שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  צברתם נקודות לפני 8 שנים? היכונו לקורס נהיגה

  כ-200 אלף נהגים מוזמנים לקורסים לנהיגה נכונה בגין נקודות שנרשמו להם אפילו ב-2004. בין המוזמנים בין רבים שלא עברו במשך כל השנים הללו עבירות נוספות

  משרד התחבורה שולח לאחרונה זימונים לקורסי לנהיגה נכונה לכ-200 אלף נהגים, שלחובתם נרשמו נקודות החל משנת 2004. לפי רישומי משרד התחבורה, כל אותם נהגים לא עברו את קורסי ההשתלמות הנדרשים. בהודעות הנשלחות לנהגים נאמר כי "על פי רישומנו לא הופעת ולא נתת בהודעה מראש סיבה סבירה לאי יכולתך לבצע את ההדרכה. לפי תקנה 551 (ה) לתקנות התעבורה, רשאית רשות הרישוי - לאחר 6 חודשים מיום שהודיע לך על ההדרכה - להתלות את רישיונך. לתשומת ליבך, אי ביצוע ההדרכה בהקדם יגרום להתליית רשיונך".

   

  עוד בערוץ הרכב של ynet:

   

  נהגים רבים שקיבלו את הזימונים הופתעו, וטוענים כי לא קיבלו כל הודעת זימון בעבר. לרבים מהם לא היו עבירות נוספות ולא נרשמו נקודות במשך שמונה השנים שחלפו מאז צבירת הנקודות האחרונה לפי רישומי משרד התחבורה.

   

  זימון מאות אלפי הנהגים נעשה בעקבות תיקון בחוק שנכנס לתוקפו ב-2012, הקובע כי נהגים שנרשמו להם עבירות, חייבים לבצע את הקורסים תוך שישה חודשים מיום שנשלח להם הזימון, או להסתכן באי חידוש רישיון הנהיגה.

   

  בעקבות תלונות שהגיעו למערכת, פנינו למשרד התחבורה לקבלת הסברים על הזימונים הסיטונאים לנהגים, בין היתר, הסבר מדוע לא הופעלה הסנקציה של אי חידוש רישיון הנהיגה סמוך למועד בו זומנו הנהגים לקורסים. שהרי מוזר כי רק לאחר שמונה שנים נזכרו במשרד התחבורה לטפל בנהגים "עבריינים ומסוכנים" שצריך להורידם מהכביש, אם לא יעברו השתלמות.

   

  התשובה שקיבלנו היתה כי "למשרד התחבורה לא הייתה בעבר סמכות לא לחדש את רישיון הנהיגה של אותם נהגים, ורק כעת, עם שינוי החוק, ניתן להפעיל את הסנקציה. אין סיבה לוותר להם", הוסיפו במשרד. תשובה זו נראתה לנו מעט תמוהה. שכן בדיקה העלתה כי גם בשנים קודמות נכתב בהודעות הזימון לקורס, כי "בתום שנה ממועד קבלת מכתב זה, אם לא תבוצע ההדרכה, רשאית רשות הרישוי להתלות את רשיונך". אז מותר היה, או לא?

   

  פנינו שוב למשרד התחבורה, והפעם ביקשנו לדעת האם האיום בו נקט משרד התחבורה בעבר, באשר לאי חידוש רישיון הנהיגה, היה איום סרק שאינו מעוגן במציאות. התשובה: "אלה נהגים שעברו עבירות, התעלמו מהודעות שקיבלו לבוא לקורסים, ואין כל סיבה לוותר להם גם אם עברו מאז שנים רבות". במילים אחרות, תשובה ללא תשובה של ממש.

   

  עו"ד תומר מורדוך, ממשרד עורכי הדין אורון אילון, אומר כי למרות שהזימונים חוקיים, שכן נקודות נמחקות רק בתום שנתיים מיום שהנהג עבר את הקורס, משלוח ההודעות באיחור כה רב אינו "מריח טוב". "לדבריו, על נהגים שמקבלים זימונים כאלה, לדרוש ממשרד התחבורה אסמכתאות למשלוח הודעות זימון לקורסים סמוך למועד רישום העבירות, וכן הוכחות כי הזימונים נשלחו לכתובת הנכונה בדואר רשום. אם אין בידי משרד הרישוי אסמכתאות כאלה, יתכן וניתן יהיה לטעון להתיישנות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התכוננו לקורס
  צילום: נמרוד גליקמן
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים