדים טוענים כי הם עדיין מחזיקים בחצי מהשכונה. קרבות נמשכו גם בשכונות חמדאנייה, סוקרי ואל-אנסרי.

 

הסרטון שבו מוצגים החטופים האיראנים:

 

הקרבות בחלב נמשכים, אך בדמשק נראה כי המורדים הוכנעו לפי שעה. צבא סוריה הודיע אתמול כי השיב לעצמו במלואה את השליטה על הבירה הסורית, אחרי שלושה שבועות של קרבות בכמה משכונות הבירה, שבשיאן בוצע הפיגוע שבו חוסלו ארבעה מאנשי הצמרת הביטחונית של אסד.

 

הבוקר פרסמה רשת "אל-ערבייה" סרטון וידאו שבו מצולמים 48 אזרחים איראנים שנחטפו בידי המורדים בסוריה, הטוענים כי מדובר בשליחים של אנשי משמרות המהפכה האיראניות המסייעות לאסד. המורדים מכנים את החזקתם "מעצר", אולם

הטלוויזיה הממלכתית באיראן טענה אתמול כי מדובר בחטיפה וכי ה"חטופים" הם עולי רגל איראנים שביקרו באתר קדוש למוסלמים השיעים ליד דמשק. המורדים בסוריה טענו בסוף השבוע כי אלפי חיילים איראנים הגיעו למדינה כדי לסייע לאסד לייצב את משטרו.

 

בסרטון שפורסם היום אומר קצין מ"צבא סוריה החופשי" כי האיראנים נשלחו לדמשק למשימת תצפית ומעקב אחרי המצב בעיר. "במהלך החקירה עמם התברר שיש ביניהם קצין איראני הפועלים במסגרת משמרות המהפכה", ציין, והציג שתי תעודות של אחד החטופים - אחת המצביעה על כך שמדובר באיש צבא ואחרת שלפיה הוא תייר. הקצין איים לפגוע ביעדים איראניים בסוריה: "גורלם של כל האיראנים הפועלים בשטחה של סוריה יהיו כמו של החטופים האלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקוסמונאוט הסורי מוחמד פארס
מומלצים