שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחאת העיתונים במצרים: דפים לבנים
  הבית העליון של הפרלמנט במצרים, הנשלט בידי האחים המוסלמים, מינה בשבוע שעבר עורכים לעיתונים הממסדיים. בתגובה, נמנעו בעלי טורים מלכתוב והשאירו חלל לבן

  המאבק בין העיתונאים במצרים לבין תנועת האחים המוסלמים והנשיא מוחמד מורסי, איש התנועה, צבע את טורי הפובליציסטים בלבן. לאחר שבשבוע שעבר מינה הבית העליון של הפרלמנט את עורכי העיתונים הממסדיים, קראו עורכים אחרים לכותבי הטורים להימנע מלפרסם את דעותיהם לאות מחאה.

   

  הוחרמו עותקי עיתון שהעליב את מורסי

   

  טורים לבנים. רוב המוחים נמנים עם הזרם הליברלי (צילום מסך) (צילום מסך)
  טורים לבנים. רוב המוחים נמנים עם הזרם הליברלי(צילום מסך)
   

  הקריאה החריגה זכתה להיענות בעיקר בקרב הכותבים בעיתונים שנמצאים בבעלות פרטית וחלקם לא פרסמו טורי דעה ביום חמישי שעבר. התוצאה – חללים לבנים בעיתונים, מלווים לעתים בהערות מחאה. רוב הכותבים שנענו לחרם משתייכים לזרם הליברלי והעצמאי, שהמינויים אינם נוגעים לו ישירות. המוחים טוענים כי מינוי העורכים מעיד על ניסיון מצד האחים המוסלמים להשתלט על מוסדות העיתונות שנמצאים בבעלותה של המדינה.

   

  ב"אל-מסרי אל-יום", שידוע כעיתון ליברלי, פרסמו שלושה טורים ריקים במקום טורים של כותבים קבועים. ב"אל-ווטן" נמנע אפילו העורך הראשי מכתיבה באותו יום ובחלל הלבן נכתב משפט בודד: "הטור הריק הזה הוא במחאה על הניסיונות של האחים המוסלמים להשתלט על העיתונות הלאומית ומוסדות התקשורת שהם בבעלות העם המצרי, כפי שעשתה מפלגתו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק".

   

  מסר דומה נכתב גם בטור הריק ב"א-תחריר" וכך גם ב"אל-יום א-סאבע" הנפוץ. בעיתון "א-שורוק" העצמאי הסתפקו בביקורת בפינת הקריקטורות: אחת מהן תיארה את עורכי העיתונים במצרים החדשים מנשקים את ידו של הבית העליון במצרים שמינה אותם לתפקידם.

   

  העורכים מנשקים את ידי הבית העליון. קריקטורה ב"א-שורוק" (צילום מסך) (צילום מסך)
  העורכים מנשקים את ידי הבית העליון. קריקטורה ב"א-שורוק"(צילום מסך)

   

  העורכים החדשים השיבו למוחים תוך שימוש במינוחים של מתנגדי המשטר הקודם. עורך העיתון הממסדי "אל-גומהוריה", עבד א-רחים, אמר: "זהו רק חיסול חשבונות בין האחים המוסלמים לבין הזרם השמאלי מחד ובין האחים המוסלמים לבין כותבים המשתייכים למנגנון ביטחון המדינה של המשטר הקודם מאידך".

   

  הוא ענה גם למי שטענו כי הוא משתייך לאחים המוסלמים: "חלק גדול ממי שעומד מאחורי

  ההאשמות האלה הם עיתונאים שהיו משתפי פעולה של מנגנון ביטחון המדינה בזמן מובארק. אחד מהם היה משתף פעולה של ישראל ונטש את כתב העת שלו עם חובות של יותר ממיליארד לירות מצריות".

   

  אתמול נרשמה עליית מדרגה נוספת במאבק בין העיתונים לבין השלטון המצרי, כשאנשי משרד הפנים אספו עותקים של העיתון "א-דוסתור" לאחר שאזרחים התלוננו כי הוא מטיח עלבונות בנשיא מורסי. המתלוננים פנו למשרד הפנים וטענו כי העיתון מעליב בכך את העם המצרי כולו ומנסה להסית לאנרכיה במצרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחאת העיתונים במצרים: דפים לבנים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הטורים הלבנים בעיתונים. "מחאה על הניסיונות של האחים המוסלמים להשתלט על העיתונות הלאומית"
  צילום מסך
  מומלצים