שתף קטע נבחר

יחימוביץ': "השתלחות נתניהו בנשיא פרס - גסה"

יו"ר מפלגת העבודה התייצבה לצד נשיא המדינה, לאחר שמקורבי ראש הממשלה תקפו את פרס בעקבות דבריו על איראן. "הנשיא אמר דברים שבטאו דאגה ואחריות עמוקים למעמדה ולביטחונה של מדינת ישראל, ומוטב לנתניהו שיקשיב לנשיא היטב", אמרה

סערה במערכת הפוליטית בעקבות ההתבטאות של נשיא המדינה שמעון פרס נגד תקיפה באיראן והתגובה הערב (יום ה') של מקורבי ראש הממשלה שביקרה את הנשיא על טעויות שלדבריהם הוא עשה בעבר.

 

מתקפת הנגד:

מקורבי נתניהו נגד פרס: טעה גם בכור בעיראק

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', תקפה את ראש הממשלה, בנימין נתניהו. היא אמרה כי השתחותו של נתניהו בנשיא "היא תוקפנית וגסה והעובדה שהוא מסתתר מאחורי מקורבים אינה מפחיתה מחומרת תגובתו". לדבריה, "מוסד הנשיאות הוא המוסד החשוב והמוערך במדינה והנשיא עצמו מקובל ומוערך על הציבור כולו".

 

נתניהו ופרס בימים טובים יותר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ופרס בימים טובים יותר(צילום: גיל יוחנן)

 

יחימוביץ' הוסיפה כי "הנשיא אמר דברים שבטאו דאגה ואחריות עמוקים למעמדה ולביטחונה של מדינת ישראל, ומוטב לנתניהו שיקשיב לנשיא היטב ויפנים את הדברים".

 

ח"כ נחמן שי מקדימה אמר כי "הניסיונות לסתום את פיו של הנשיא פרס הם מגוחכים ופתטיים". לדבריו, "הנשיא פרס מתבטא מתוך אחריות ואפילו בסמכות כמי שנוהג 'זקן השבט'. ראוי להאזין לקול הצלול והשקול של נשיא מדינת ישראל".

 

מנגד, ח"כ מירי רגב מהליכוד התייצבה לצד ראש הממשלה: "אמירותיו של הנשיא פרס הן חסרות אחריות. הדברים לא מפתיעים אותי. פרס שגם בעבר לא גיבה את ראש הממשלה דאז מנחם בגין לפני התקיפה של הכור בעירק, נשאר אותו פרס - שמאלן תבוסתן וחתרן, שאינו מגבה ראשי ממשלות". היא אמרה כי "בעקבות התנהגות זו אני בודקת אפשרות להפסיק את כהונתו. אני מצפה מהנשיא פרס שלא יעסוק בסוגיות שהם באחירות ראש הממשלה. אין בעולם נשיא שמגבה נשיא מדינה אחרת ולא את המדינה שהוא מייצג". 

 

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, הוסיף: "חבל שנשיא המדינה חוזר להיות שמעון פרס המוכר של אוסלו ומציע לנו שוב להמר על ביטחון אזרחי המדינה ולסמוך על יהיה בסדר. אם בגין היה מקשיב לפרס בזמנו, סדאם חוסיין היה תוקף אותנו במלחמת המפרץ בטילים מסוג אחר לחלוטין. ואם רבין היה מקשיב פחות לפרס בזמנו, לא היינו מקבלים בסיס טרור וטילים בעזה שמאיימים על הדרום וגוש דן. אי אפשר להפקיר את ביטחון המדינה למען חיבוקים ומדליות מעבר לים".

 

"צריכים ללכת יחד עם אמריקה"

"ברור לנו שאנחנו לבד לא יכולים לעשות את זה. אנחנו יכולים לדחות את זה, אבל ברור לנו שאנו צריכים ללכת יחד עם אמריקה", אמר פרס בראיון לערוצי הטלוויזיה. נשיא המדינה התייחס לדברים מוושינגטון ולהבטחותיו של נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה. "זהו אינטרס אמריקני והוא רואה את האינטרס הזה. אובמה לא אומר את זה רק כדי לסבר את אוזנינו". פרס אמר עוד כי אמנם "ישראל צריכה לסמוך על עצמה, אבל זה לא אומר שהיא צריכה לוותר על ידידים. כשאני אומר - יש לי זכות להגנה עצמית, זה לא אומר שיש לי חובה להיות ברוגז עם כולם, מה פתאום".

 

מקורבי נתניהו זעמו על הדברים: "פרס גם שכח שהיו לו לפחות שלוש טעויות קרדינליות הקשורות לביטחון המדינה. הוא טעה כשחשב שאחרי הסכמי אוסלו יהיה פה מזרח תיכון

 חדש, ובפעול התהליך גבה יותר מ-1,000 קורבנות ישראלים ופיגועי טרור שיצאו מהשטחים שמסר לפלסטינים".

 

המקורבים המשיכו במתקפה: "הוא טעה כשאמר שאחרי ההתנתקות יהיה שלום מעזה, ובפועל נורים משם טילים על אזרחי ישראל והטעות הכי גדולה היתה ב-81', כשחשב שהפצצת הכור בעיראק היא טעות. למזלם של אזרחי ישראל, ראש הממשלה בגין התעלם ממנו. רק אתמול אמר מנהיג איראן, אייתוללה עלי חמינאי, שישראל תימחק מהמפה, אז אסור שלמשטר הזה תהיה פצצת אטום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ שלי יחימוביץ'
צילום: גיל יוחנן
מומלצים