שתף קטע נבחר

מקורבי נתניהו נגד פרס: טעה גם בכור בעיראק

הנשיא פרס אמר לערוצי הטלוויזיה כי אסור לתקוף לבד באיראן ומקורבי ראש הממשלה זועמים. "פרס טעה כשחשב שאחרי הסכמי אוסלו יהיה פה מזרח תיכון חדש, ובפועל התהליך גבה יותר מ-1,000 קורבנות ישראלים". הם הוסיפו שפרס טעה גם בהתנתקות ובהתנגדותו להפצצת הכור בעיראק

משבר חסר תקדים בין נשיא המדינה לראש הממשלה: שמעון פרס יצא הערב (יום ה') נגד תקיפה ישראלית באיראן ובלשכת ראש הממשלה זועמים. מקורבי בנימין נתניהו אמרו: "פרס שכח מהו תפקידו של הנשיא במדינת ישראל".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מלחמות בלי כדורים. הסנקציות באמת עוזרות?

ידלין: פצצה או הפצצה? יש אופציה אחרת

ממשיכים להפגין נגד ברק: "שיחות במקום פצצות"

 

"ברור לנו שאנחנו לבד לא יכולים לעשות את זה. אנחנו יכולים לדחות את זה, אבל ברור לנו שאנו צריכים ללכת יחד עם אמריקה", אמר פרס בראיון לערוצי הטלוויזיה. נשיא המדינה התייחס לדברים מוושינגטון ולהבטחותיו של נשיא ארצות-הברית, ברק אובמה. "זהו אינטרס אמריקני והוא רואה את האינטרס הזה. אובמה לא אומר את זה רק כדי לסבר את אוזנינו". פרס אמר עוד כי אמנם "ישראל צריכה לסמוך על עצמה, אבל זה לא אומר שהיא צריכה לוותר על ידידים. כשאני אומר - יש לי זכות להגנה עצמית, זה לא אומר שיש לי חובה להיות ברוגז עם כולם, מה פתאום".

 

נתניהו ופרס. "מהו תפקיד הנשיא במדינה" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
נתניהו ופרס. "מהו תפקיד הנשיא במדינה"(צילום: גיל יוחנן)
 

מקורבי נתניהו זעמו על הדברים: "פרס גם שכח שהיו לו לפחות שלוש טעויות קרדינליות הקשורות לביטחון המדינה. הוא טעה כשחשב שאחרי הסכמי אוסלו יהיה פה מזרח תיכון חדש, ובפעול התהליך גבה יותר מ-1,000 קורבנות ישראלים ופיגועי טרור שיצאו מהשטחים שמסר לפלסטינים".

 

המקורבים המשיכו במתקפה: "הוא טעה כשאמר שאחרי ההתנתקות יהיה שלום

 מעזה, ובפועל נורים משם טילים על אזרחי ישראל והטעות הכי גדולה היתה ב-81', כשחשב שהפצצת הכור בעיראק היא טעות. למזלם של אזרחי ישראל, ראש הממשלה בגין התעלם ממנו. רק אתמול אמר מנהיג איראן, אייתוללה עלי חמינאי, שישראל תימחק מהמפה, אז אסור שלמשטר הזה תהיה פצצת אטום".

 

פרס הבהיר בראיון: "לא אכנס לדיון מבצעי. אני חושב שצריך למנוע מאיראן נשק גרעיני, ואני מאמין שיש קואליציה רצינית למנוע זאת, מפני שהסכנה של איראן גדולה כלפי ישראל אך איננה מסתיימת בישראל. היא סכנה לעולם כולו, כולל ארה"ב.

  

"אין דבר כזה שמבקשים הסכמות בשום דבר. גם ארה"ב בעצמה אומרת שהיא לא תרשה. אני לא מבין את השאלה כמעט. היא לא תרשה שתהיה איראן גרעינית, היא תתחיל בסנקציות כלכליות. ולא, כל הדברים האחרים מונחים על השולחן. הרי זו אנגלית ברורה".

 

לדבריו, "הלוא מנשיא ארה"ב אפשר לבקש רק מה שהוא יכול לתת. זה לא שהוא יושב ולא עושה שום דבר. הוא מטיל סנקציות ומגדיל אותן כל הזמן, הוא חושב שהסנקציות עשויות לעזור, זו דרכו. אנחנו לא יכולים לתת לו פקודות וגם לא צריכים. עמדתו היסודית היא שלא יכולים להרשות שתקום איראן גרעינית. הוא אומר לאיראנים - אם לא תישמעו לדעת הקהל העולמית שמשתמשת בסנקציות, יש אמצעים אחרים שארה"ב מוכנה להשתמש בהם". 

 

"נמאס מהחוצפה של המנהיגים"

בעת שידור הראיונות עם נשיא המדינה הפגינו כ-150 בני אדם מול בית ז'בוטינסקי ברחוב המלך ג'ורג' בתל אביב, נגד הכוונה לתקוף באיראן. הם קראו קריאות כגון "חרחורי המלחמה יעצרו את הרווחה", "ביבי לא מפחיד אותי", "בטהרן ובקריות ילדות רוצות לחיות". המפגינים נשאו שלטים: "don’t bomb, talk", "כשהממשלה נגד העם, העם נגד הממשלה".

 

ההפגנה. לדבר במקום להפגיז (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ההפגנה. לדבר במקום להפגיז(צילום: מוטי קמחי)

 

בין המפגינים גם הבמאי דורון צברי, חברת מועצת העיר תל אביב תמר זנדברג (מרצ), פעילי שמאל

 ופעילים חברתיים. אחת מהם, מאיה, סיפרה ל-ynet: "אני מאמינה שיותר קל לתקוף באיראן מאשר לדאוג לבעיות הדיור והרווחה. אני מקווה מאוד שלא יתקפו ואני כאן בדרישה לא להפגיז באיראן ולקבל בריאות, לחם, ורווחה". נורית, מפגינה נוספת, אמרה: "באתי להפגין כי נמאס לי מהחוצפה של המנהיגים שעושים מה שהם רוצים ולא חושבים עלינו, על העם. זו הפגנה לא רק נגד התקיפה באיראן , גם נגד חוסר הדמוקרטיה והפיכת המדינה שלנו לדיקטטורה". 

 

המפגינים צעדו לעבר ביתו של שר הביטחון אהוד ברק והפגינו גם שם, כפי שעשו בכל יום במהלך השבוע האחרון. 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. חוגג היום יום הולדת 89
צילום: מארק ניימן, לע"מ
מומלצים